Minkälainen paikka on..

vattafak

Savonlinna?

13

310

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pussikaljoittelija

      Dynaaminen kasvukeskus, jossa uudet innovatiiviset keksinnöt ovat jokaisen, siis JOKAISEN arkipäivää.. oikea Pelle Pelottomien kaupunki.

    • sln ihanaaaaaaaa

      rikkaiden asuinpaikkahan tää on! juurikin näin erään miehen juomassa kirkasta jo heti klo 6.n jälkeen puistossa. ei siis töitä tarvitse tehdä ainakaan täällä.

      ja silti sinulla on varaa asua saunallisissa remontoiduissa asunnoissa.

      ja kesällähän voit nauttia oopperasta ja lihapiirakasta, mitä muuta sitä elämältään voi toivoakaan?? ei mitään.

      • Lörtsy maistuu

        Älä valehtele!
        Lihapiirakasta (=Laurikaisen lörtsyistä) voi nauttia myös talvella.


      • nam, nam ja lihottaa
        Lörtsy maistuu kirjoitti:

        Älä valehtele!
        Lihapiirakasta (=Laurikaisen lörtsyistä) voi nauttia myös talvella.

        Tuo on totta.
        Vain Laurikaisen lörtsy on se oikea ja hyvänmäkuinen. Muut ovat imellyksiä.
        Kukahan sitten lie se alkuperäinen Laurikainen?


      • Lörtsy maistuu
        nam, nam ja lihottaa kirjoitti:

        Tuo on totta.
        Vain Laurikaisen lörtsy on se oikea ja hyvänmäkuinen. Muut ovat imellyksiä.
        Kukahan sitten lie se alkuperäinen Laurikainen?

        Pellen isä - siis isä-Laurikainen!


      • torin lörtsykkäää
        Lörtsy maistuu kirjoitti:

        Älä valehtele!
        Lihapiirakasta (=Laurikaisen lörtsyistä) voi nauttia myös talvella.

        niin, mut unohin siis mainita että TORILLA!! siellä teidän kaikkien niin rakastamalla torilla sitä herkkua voi maistaa. on se kyllä kaunista, ei oo muuallaaaaa.


    • !gvk

      kvg!

    • -paikkakuntalainen-

      Savonlinna on yksi Suomen suurimmista kaupungeista. Ääritaajamista; Kiviapaja-Ahvensalo matka autolla vie pari tuntia. Raitiotievaunuja ko. välillä ei kulje. Asukkaat ovat erittäin sivistyneitä ja fiksuja. Heiltä voi kaikkialla ottaa oppia sillä he tietävät lähes kaiken. Kirjoitan siksi 'lähes' että kaikkein etevimmätkään eivät voi olla täydellisiä. Savonlinnalaisten pieni epätäydellisyys ilmenee siinä että he äänestävät eduskuntaan vain mitäänsaamattomia tyhjänpäiväisyyksiä mutta se lienee siinä että täällä on kaikki asiat jo muuten hyvin hoidettua jolloin mitään paikallista kehiystä ei enää tarvita. Lähes kaikki tietkin ovat asvaltoitu ettei siinäkään kansanedustaja tarvita.
      Kannattaa muutta tänne savolaiseen paratiisiin jossa kaikki on etevälle mahdollista. Tyhjästä voi alottaa maailmaavalloittavia innovaatisia kehittelyjä tai tuotantoja. Marjastus- ja sienimaastot ovat hyviä ja niiden myyntitulothan ovat verottomia.
      Vapaa-ajalla täällä on tarjolla ihan rannassa oleva järvi, hienoja ulkoilmaravintoloita sekä satamasta läheviä upeita maisemaristeilyjä.
      Oikeasti kannatta muuttaa Savonlinnaan sillä täällä on taivas avoinna kaikelle kehitykselle ja bisnekselle. Ympärillä on rikkaat markkina-alueet jotka vain odottavat ottajaansa.




      P.S.
      Ei kannata myydä entistä kotia.

    • öqowei-

      Näyttäisi olevan aika yrittäjävastainen ja vahvan virkamiesbyrokratian omaava kaupunki.

      • -lörtsy-

        Täällä hallitsee pienen sisäpiirin pikkuvirkamiehet, joista monet ovat myös valtuutettuina paikallisessa "parlamentissa", joten jälki on sen mukaista ja yrittäjävastaisuus johtuu pitkälti siitä, että "kun ei tullu itekkään keksittyy moista, niin etpähän siekään sitä tee".


      • käsiteollisuus rulaa

        Ei pijä paikkaansa. Miekiiku tässä yhtenä yönä yritin Sylvesterissä usiampaakin naista nii kukkaan ei kieltäny yrittämästä. Kukkaan ei tosin lähteny miun mukkaan mutta yritetty oli.


    • vattafak

      Lihapiirakkaa alkoi tekemään mieli.

      Eli jos kaiken ironian ja sarkasmin alta kaivan esiin jotain, niin se olisi että ei se ole sen pahempi paikka kun muutkaan paikat, paitsi sisäpiirijuttuja tuntuu olevan roimasti. Ja sehän on kai ihan hyvä juttu. Ainakin jos sisäpiiriin pääsee.

      Kouluun sinne hain täydennyshauissa kun en muutakaan paikkaa keksinyt. Ei siis loukkauksena, vaan kohteliaasti rehellisenä miehenä puhun totta.

      Ehkä näemme ensi vuonna, Savonlinna..

      • -lörtsy-

        MUISTA! On vain yksi ja oikea lihapiirakka: LAURIKAINEN.

        Muut ovat kopioita ja maksavat jopa enemmän kuin tämä alkuperäinen herkku, jota myös lörtsyksi kutsutaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      194
      4952
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      112
      4032
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3589
    4. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      57
      3515
    5. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3420
    6. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      37
      2907
    7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      2569
    8. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      2316
    9. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      28
      2056
    10. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      21
      1949
    Aihe