Kuuluuko sen pyöriä koko ajan vai ajoittain?
Nyt näillä viimeisillä helteillä pari päivää sitten huomasin, että ILP:n ulkoyksikkö ei lähde pyörimään, vaikka pumpun laittaa päälle. Sisäyksikkö puhaltelee hiljakseen. Ulkoyksikkö saattaa käynnistyä esim. 5-10 min. sen jälkeen, kun pumpun on laittanut päälle, ja sitten vasta alkaa huoneeseen tulla viileätä ilmaa. Joskus ulkoyksikkö sammuu kesken jäähdytyksen. Voiko se johtua siitä, että ilma on jo saavuttanut tavoitelämpötilan, eikä jäähdytys enää ole tarpeen?
Pumppu on Mitsubishi ja alle vuoden vanha - takuu on siis voimassa. Pumppua käytetään vain silloin tällöin jäähdytykseen kesäisin ja hyvin harvakseltaan lämmitykseen syksyisin.
Käyttöohjeesta ei näihin asioihin löydy vastausta, ja kun olen vain tavallinen tallaaja, niin en tuon ILP:n sielunelämää ymmärrä.
Kuinka ILP ulkoyksikön kuuluu toimia?
7
17727
Vastaukset
- näillä alkuun
Kompressorin pyöriminen kuluttaa aina sähköä. Kompressorin käyntihän on tarpeetonta kun haettu lämpötila on saavutettu. Laitteen toiminta on helppo todeta. Jäähdyttääkö ilmalämpöpumppu asuntosi? Jos sinulla on lämpömittari, voit mitata puhallusilman lämpötilan.
- 898
Laita kaukosäätimestä viilennysasento päälle ja ja lämpötilanasetus esim. 22C, niin johan alkaa ulkoyksikkö pyöriä. Jos ei pyöri, niin viallinen laite.
- En älyä (nyt älyän)
Juuri tuota eilen testasin itsekin, ja niinhän siinä kävi :) Hyvin hyrisee kylmää nyt.
Ilmeisesti tuo laitteemme automaattitoiminto on sellainen, että se pysähdyttää ulkoyksikön pyörimisen silloin kun ollaan 2 asteen marginaalilla astetusta lämpötilasta. Jäähdytystoiminto on tehokkaampi. Pitänee tarkkailla tilannetta ja kysäistä maahantuojalta tai asentajalta, jos vielä ongelmia jää.
- per99
Olet varmaankin mennyt ostamaan hiljaisen ilpin ja sulla on kokemusta vain äänekkäistä. Pumppu toimii varmasti oikein eikä sen pidäkkään puhaltaa täysillä. Invertteri tyyppinen ilppi osaa itse säätää nopeuden. Jos tarkoitat puhalluksen automaattitoimintoa niin pidä se päällä jos et halua mahdollisimman hiljaisen ääneen, mutta silti viileätä. Jos talosi on sokkeloinen eikä ilma siirry helposti joka huoneeseen käytä silloin sitä manuaalista puhallinta täysillä.
- ketjun aloittaja
No ei!!
Oletuksesi on väärä: ei ole minkäänlaista kokemusta aikaisemmin ilmalämpöpumpuista, mutta hiljaisen pumpun olen todellakin ostanut.
Luit myös kysymykseni huolimattomasti: Kysyin, mikä on vikana, jos sisäyksikkö puhaltaa, mutta ulkoyksikkö ei samaan aikaan pyörikään. Mutta kuten jo aiemmin sanottu, tuo ominaisuus näyttää liittyvän ainoastaan automaattitoimintoon. Kun on jäähdytys tai kuivatus päällä, ulkoyksikkö pyörii koko ajan.
- näin on
Kyllä sinun oletuksesi tässä väärä on.
Itsellä ainakin mitsun ge25 (kerrostalo, yksiö) ulkoyksikkö stoppaa kun haluttu lämpötila on saavutettu. Sisäyksikkö toki jatkaa huoneilamn kierrätystä. Kun taas lämpö kämpässä nousee sen n. asteen, käynnistyy ulkoyksikkökin taas ja sisäyksikkö alkaa puskemaan viileää ilmaa. Tämä siis seka automaatilla että jäähdytys modi päällä. Tyhmäähän se olis jos kun on saavutettu haluttu lämpötila kämpässä mutta kone senkuin puskee kylmää ilmaa..
Eikös se asiasta enempi tietävät ole näin??? - kuollut alue
Huonelämpötilasäätimissä on AINA ns. kuollut alue.
Jos joku hullu tekisi säätimen, joka yrittää ajaa lämpötilan just pyydettyyn arvoon, niin lopputulos olisi *väistämättä* värähtelypiiri, missä vekotin ensin jäähdyttäisi täysillä, kunnes saavuttaa pyydetyn lämpötilan ...eiku, oho, lipsahtiki jo 0,1 °C liian alas lämpötila, laitetaankin lämmitys päälle... hups, nyt menikin 0,2 °C yli, äkkiä taas jäähdytystä jne.
Esim. toimistoissa käytettävissä huonesäätimissä kuollut alue on yleensä 2 tai 3 astetta. Mikä tarkoittaa, että 22 °C pyynnöllä lämmitys käynnistyy vasta 21,0 tai 20,5 asteessa ja jäähdytys 23,0 tai 23,5 asteessa. Noiden ääripäiden välillä tehdään ei mitään (=sekä lämmitys että jäähdytys pois toiminnasta), siitä tämä nimitys "kuollut alue".
ILPeissä systeemi voi olla vielä tätäkin monimutkaisempi, koska kompressorit eivät tykkää jatkuvasta päälle/pois renkuttamisesta. Esim. itselläni on siirrettävä jäähdytyslaite, joka 22 asteen lämpötilapyynnöllä käynnistyy vasta huonelämmön ollessa 24 ja sammuu 23 asteessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201777
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991588Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy481109Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?441000Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29929Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50856Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s44822Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37790Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56778Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37760