Onko normaalia että kyseinen lääke aiheuttaa todella kovaa vauhdikkuutta.. Söin lääkettä 4kk vakavaan masennukseen. Masennus kyllä hävisi, mutta tilalle tuli järjetön alkoholin kulutus ja irtosuhteet. Ilman mitään häpeäntunteita saatoin ehdottaa puolitutulle seksiä baari-illan päätteeksi jne.
Cipralex 10mg
7
224
Vastaukset
- Oliskohan noin
Itse en ole käyttänyt, mutta sivusta seuranneena voisin sanoa että samaa mieltä. Tuliko sinustakin todella toimelias, jatkuvasti menossa?
Ihan mielenkiinnosta vielä, lähtivätkö ne puolitutut mukaasi ;-)? - taavitkoljat
heh, valitettavasti lähtivät... ja voi sitä häpeän tunnetta lääkekuurin jälkeen aikaansaannoksistaan mitä tuona aikana teki.. kyllä vain, kokoajan olin johonkin menossa ja näin jälkeenpäin ajateltuna tuntuu ettei tekemisessäni ja sanomisissani ollut järjen hiventäkään.. Masennus uusiutui kyllä nopeasti parissa kuukaudessa.
- akaton mies...
nimimerkistä voisi ajatella että olet mies,, mutta tekstistä päätellen nainen....
alkon kanssa nuo lääkkeet voivat tehdä todella sekavaksi, on valitettavasti kokemusta.
itse aikoinaan söin optiparia,menin todella sekaisin jos otin alkoa, jotenkin en sitä itsekkään huomannut, vasta kun lopetin lääkityksen. - on off
Mulle on tullut vähän samankaltaisia oireita cipralex 10 mg käytöstä. Aiemmin en juuri käyttänyt alkoholia, mutta nyt maistuu ja tulee juotua joka viikonloppu. Irtosuhteisiin en ole sortunut, mutta levoton olo ja kokoajan pitäisi olla menossa.
- never again...
Minä söin cipraa 9kk.. Mitä seurasi? Järkyttävät naurukohtaukset, angsti, pettämiset, juomiset, itsetuhoisuus, ääretön ylemmyydentunne. Listaa voisi jatkaa pitkälle. Annos oli alkuun 5mg, sitten 10, sitten 15, lopulta se taisi olla 35mg kun lääkäri ei uskonut ettei se sovi minulle "kyllä se siitä ku lisätään annosta" Ciprojen takia en saanut nukuttua. Kerran kokeilin kauan jaksan valvoa, ilman minkäänlaista väsymyksen tunnetta. Yli 2 päivää. Eikä väsyttänyt lainkaan. No sitten sain mirret nukkumista varten ..
No ciprojen haittavaikutuksista koitin selittää lääkärille, hän ei uskonut. Viinanhimo on masennuksesta johtuva. Muuten uskottavaa mutta viinanhimo loppui kun ciprat loppui.
Mä tosin olen niin kuutamolla etten vieläkään tajua hävetä tekojani. - taavitkoljat
no huhhuh, ei lääkäri uskonut? wtf.?.. olen epäillyt että mulla olisi bibolaarinen häiriö koska tuo kyseinen lääke laukaisi itselläni niin kovan manian... mutta en kyllä ole enää niin varma... toisaalta olen kyllä lukenut ciprasta myös juttuja ettei se ole vaikuttanut ollenkaan joillakin. sepram ei sitten kyläkään laukaissut ollenkaan samanmoista maniaa.
viime kesän olin kyllä ns. hypomaniassa mutta perkeleestäkö sitä tietää mikä nyt on normaalia käytöstä ja mikä ei, mikä on sairautta ja mikä luonnetta ja mikä elämäntilanteista johtuvaa mielialanmuutosta... huh, pää niin pyörällä näitä kelaillessa.- Never again....
No se oli työterveyslääkäri, yleislääkäri joka lappas lisää lääkettä. Psykiatrian erikoislääkäri ei uskonut että lääke aiheuttaa juomisongelman.
Mä vissiin söin sitä lääkettä niin paljon, että en osannut ees tajuta että olin sekaisin tai erilainen. Mulla oli kivaa.. Mutta sen verran oli järkeä tallella että tajusin ettei kauaa voi jatkua näin tai käy vielä huonosti ja siksi halusin toiset lääkkeet..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti28117958Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245730- 1332662
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172197Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3371805Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111063- 59976
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto33961Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45958