Emme ole perheen kanssa kovinkaan s- tai k-uskollisia, mutta ainakin täällä Kuusamossa havaintomme on ollut se, että näiden kahden marketin välillä ei kovin suuria hintaeroja ole. Ero, minkä olemme huomanneet on kyllä siinä, että käymme k-kaupassa monesti paremman valikoiman takia, sillä cittarissa on monia tuotteita, joita ei muualta täältä Kuusamosta saa..
Onkohan s-ryhmällä jotenkin pienempi tuotevalikoima vai mistä johtuu, että varsinkin erityisruokavaliot ja hieman eksoottisemmat tuotteet puuttuvat näinkin suuren marketin valikoimista kokonaan?
Kuusamon Citymarket ja Prisma?
30
7273
Vastaukset
- erkki ostaja
Taitaapa aika paljon selittyä sillä että K-kaupassa kauppias pääsee itse vaikuttaamaan tilauksiin ja tuotevalikoimiin. S-ryhmässä taas ketju päättää kaikesta.
Kylläpä itsekin tulee cittarissa asioitua. - Leecoopra
olisko ammattitaidottomat osastohoitajat?
- näinseon
sama täällä, kuusamossa cittarissa asioin, johon on monta syytä
- kilpailukykyinen hintataso
- huomattavasti laajempi valikoima erityisesti tuoretuotteissa
- ystävällisemmät myyjät niin hyllyn väleissä kuin kassoillakin
joudun työn puolesta kiertelmään paljon suomea ja väittäisin, että joillakin paikkakunnalla tilanne on myös päinvastainen, mutta tässähän nimenomaan aloittaja kysyy kuusamon markettien välistä tilannetta- Tarppana
Kyllä täytyy sanoa, että cittarissa aletaan mekin mieheni kanssa asioimaan ja lapseni myös perheineen. Kyllä viime perjantaina oli kassan palvelu ala-arvoista. Säretin 50e seteliä, enkä ehtinyt kunnolla kassalle edes sanoa minkälaisina haluan rahani, niin kassarouva alkoi kovaan ääneen minulle sanomaan, että " minua et kyllä huijaa" että varmasti jonossa olijat kaikki kuulivat. Niin kuin olisin ollut s......na huijaamassa. Olen ollut Prisman asiakas sen alusta asti, kun se tuli Kuusamoon, mutta en ole enää. Kyllä oli viimeinen niitti tuo viime perjantain juttu. Palvelu on muutenkin huonontunut. Infossa jos haluaisit käydä tekemässä veikkauksen pelejä tms. myyjät juttelee keskenään takahuoneessa, eikä ole mitään kiirettä palvelemaan.
- Menehoitoon
Puhut täyttä paskaa. Rahaa siellä ei kassalla vaihdeta, mutta tuo sinun väite siitä mitä siellä on muka sanottu, on törkeä!
- Kirta
Menehoitoon kirjoitti:
Puhut täyttä paskaa. Rahaa siellä ei kassalla vaihdeta, mutta tuo sinun väite siitä mitä siellä on muka sanottu, on törkeä!
Mistäs sinä tiedät onko siellä kassalla vaihdettu rahaa vai ei. Asiakkaalla on ollut mies matkassa kai hän voi todistaa. Ei kai sulla Menehoitoon ole vaan osuutta tähän palveluun kuin noin älähdät. Ja jos palvelusta kertoo toduuden ei pitäis väittää olevan törkeä.
- menkääkaikkihoitoon
Mistäkö tiedän ettei vaihdettu? No johan tuo tallukka ite sen tuohon kirjotti! Sitähän se yrittää tuossa selostaa epätoivosesti ja vielä keksii juttuja että on muka kassatyöntekijä siellä mesonut jostain huijaamisesta. Siellä on kiellety rahan vaihtaminen kassalla koska joskus on huijauksia tapahtunut mutta olen IHAN HALLELUJA ettei siellä ole kukaan huutanut jonkun asiakkaan olevan huijausta yrittämässä. Ja miksi mulla pitäs olla jotain osuutta tähän palveluun kun näin älähdän? No kato kun minä tiedän kaikesta kaiken ja oon nähny jo kaiken. Joko riitti?
- Bonuskortti
Ei ehkä isoa eroa monissakaan asioissa, mutta itse koen S-kaupan bonus systeemin helpommaksi ja paremmaksi, sillä kertymä menee suoraan tilille ilman mitään plussaseteleitä. Muutaman kerran on setelit päässeet vanhenemaan, mikä on tosin täysin oma moka, kun yritän kerryttää sopiva kassaa, ennen kuin käytän. Prismassa tulee asioitua pääsääntöisesti, mutta välillä kiva piipahtaa Citymarketissa. Että näin meillä...
- Suomi Neito
S bonus on palkitsevampi - mutta plussakortti tarjouksien perässä on kiva juosta. Plussatarjoukset ovat hyviä, ja niitä ostamalla säästää:))
- jamtse
Jep, näin on. Varsinkin isompien sesonkien aikaan plussatarjoukset ovat erittäin hyviä eritoten elintarvikepuolella - ja pirkka III-oluthan on aivan hitti ;)
- kolhoosilainen
Paremmat Yhteishyvä-peput kuitenkin Prismassa!
- O ,steri
Cittarissa saa olla tarkkana päiväysten kanssa , ei viittisi maksaa pakastepitsasta tai maito-tuotteesta vanhana täyttä hintaa , kun prismassa alennetaan 30% jo edellisenä päivänä:
- seiväsasko
Jep, tosi on. Pari kertaa on tullut vanhentunut säilykepurkki tai vastaava esiin, mutta olen onneksi ajoissa asian huomannut ja hyvityksen asianmukaisesti saanut. Tuoretuotteissa ei niinkään tätä ongelmaa, ilmeisesti paremmin näitä päiväyksiä seurataan. Tarkkana tulee kuitenkin olla, kun monesti pitää niin itsestään selvänä, että kuivatuotteissa parasta ennen -päiväykset ovat hamassa tulevaisuudessa.
Kuusamossa on kyllä ihan mukavat ruokakaupat, pikkuostokset tulee hoidettua keskustan lähikaupoissa, lähinnä entisessä junnussa, ja viikon pääostokset sitten mielialan mukaan jommasta kummasta marketista :) - länsirajalta kiitos
Kiitos Prismalle erittäin hyvästä palvelusta !
Oli unohtanut kameran akun ja laturin kotiin. Asia korjaantui Prismassa joustavasti. Sain ostaa ladatun akun.
Sinä joustava mies myyjä suuri kiitos sinulle ylimääräisestä palveluksesta.
Sukukokous onnistui sinun ansiostasi. Kiitos vielä kerran. - koviakokenut2
citymarketissa sata kertaa ystävällisempi palvelu, prismassa saa tyytyä lähinnä happamaan mulkaisuus jos ei ole henkeen ja vereen vannoutunut "ossuuskauppalaine"
- Anonyymi
On se citymarketissa parempi palvelu. eräs joka oli tulossa kuusamoon ja halusi ruokakauppaan kun ei ehtinyt niin soitti citymarkettiin ja pitivät kauppaa auki niin pitkään että kuusamoon tulija ehti ostaa ruoat. prismassa ei armoa anneta. natsi meininkiä prismassa. ja sais prisma vähän panostaa asiakas palveluun enemmän jotkut myyjät vois laittaa taipaleelle on sen verran tympeitä ihmisiä. citymarkettiin minäki menen. lidl on myös parempi kuin prisma.
- Jatkossakin
Säännöllisesti Kuusamossa vierailevana perheemme asioi Cittarissa paremman lihatiskin ja ystävällisen palvelun takia.
- VakkariAsiakasCittari
Täysin samaa mieltä :)
- Kaikkikaupatkäytössä
Molemmissa kaupoissa olen saanut hyvää palvelua. Molemmissa on myös kassoja joita kierrän.
- rukansisko
Kauppa on ihan ok ja valikoima on kyllä iso.. Mutta...
Vaan on ne cittarin vartijat kyllä melko ammattitaidottomia ja ylimielisiä.
Asiakaspalvelutaitoa ei oo siunaantunu mutta osa taitaa käydä kuntosalilla senkin edestä. - Anonyymi
Nosto
- Anonyymi
Prismassa miesten vaatteet on körttiläisten mallistoa.
- Anonyymi
Pano!
- Anonyymi
Vaihdoin Cittariin. Prismassa pari kassaa auki ja kaameat jonot kun henkilökunta on purkamassa kuormia.
- Anonyymi
Cittari paljon kalliimpi. Esim, kahvimaito Prisma alle 2€ Cittari 2,69.
Sixpack 13€ Cittari. Alkossa 7,90€. Tässä vain pari esimerkkiä. - Anonyymi
Cittari paljon kalliimpi. Esim, kahvimaito Prisma alle 2€ Cittari 2,69.
Sixpack 13€ Cittari. Alkossa 7,90€. Tässä vain pari esimerkkiä. - Anonyymi
Cittari paljon kalliimpi. Esim, kahvimaito Prisma alle 2€ Cittari 2,69.
Sixpack 13€ Cittari. Alkossa 7,90€. Tässä vain pari esimerkkiä.
- Anonyymi
Lidl on halvin.
- Anonyymi
Ammattitaidottomuudesta se johtuu. Perinteisesti on aina valittu sopivin, ei pätevin. Voi hyvä veli sentään!
- Anonyymi
Muutamassa muussakin firmassa kuusamossa johdossa semmoinen henkilö joka ei kuuluis siellä olla
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837101Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455404Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003380