Elikkä seurustellakseen toisen kundin kans, täytyykö välttämättä olla joku yhteinen harrastus tai muuten kiinnostunut samanlaisista asioista vai voiko suhde toimia myös täysin erilaisen ihmisen kanssa? Mietin vaan kun monesti kun itse yritän komeiden kundien kans avata keskustelua tietyistä aiheista niin hyvin usein saan sellaisia vastauksia että "en ole perehtynyt kun ei kiinnosta".
Vastaukset 4
- Vasama
Esitit hyvän kysymyksen. Väittäisin, että suhde on paremmalla pohjalla, jos on yhteisiä harrastuksia. Yhteiset älynystyröiden pinnistykset varmasti tuovat ihastuttavaa jännitettä, mutta suhteeseen kannattaa luoda myös suvaintokohtia. Hyvä, jos edes joku harrastus on sellainen, jossa voi olla tyytyväisenä hiljaa.
Jos jokin asia on sinulle erityisen läheinen, on mukavaa, jos kumppanisi elää mukana suurimmat voittosi ja tappiosi.
Kun tutustuu, kannattaa keskustelu pitää aluksi aiheissa, johon kaikkien on helppo tarttua ja hakea vasta sitten asioita, jotka yhdistää muutenkin. Jos aloitat heti 1700-luvun goottilaisen taiteen filosofiasta (onko sellaista?), mykistät tarpeettoman monet.
Onneksi maailma ei ole ihan noin mustavalkoinen. Jos henkilökemiat kohtaavat, voitte keksiä ihan uuden yhteisen harrastuksen tai kiinnostuksen kohteen. Koittakaa vaikka ensiksi löytää elokuva, jonka molemmat ovat valmiit katsomaan ilman puistatuksia.
Ruoanlaitto yhdessä tai yhteinen ruokailu tekevät hyvää parisuhteelle. Yhteinen liikuntaharrastus toimii myös, koska se luo rentoa yhdessäoloa. - kaho4
Sais ensin edes kaverisuhteita niin sitten olisi paljon lyhyempi matka parisuhteeseenkin. Vituttaa vaan se kun sellaiset tyypit jotka ei vois vähempää kiinnostaa yrittävät pakata seuraani, ja sitten taas sellaiset joiden kans haluaisin oikeasti viettää aikaa eivät taas halua minun seuraa.
- Vasama
Tuo on tuttu tunne. Kiinnostuksen herättämiseen ei ole helppoja lääkkeitä. Siksi sinuna yrittäisin etsiä uusia uria elämääsi. Oman reviirin laajentaminen voi autttaa. Älä ole vain yhden asian ihminen.
Mene myös rohkeasti mukaan ihailemiesi ihmisten ajatusmaailmaan. Jos he pitävät jostain tai harrastavat jotain, tutustu siihen aihepiiriin. Muista, matkimisesta ei pidetä, mutta samankaltaisuus on kaikkien mielestä parasta. Matki siis, mutta matki varovasti ja luovasti.
Mutta älä väheksy vähemmän kiinnostavien seuraa. Kaikki sosiaalisuus tekee sinulle hyvää. Se hioo kulmia, joiden takia ihailemasi ihmiset saattavat karttaa sinua. Ihmisenä olemisen taito vaatii opettelua ihmisten kanssa olemisesta.
- kaho4
Tuo reviirin laajentaminen on sinällään ihan hyvä pointti, mutta ihan kaikkeen ei voi kuitenkaan suostua, varsinkaan mihinkään sellaiseen joka uhkaa fyysistä turvallisuutta. Kuten esimerkiksi tietyt urheilulajit saattavat olla hyvinkin vaarallisia. Niin sen vuoksi pidättäytyn niistä, vaikka se tulevaisuudessa mahdollinen kumppanini haluaisi kuin harrastavan niitä hänen kanssaan, koska fyysinen turvallisuuteni on minulle kuitenkin se kaikkein tärkein.
Ja mitä tulee tuohon loppuun niin haluaisin olla vaan onnellinen, ja se ei tule sillä että otetaan sitä mitä saadaan koska parempaa ei ole tarjolla. Jos olen epämiellyttävässä seurassa ja ajatukset pyörivät aivan jossain muualla kuin siinä hetkessä, niin mitä iloa sellaisesta on? Ei mitään vaan päinvastoin. Elikkä jos minulla on nälkä niin ennemmin vaikka kuolen siihen ennen kuin alan syömään leivän sijasta paskaa, ymmärrät varmaan pointin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 66744
- 113712
- 37686
- 121629
- 67579
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40579Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja58483Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu142449Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35448- 24447
- 41422
Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i0395Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys64374Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa28369- 29364
Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks57362- 32351
Jää tyhjää tila
Kun ärrä loppuu. Toivottavasti ei kyhätä siihenkin kirppari. Hävettää koko keskusta.24349- 23347
- 27346