Lueskelin kesäpäivän viihdykkeeksi Pieksämäki-keskustelut viimeisen vuoden ajalta. Asia ei minulle kuulu (enää), mutta Pieksämäellä on unohdettu inhimillisen pääoman kehittäminen ja ylipäänsä henkisestä hyvinvoinnista huolehtiminen. Jos aiemmin riitti, että on maapläntti, joutilaita rasvanahkoja ja vähän koneita, niin ei riitä enää.
Kaupungin päättäjien arvomaailmasta ja asioiden "tärkeysjärjestyksestä" syntyvä kuva on värittynyt, kun lähteenä käyttää näitä keskustelupalstoja. Tästä huolimatta ei voi muuta sanoa kuin, että huh huh!!!!
Etelä-Savon takapiha(ksiko)?
4
158
Vastaukset
- Ledii
Viiltävää analyysiä. Täällä käytetään elohopealamppuja maailman loppuun asti ja kärähtäneet lamput jemmataan lähimpään tyhjään soramonttuun, jos se vain on mahdollista. Tämä asennevamma ei korjaannu, koska fiksumpi nuoriso lähtee heti peruskoulun jälkeen pois ja yhteisiä asioita jäävät hoitamaan nykymenoon tyytyväiset.
- Rouva Naapuristasi
En tajua tuota oman pesän likaamista-Täällä ei tosiasiassa ole yhtään sen huonommin asiat kun muuallakaan...kelpaa mennä kokeilemaan missä se autuus aukeaa.Jos näkee muutakin kun kotinurkat ymmärtää asiat.Jonninjoutavaa mollaamista.
- Rouvan naapurista
Hyvä kello kauas kuuluu, paha paljon kauemmaksi. Kaupungin väki ei ymmärrä tai viitsi tehdä töitä niin, että asiat tulisi hoidettua kaikissa tilanteissa edes kohtuullisen hyvin. Siitä se lähtee Pieksämäen maine syöksyyn kohti pohjamutia. Maineen myötä menee työpaikkoja ja työpaikkojen perässä työhön kykeneviä asukkaita. Verotulot laskee ja kaupungin hommissa synkkyys lisääntyy leikkausten vuoksi. Muuutama työhönsä läpeen kyllästyneistä tekee työnsä entistä huonommin ja taas tulee tyytymättömiä entisiä kaupungin työntekijöitä ja asukkaita, jotka vievät viestiä Etelä-Savon taantuvasta tunkiosta.
Kävin kesälomalla sukulaisissa ja luin sikäläisestä paikallislehdestä entisen kaupungin työntekijän työhöntulohaastattelun. Nätisti hän asiansa muotoili, mutta viesti tuli selväksi eikä Pieksämäen maine lisääntynyt.
Ongelmat eivät poistu maton alle lakaisemalla. Parempi on puhua ja esittää kriittisiäkin mielipiteitä.
- Kannattaa lukea!
Kuopion kaupunkia johdetaan nyt lasikopissa istumalla ja organisaatiokaavioita rakentamalla, sanoo Jorma Tuukkanen, Siwa-ketjun perustajana tunnettu Joroisten kunnan yrityskummi.
Tuukkasen mukaan kunta- tai yritysjohtaja ei pärjää, ellei mene kentälle ja kuuntele asiakkaitaan ja henkilöstöään. Kuopio häviää hänen vertailussaan selvästi Jyväskylälle.
– Kuopio ajaa sisään prosessiorganisaatiota, joka väistämättä kasvattaa hallintoa. Ihmiset eivät tiedä, mitä he tekevät ja kuka käskee.
– Kuopiossa, kuten monessa kunnassa, hallinnolla on taipumus paisua, mutta se väki vähenee, joka on ihmisiä varten.
Tuukkanen tunnustautuu linjaorganisaation kannattajaksi. Yrityksissä matriisi- ja prosessiorganisaatiot on kokeiltu, ja niistä on luovuttu, hän sanoo.
http://www.savonsanomat.fi/uutiset/kotimaa/kuopiota-johdetaan-lasikopista/693313
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m1224592Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1013900Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363549- 513290
- 432982
Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu182549Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest222452- 232196
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami171849Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?351745