Olen mahdollisesti muuttamassa Jyväskylään Vaajakoskentielle. Kuulin, että se on vähän levotonta seutua. Haluaisin tietää pitääkö tämä paikkansa? Ja jos pitää, niin kuinka villiä meno sitten oiekin on?
Levetonta aluetta?
10
2045
Vastaukset
- iinimiinimaanimou
Ei ehkä sen villimpää meno kuin muuallakaan mutta liikenteen meteli aivan tajuton, teinikotteroita ajaa rallia ilman äänenvaimentajia sekä myös isot, aikuiset miehet jotka tuunaavat heti katsastuksen jälkeen harrikoistaan äänenvaimentajat pois ja meteliähän siitä syntyy, ennen muuttaisin vaikka pupariin kuin vaajakoskentielle.
- Mitä välii????
Niin. Siinähän kulkevat lähekkäin vanha Vaajakoskentie, rautatie ja moottoritie Jyväskylä-Vaajakoski. Melu kuuluu häiritsevänä aika kauas ympäristöön. Tulee miettineeksi mitä liikkuu kaavoittajien päässä kun suunnittelevat Äijälänrannan ja vielä pohjoisen Jyväsjärven rannan rakentamista asutukselle.
- Älä muuta
Vaajakoskentie on pitkä ja liikenteen aiheuttamat äänet kuuluvat eri tavalla riippuen osoitteesta Vaajakoskentien varressa. Uusiiin taloihin ei äänet kuulu sisätiloihin. Äänieristys on suunniteltu niin, että haitta on poistettu.
- Nöyrästi
Par4as sitten pysytellä vain sisätiloissa.
- ei sossupummi
Vaajakosken tie on pitkä, tourulasta vaajakoskelle asti.
Väliin mahtuu kaikenlaista sutinaa, rauhallisinta taitaa olla välillä
Halssila - Vaajakoski jossa ei ole kerrostaloja ja muutenkaan
kunnan/kaupungin elättejä...
Alkupäässä on Aholaita - Halssila jne. on vuokrakasrmeja jne. kaikenlaista väkeä laidasta laitaan (lue: paskasakki kasattu kerrostaloihin kivistön kohille suunnilleen).
Paskin alue asua aivan vaajakoskentien varrella on taatusti aholaita - halssila varsinkin moottoritien puoli väylää, ei siinä kyllä näitä hulluja asuu myös yläpuolellakin, eli halssilan kirkon ja tammirinteen välillä.
Loppupäässä ei niin väliä kun on omakotitaloaluetta, ei oo joutilaat heti huutelemassa levottomia..
Näin se on helppoo kun tietää!- Tavintie4
No ei nyt ihan noinkaan yleistäen... Jos olet koskaan käynyt Aholaidassa, tai tiedät alueesta jotain, niin junaradalta Vaajakosken tielle katsoen ensimmäiset talot (siis siitä Jehovan talolta Tavintietä) ovat omistusasuntoja. Alun perin 70-luvun puolivälissä Schaumannin rakennuttamia omille työtekijöilleen. Siis omistusasuntoja. Ja Tavintie 9 eteenpäin rivi-/kerrostaloa rakennettu 1990/2000-luvulla.
Vuokra-asuntoja ovat entiset UPM Kymmenen talot (Tavintien ja Vaajakosken tien välissä). Eivät kaikki nekään. Niissä näkyy asuvan tyypillinen kirjo suomalaisia tavallisista lapsiperheistä eräisiin-kansallispukuisiin-vähemmistöihin.
Varsinkin nuo Tavintien omistusasuntoyhtiöt ovat hyvin rauhallisia (lue: paljon alkuperäisiä asukkaita ts. jo-sodat-nähnyt-sukupolvi). Ja varsinkin niillä ensimmäisillä yhtiöillä on todella suuret piha-/tonttialueet (kun 70-luvulla ei rakennettu niin että oman olohuoneen ikkunasta voi katsella naapurin televisiota)
Itse olen asunut alueella omistusasunnossa 28 vuotta (sitä ennen vuokralla Kortepohja, Kuokkala, keskusta), tuskin näin jos olisi alue olisi täysin paska. Ei mitään häiriköitä (johon sai tottua Kortepohja/Kuokkala/keskusta akselilla), ulkoilumaastot Vaajakosken tien toisella puolella, kohtuuhintaiset asunnot, kävellen/pyörällä 2,5km keskustaan.
Kuten tässäkin ketjussa todettu: jokaiselle alueelle mahtuu kaikenlaista tossun kuluttajaa.
Näin se on helppoo kun tietää! - Halssilan hetero
Kirjoitit asiaa "ei sossupummi". Nimenomaan täällä yläpuolella mesikämmenen seutuvilla asustaa aika omituista porukkaa laidasta laitaan. Ja nuorisojengit on sellaisia, ettei niitten kanssa kannata missään tekemisissä olla, jos ei varsinkaan enää kuulu ns. nuorison joukkoon.
Ei kannata muuttaa ainakaan halssilan-rinteelle vapaaehtoisesti. Täällä on myös ns. urheilukenttä, jossa ei kannata aikaansa viettää. On siellä luisteluratakin talvella, mutta jää on ala-arvoisen huonoa. Ja sitä epäsosiaalista porukkaa liikkuu luisteluradan tienoilla varsinkin talvella. On huutelua ja "muuta mukavaa".
- Tavintie 11
Kai se on minunkin heitettävä lusikka soppaan :).
Asun vuokralla enkä löydä mitään kautta yhteyttä sille että olisin jonkin tyypin sosiaalipummi mutta jos joku haluaa sillä tituleerata niin kyllä mun itsetunto sen kestää.Ja voisin joillekin tietämättömille kertoa että ihminen voi jossain elämänsä vaiheessa tarvita sitä sosiaalista apua eikä se tarkoita sitä että pummi olisi.
Näissä kerrostaloissa asuu montaa eri ikäluokkaa lapsiperheistä vanhuksiin eikä ainakaan minun tietoon ole tullut minkään tyylin kahnauksia asukkaitten kesken.
Liikenteen ääni tulee moottoritieltä tai junaradalta mutta jos näin kuumalla on puhallin päällä viilentämässä huoneistoa niin liikenteen melu sekoittuu rupelin ääneen.
Itse asunnot on sellaisia tai suunniteltu sellaisiksi ettei tahdo kuulua edes normaalin asumisen ääniä vaan tuntuu kuin olisi yksin koko kerrostalossa. - Nyt ei 90 luku!
Vanha Vaajakoskentie on nykyään 40:n aluetta ja melu vähentynyt merkittävästi.
Hidastetöyssyt ovat myöskin vähentäneet ohikulkuliikennettä huomattavasti.
Yksi harmiton puliukkeli istuksii bussipysäkillä siemailemassa olutta, mutta hän juttelee vain mielikuvituskavereilleen:)
Ylemmän siwan luona asuneena en ole koskaan törmännyt minkäänlaisiin häiriköihin/ ilkivaltaan/ omaisuusrikoksiin...
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi254799- 883734
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313483165- 542677
- 2072655
- 522625
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne322420- 1532350
- 311955
Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa
Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok1091565