Osassa varsinkin yrityskannettavia on ainoastaan DisplayPort ( http://en.wikipedia.org/wiki/DisplayPort ), vaan ei lainkaan HDMI:tä.
DisplayPort-HDMI-adapterilla voi kytkeä kannettavaan ulkoisen HDMI-ruudun. Toisessa ketjussa kuitenkin annetiin ymmärtää ettei ääni siirtyisi.
Kuullostaa kovin oudolta, että laitevalmistajat peukaloisivat ko. standardia laiteissaan sitä huonontaen. Olisi kiinnostava kuulla hieman perusteluita tuollaiselle kommentille.
************************************************************************************
"Kollimaattori 8.6.2011 22:37"
"Lenovossa on Display Port, joka on adapterin avulla myös HDMI-yhteensopiva, joskin ajateltaessa pelkästään ulkoista näyttöä kaiuttimineen kannattaa tietysti hankkia sellainen, jossa on sekä Display Port että HDMI."
- http://keskustelu.suomi24.fi/node/9918780
*************************************************************************************
Ohessa yksi esimerkki uudesta yrityskannettavasta jossa on vain DisplayPort, van ei HDMI:tä. Toki siellä on VGA, mutta kuka sellaista nykylaitteissa haluaisi käyttää ... ellei ole pakko.
- http://notebooks.com/2011/05/11/hp-probook-6560-review-business-class-notebook-with-looks-performance/
.
Kannettavaan ulkoinen näyttö : DisplayPort -> HDMI
3
1716
Vastaukset
- DisplayPort -> HDMI
Haeskelin tietoa netissä ja kävi ilmi, että joissakin tapaksissa jolloin ääni ei siirry monitorille, se johtuu siitä, että näytönohjain ei tue DisplayPort:n äänen ulostuloa. Joissakint apauksissa voi myös olla kyse vääristä säädöistä.
Miten selvittää tukeeko * Intel HD Graphics 3000 * grafiikkapiiri DP:n äänen ulostuloa, joka on mm. ProBook 6560b:ssä?
Entä miten sen voi varmistaa jonkin toisen emon tai prossun gafiikkapiirin tai erillisen kortin kohdalla? - DisplayPort -> HDMI
Olen kahlaamassa toistaiseksi hieman vanhempaa tietoa ( 2009 ) ja näytää, että ainakin tuolloin on ollut valmistajia, kuten Lenovo ja HP joiden DP:t eivät ole tukeneet äänen uslotuloa ( eli tuossa "Kollimaattorin" kommentissa on perää, vaanonko edelleen voimassa Lenovoille, etsin edelleen tietoa ).
On se kuitenkin erikoista, että yritysmalleissa on tyydytty ja tyydytään edelleenkin pelkkään DP:n vaikka juuri niihin kannetaviin liitetään jos jonkin laista ulkoista rutua, plasmaa jne. eri luennoille ja demostraatioille ja ne eivä suinkaan aina ole DisplayPort-liittimellisiä.
***********************************
- http://h30434.www3.hp.com/t5/Notebook-PC-Sound-and-Audio/DisplayPort-on-HP-5310m-also-supports-audio/td-p/155873/page/2
"After spending hours trying to get a straight answer from HP, I was told that the implementation of the DisplayPort for the ProBook 5310m does not support audio. Whether this is the correct answer or not, I am not sure.
Startech at
http://www.startech.com/product/itemlist.aspx?product_desc=displayport adapter&search=Search
makes a number of DisplayPort converters. They have told me that their converters to not support audio, and I suspect that is because the DisplayPort implementation for most laptop computers does not support audio, rather than a shortcoming in the converter itself. People have been angry and upset about this for several years with prior versions of this and other models produced by HP and also Lenovo." - DisplayPort -> HDMI
Uskomaton homma miten vaikeaa on löytää tietoa siitä, että kulkeeko ääni DP & adapterilla ulkoiseen ruutuu -> HDMI, vaikkapa oheisella näytönohjeimella * Intel HD Graphics 3000 *. Koko eilinen iltapäivä ja nyt tänään tuntien haku ympäri nettiä kolmella eri kielialueella ilman vastausta asiaan. Jotkut toimii toiset taas ei. Pitäisi voida saada varmistus aina tapauskohtaisesti.
DP on HDMI:n korvaava ESA-standardi, mutta silti ei ole mitään takuita siitä, että HDMI-portin sillä korvanneesta laitteesta saa myös äänen ulos kun joutuu pakosta käyttämään adapteria voidakseen sen liittää HDMI-ruutuun. Ei se nyt kovin iso ponnistus olis laitteiden valmistajile laittaa rinnalle myös se nykyisin edelleen yleien HDMI ( vaikka siitä joutuukin muutaman sentin rojalteja maksamaan ), kunnes DP aikanaan ylesityy kaikissa laitteissa, joskin siihen on edelleen pitkä matka.
- http://notebooks.com/2011/05/11/hp-probook-6560-review-business-class-notebook-with-looks-performance/
Ps. Jokainen kannettava joka hieman vakavammin kiinnostanut on varustettu vain DS:llä tai sitten antiikkisella VGA:lla sen lisäksi. Kun nuo ns. rimpulat ja kiiltäväruutuiset perus kuluttajamallit ei kiinnosta lainkaan. Meinasin vetää kiinni Lenovon T-malliiin, vaan mitä laadukkaalla laitteella tekee kun sen käyttö on osin rajoitettua...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 924530
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.2331754- 761440
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401140Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.3301082Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051060- 491039
Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en1441001- 108977
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os85954