seurustelen tytön kanssa: miten kertoa vanhemmille?

Queen666

Joo, olen siis 17 vuotias tyttö, ja olen nyt seurustellut pari kuukautta tytön kanssa. Nyt haluaisin jo esitellä rakkaani porukoille, mutta en oikein tiedä miten tekisin sen. Olen aiemmin tuonu kotiin pari jätkää, mutta ne suhteet ovat kestäneet aina vain muutaman viikon. Tämä on jo selkeesti vakavampaa, enkä haluaisi että vanhempani tyrmäisivät heti tyttöystäväni..

3

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • korporaation.

      Tiedätkö miten vanhempasi suhtautuvat bi/homoseksuaalisuuteen? Entä tuntevatko he tämän nykyisen tyttöystäväsi entuudestaan? Jos he suhtautuvat seksuaalivähemmistöihin suopeasti ja pitävät rakastasi hyvänä tyyppinä, kannattaa varmaan kertoa asiasta vaivihkaa.
      Tee pieniä eleitä tyttöystäväsi kanssa vanhempiesi läsnäollessa. Pitäkää vaikka toisianne kädestä kiinni, halailkaa ja suukotelkaa, jos kehtaatte. Eiväthän kaikki välttämättä edes suutele vanhempiensa silmien edessä, olivatpa sitten heteroita tai homoja.
      Jos vanhempasi taas vastustavat homoseksuaalisuutta, pitävät sitä sairautena tms. niin sinun asemassasi harkitsisin pariin otteeseen ennen kuin toisin tyttöystäväni näytille.

    • Queen666

      korporaation: isästä en tiedä, mutta äiti ainakin kääntää tv:stä kanavan toiselle, jos homot/lesbot pussailevat, joten oletan hänen olevan tälläistä vastaan. Meidän kanssa samassa talossa asuu isäni isä, joka on erittäin homovastainen ja sanoo mielipiteensä ääneen. se tässä pelottaakin melkein eniten.. :((

    • ?+?=24

      Itse suosittelisin, että jos perheessä on homokielteisiä, älä heti esittele häntä tyttöystävänäsi, vaan tuo hänet kyläilemään kuin toisit jonkun ystävän, ja järjestät niin, että perheesi voi jutella tämän tytön kanssa ja tutustua häneen. Jos (ja kun) he tykkäävät hänestä, on paljon helpompi ottaa puheeksi, että ette ole ihan vain pelkkiä ystäviä, vaan tykkäät hänestä muutaman asteen enemmän. ;) Kannattaa olla hienotunteinen ja ymmärtää yllättävätkin ja ei-niin-mieluisat ensireaktiot. Monelle voi olla shokki, jos ei olisi ikinä osannut odottaa omasta lapsestaan että tämä kuuluisi vähemmistöön. Olin 16 vuotta kun itse muutama vuosi sitten tulin kaapista, ja omilla vanhemmillani meni reilu vuosi siihen, että olivat tosi ok asian kanssa. Nykyään puhun naisista kuin siskoni miehistä ja ketään ei hetkauta. :D Joten anna aikaa. Tsemppiä sulle!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3819
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2954
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      924
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      731
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe