Sinisiä mustikoita hirveästi,

ei ihan vielä

vaan vielä tänään hiukan raakoja, ensi viikolla kai jo parempia ja makeampia.
No, tuli kuitenkin kerättyä niitä puolivalmiita, kun sinne menin. Oli siellä muitakin, ihan koneitten kanssa olivat olleet, samaa sanoivat, että hiukan ovat raakoja marjat vielä.
No, hyttysiä on hirveästi, eli karkotetta mukaan.

ja voi pentele, meni kuulkaa nyt halut koko mustikanpoimintaan: Kyy - kyy, ruskea kyy, onneksi ei ollut kovin aggressiivinen, vaan lähti häntä viuhtoen eri suuntaan kuin minä. Kyllä säikähdin, ja senpä jälkeen tuli kiire pois, kun ajattelin, että kai se kohta tulee kavereitten kanssa pelottelemaan.
Mitenkäs tämä kyyasia, onko perää, että kun tömistellen liikkuu niin saattaisivat lähteä karkuun ennen kuin yhteen satutaan? Viime vuonna olin monena päivänä samoilla paikoilla marjassa, enkä kyyn kyytä nähnyt enkä liiemmin tömistellytkään. Vaan nyt kyllä iski pelko - ei karmeampaa otusta kuin kyy! Ja saappaatkin on mulla vasta tilauksessa :)), halvalla kun saa, niin piti tilata, vaan tokko nyt enää uskallan mennäkään.

1

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyytyttö

      Älä nyt kyytä niin säikähdä, ettet uskalla marjaan mennä. Saappaat pitää olla jalassa. Monesti olen kyyn nähnyt, joskus montakin kyytä samalla mrjareissulla. Kyllähän se säikähdyttää, mutta pitää vaan katsoa mihin kätensä työntää. Itse poimin käsin, joten tarkka näkö on tarpeen. Ja onhan se kyy tullut pihaankin joskus. Kun olen kepillä maata hakannut, luikerellut tiehensä eikä ole sen jälkeen nähty. Kyy menee aina karkuun eikä sitä yleensä huomaakaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      329
      3912
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3590
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      5
      2302
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      112
      1704
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1628
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1349
    7. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      973
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      101
      949
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      875
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      86
      791
    Aihe