Vaasa. Vaarallinen elinkautisvanki Nico Okras on karannut eilen torstaina Vanhan Vaasan sairaalasta, kertoo Pohjanmaan poliisi. Vanki oli luvallisesti jalkaisin liikkeellä Vaasan keskustassa, kun hän karkasi.
Karkaamishetkellä vuonna 1965 syntynyt Okras oli pukeutunut mustaan nahkatakkiin, kirjavaan gollege-paitaan ja ruskeisiin reisitaskuhousuihin.
Okras on 183 senttimetriä pitkä ja painaa 91 kiloa. Hänellä on lyhyet, tumman harmaat hiukset, ruskeat silmät sekä parta ja viikset. Karkurilla on tatuointi silmän alapuolella. Lisäksi hänellä on tatuointeja käsissä ja jaloissa.
Poliisin mukaan Okrasta on mahdollisesti pidettävä vaarallisena muille ja itselleen.
Kaikista havainnoista poliisi pyytää ilmoittamaan hätänumeroon 112.
Muista vihjeistä poliisi pyytää ilmoittamaan numeroon 071 874 4904
Kyllä nämä poliisien SADUT ovat niin hauskoja... nyt kyseinen "heppu" vaarallinen muille ja itselleen!
Entä miten käy silloin kun tyyppi vapautuu vankilasta? Se onkin vaaraton!
Poliisit on pellejä näiden tiedotuksiensa kanssa! Tuskin se kenellekkään oli uutta?
Vaarallinen elinkautisvanki karkasi Vaasassa
4
166
Vastaukset
- 15
Venkula, toimitko jonkin lehden asiamiehenä, kun päivittäin kopioit tänne lehtijuttuja ?
- The Venkula
Venkula Venkula Venkula Venkula Venkula Venkula Venkula Venkula
Lopeta tuo typerä "Venkula" jankkaaminen. Toisaallahan myönsit olevasi ainoa poliisinpalvoja tällä palstalla. Usko jo, että meitä poliisia arvostelevia on monia, eikä vaan ole yhtä "Venkulaa".
Kiitos vaan tästäkin muistamisesta, mutta katkeroitumisessi on säälittävää!!
- kukkahattu täti
Mikähän hitto vaivaa tämän yhteiskunnan vankeinhoitolaitoksia kun jatkuvasti on elinkautisvangit karkuteillä. Muutenkin tuntuu helteet sekoittaneen koleaan tottuneen kansan pään kun pahoinpietelyjä, tappoja ja murhia tuntuu kulkevan aaltona pienen suomen läpi. Eiköhän aiheesta ole elinkautisensa saanut, ja luulisi että silloin myös on paremmin vartioitu, helvettiäkö tuollaiset kulkee "luvallisilla vapailla", vapausrangaistus saisi myös olla vapauden menetys. Suomesta on tullut oikea hyysäys yhteiskunta.
- zzzzzzzzz.......
Hyysäysyhteiskunta todellakin...jopa kyseisessä laitoksessa josta tämä okras karkasi,on pidetty työntekijänäkin ammattirikollista,joka tosin sai potkut kun kärähti työpaikallaan hämärähommista,että silleen...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26917423Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245602- 1182622
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172122Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361786Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111028- 59966
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32924Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45920