Esiintyminen keksittynä henkilönä

Onko rikollista esiintyä täysin keksittynä henkilöna ihan vaan päästäkseen petipuuhiin?
9156
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ei ole rikollista esiintyä edes pääministeri Kataisena, identiteettivarkaus ei ole Suomessa rikos.

Äänestä
  • Melkein oikein.
    Identiteettivarkaus on silloin Suomessa rikos, jos tekaistun nimen kertoo viranomaiselle, ei muulloin.

    Äänestä

Pakko naimisiin -
Sain Itäkeskuksen poliisita kuulla aika vakavat varoitukset, kun kyselin voinko kirjautua face - bookiin täysin keksittynä henkilönä. He kuulema pitävät huolen, että tulen saamaan siitä ainakin isot sakot. Ongelmani nimittäin on ex- mies, joka ei saisi tunnistaa minua. Muuten kirjoittelisin vain kavereiden ja ehkä työkavereiden kanssa. Ex- mies ei kuitenkaan saisi saada selville missä olen töissä ja sehän selviäisi nopeasti, jos profiilinen tai kavereinani olevien työkavereiden profiilit näkyisivät netissä.
Suvussani ei ole yhtään sellaista sukunimeä, johon vaihtamalla ex ei löytäisi minua. Nyky lain mukaanhan vain suvussa olleen nimen saa ottaa. Onko minun pakko mennä naimisiin vain saadakseni joku nimi, jolla voin kirjoitella face-bookissa?

Äänestä
  • Voihan sitä ottaa itse keksityn nimenkin, riittää että nimeä ei ole kellään ennestään ja on suomen kielen mukainen.

    Äänestä

  • En usko että poliisi puuttuu millään tavalla siihen millä nimellä olet facebookiin kirjautunut. Veikkaan että FBssa on miljoonia vääriä profiileja.

    Äänestä

  • Mitä hittoa edes alkaa seurustelemaan kenenkään umpiluun kanssa? Kannattaisi käyttää järkeä ennakkoon ettei tarvitse loppuikää katua?

    Äänestä

Eikö nämä Facebook-asiat mene amerikkalaisen lain mukaan?

Äänestä

Menee.Eli Jenkkilakien mukaan sivusto toimii ei suomen,mutta ei siellä silti saa suomalainen tehdä mitään rikollista vaikka ilmoitella paskaa jostain tai uhkailla pommeilla.Ja ihan sama minkä nimen sinne laittaa jos ei väärä'llä nimellä ala kirjoitteleen mitään sekojuttuja.Kaverilla 12 pprofiilia ollut jo vuosia.En tiedä miksi,mutta ei edes Facebookin pitäjä ole huomannut koska käyttää proxyjä eli ei edes samaa ip osoitetta ole yhdessäkään profiilissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


morkki s kirjoitti:

Onko rikollista esiintyä täysin keksittynä henkilöna ihan vaan päästäkseen petipuuhiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu