Ketään ei varmaan kiinnosta,mutt kokeilla voi jos tahtoo:
http://personal.inet.fi/taide/underground/summer11/lahiluontokuvaus.html
Parempi tapa kuvata luontoa!
8
252
Vastaukset
Ei mikään halveksittava idea, jokaisellahan meillä on omia toivottavasti. Omat kuvausretkeni ovat harvoin noin "vihreitä".
- lähis on hyvä
niinpä niin, ottaakseen luontokuvia harrastajan on (tai niin luullaan) raadettava pitkää päivää niska limassa (tekemässä turhaa ja saastuttavaa työtä) että saisi jonkun roposen pitkiin putkiin että pääsee (saastuttavalla) autonrämällä keskelle koskematonta luontoa (sellaista ei Suomessa olekaan) näpsimään mitä ainutlaatuisimpia otoksia siperianhypötirputtimesta...
- Dozen
Ei tule harmaita hiuksia ammatilaiselle noista. Ammattiarvostus vaan lisääntyi.
- Viherpiiperrys tulee
pitää mahdollisimman kaukana luontokuvauksesta.
Ja kaikesta muustakin, sillä se on jo pilannut liian monta asiaa... - luontoharrastus?
Kyllä luontokuvaus on hienoa.
– kannetaan sianraatoja metsiin.
– kojujen rakentaminen on hienoa rakennusarkkitehtuuria.
– ajellaan autolla tuhansia kilpmetrejä vuodessa kuvaamaan harvinaista tipua, perillä saatetaan olla jopa useita minuutteja raittiissa ulkoilmassa.
– säikytellään lintuja pesältään hakkaamalla pesäpuuta.
– on hienoa olla ”lintuuvaaja”Olen kulkenut muutaman vuoden luonnonkuvausta harrastavan porukan mukana eikä meillä ole koskaan ollut mukana raatoja jos meitä vanhoja ukkoja ei sellaiseksi vielä lasketa, Eipä ole rakennettu kojujakaan vaikka ehkä olisi tarvis, Myös pesäpuiden hakkaaminen on unohtunut.
Autoilla tosin on kurvailtu paikasta toiseen hakemassa innoitusta. Veikkaan sen kuitenkin olevan pieni paha tässä pahassa maailmassa.
Ei kannata luoda tuollaisia stereotyyppejä koska ne saattavat antaa jopa sinulle joka kaiken tiedät väärän kuvan lähimmäisistäsi.
Toisaalta, mitä pahaa on ruokkia vaikkapa merikotkia raadoilla jotka ovat niiden luontaista ravinnonhankintaa? Muutoinhan ne raadot menisivät tunkioon.
Olen nähnyt varsin kelvollisia piilokojuja, tosin telttoja jotka eivät luontoa pilaa. Mistä sinä saat tuon innoituksesi alkaa muiden mustamaalaamisen ehkä jonkun poikkeusyksilön vuoksi? Ettet vaan ole itse syyllistynyt moisiin rumiin temppuihin? Tai ajanut autolla turhanpäiten kauppaan vaikka olisit voinut kävelläkin?- autolla kauppaan?
nikon_d90 kirjoitti:
Olen kulkenut muutaman vuoden luonnonkuvausta harrastavan porukan mukana eikä meillä ole koskaan ollut mukana raatoja jos meitä vanhoja ukkoja ei sellaiseksi vielä lasketa, Eipä ole rakennettu kojujakaan vaikka ehkä olisi tarvis, Myös pesäpuiden hakkaaminen on unohtunut.
Autoilla tosin on kurvailtu paikasta toiseen hakemassa innoitusta. Veikkaan sen kuitenkin olevan pieni paha tässä pahassa maailmassa.
Ei kannata luoda tuollaisia stereotyyppejä koska ne saattavat antaa jopa sinulle joka kaiken tiedät väärän kuvan lähimmäisistäsi.
Toisaalta, mitä pahaa on ruokkia vaikkapa merikotkia raadoilla jotka ovat niiden luontaista ravinnonhankintaa? Muutoinhan ne raadot menisivät tunkioon.
Olen nähnyt varsin kelvollisia piilokojuja, tosin telttoja jotka eivät luontoa pilaa. Mistä sinä saat tuon innoituksesi alkaa muiden mustamaalaamisen ehkä jonkun poikkeusyksilön vuoksi? Ettet vaan ole itse syyllistynyt moisiin rumiin temppuihin? Tai ajanut autolla turhanpäiten kauppaan vaikka olisit voinut kävelläkin?”Ei kannata luoda tuollaisia stereotyyppejä”
—joo tuo oli pelkkää puuhastelua.
Kunnon luontokuvaaja ajaa maasturilla mahdollisimman pitkälle, maasturin peräkärryssä on mönkijä jolla matka jatkuu. Mönkijän peräkärryssä on raato ja kojuntekotarpeet.
- siinäsetaasnähdään
nikonäijät,tunnen kyllä erittäin hyvin kaltaisenne,jotka ette suinkaan ole pahimmasta päästä :)
Autoilkaa te vaan,20 v päästä öljy loppuu ja maa romahtaa sisäänpäin.
v.p.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek195183Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia5502633Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.192352Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1512220- 242007
- 821654
- 1461535
- 1271241
- 128946
Olisitko maailmani?
Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik40899