Taitamatonta työtä..

Saneerausala on taitamattomuuden kilpailuareena. Liian moni ukko jolla on vain työkalut aloittaa urakoitsijana työt. Lisäksi apumieheksi otetaan halvin työntekijä.
Halvalla suoritetut työt ovat usein täydellisiä susia ja "tuuran" putkilla ei ole pienintäkään tarkoitusta korjata työnsä jälkiä.
Kun kyseistä työtä ei osata niin jälki on mitä sattuu.
Työn tilaaja MIKÄ ON SINUN VASTUUSI.
Otitko selville urakoitsijan aiemmista töistä vai uskoitko vain itsekehutietoihin ?
Oliko työstä asiantuntijan tekemät työselitykset. Teitkö tarkan urakkasopimuksen ja maksusuunnitelman. Oliko työtä valvomassa alan asaintuntija.
Halavalla sait mitä tilasit.....
36791
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 36

Vanhimmat

Noin kertoo itsensä urakoista ulos kilpailuttanut rakentaja.Kyllä perusrempat osaa aivan varmasti jos on vasaraa ja vatupassia käyttänyt.

Äänestä
  • Viestistäsi saan sen käsityksen, kun mies laittaa olkapäilleen kirveen niin siitä tulee kirvesmies. Asenteesi kertoo mikä on remonttimiesten ammattitaso ja tehdyn työn laatu.

    Äänestä

Kuinka monessa remonttifirmassa on ammattitutkinnon suorittanutta ammattimiestä.
Tämä kysymys koskee lähinnä nuorenpolven yrittäjiä.
Vanhemman polven tekijät ovat saaneet ammattitaitonsa usein oppisopimuspohjalla apumiehenä.

Äänestä

minusta on parempi tehdä työn itse...ehkä kannattaisi ostaa parhaat rakennuskoneet ja sitten myös työ olisi parempi

Äänestä

Saneeraustöissä on tärkeintä tietää kyseisestä työstä teoria- ja käytännöntyöt.
Työsuoritusten onnistumiseen vaikuttaa käytännön osaaminen sekä huolellisuus jne. Hyvät työkoneet-ja kalut nopeuttavat tekemään työsuoritukset, mutta tärkeintä on osaaminen ja huolellisuus.

Äänestä
  • Niin, mutta ilman koneita työ ei onnistuu yhtään...millaisia rakennuskoneita suosittelet? Ehkä JCBn tai Caterpillarin koneet ovat parhaita, mutta en ole varma.

    Äänestä

nähty niitä ammatimiehiä kenellä on tutkinnon paprut taskussa ja ei tippaakaan osaamista asiassa. Ei se koulu susta raksamiestä viellä tee - vaan työn tekeminen ja vuosien kokemukset alalla.

Äänestä

Oikeassa olet ei ajokorttikaan takaa että olisi hyvä kilpa-ajaja.
Pitkän ammatirupeaman tehneet ammattimiehet ovatkin täystyöllistettyjä.
Vapailla markkinoilla liikkuukin aivan liian paljon näitä luulon varassa eläviä ammattiremppa firmoja.
Kiinteistöyhtiöille ratkaisee usein vain hinta, siksi näille tunareille ja "remonttireiskoille" siunaantuu töitä.

Äänestä

amattikoulun käynny mutta urakoitsijan pojaksi ei voi mua sanoa se pitää oppia pienestä isosta pojasta asti.

Äänestä

Virolaiset sekä venäläiset meillä suorittaa saneeraustyöt. Hinnoissa ja laadussa tämän kyllä huomaa.

Äänestä
  • Virolaisista rakennusmiehistä ei ole minulla kuin hyvää sanottavaa mieluummin virolaisia remonttimiehiä kuin suomi miehiä. Venäläisistä työmiehistä ei muuta kokemusta, mitä venäjällä olleena katsellut hotteleissa ym heidän välipitämätöntä ja huonoa rakennuslaatua.

    Äänestä

kiertäkää kaukaa suomaliset remonttifirmat ne tekee vain paskaa ja sutta.
Olen käyttänyt virolaisia ja venäläisiä ja itse tehnyt osan ja on varmasti laadukasta ollu työ.

Äänestä

Ei ammattimiehen taito ole kiinni syntyperästä. Suurin puute sekä heikkous on urakoiden teettäminen halvimman tarjouksen eikä laadun mukaan.
Lisäksi heikko valvonta ja työn vastaanottajan alan taitamattomuus mahdollistaa ala-arvoiset työsuoritukset.
Tehdyn työn heikkoudet näkyvät usein vasta vuosien kuluttua ja sitten taas "korjataan" muka luonnollisena vauriona.

Äänestä

Valvonnnasta ei haluta maksaa, kuten ei mistään muustakaan..Yleensä valvojan kulut koetaan todella turhana, "kyllä meidän Pena ja Eikka yhtiössä valvoo , ovat ukot olleet raksalla apupoikina v.1954)

Äänestä

Halpa ja hyvä on aina eri paketissa.

Äänestä
  • niin on... tämä on ehkä suurin ongelma, varsinkin nyt että markkinatilanne on niin vaikea. miten muut ihmiset menestyvät?

    Äänestä

Koska järki voittaa ? Remontin ratkaisevin osa pitäisi olla laatu. Maamme kertakäyttökulttuuriin on pesiytynyt ammattitaidoton ajattelu.
Saneerausalan koulutus on heikkojen opetusohjelmien ja taidottomien opettajien varassa. Koulutetuilla henkilöillä on usein vain luuloon perustuva ammattitaito.
Kiinteistöjen saneeraustyöt ovat niin monien asioiden summa että sen oppii, jos oppii vasta useiden vuosien käytännön harjoittelijana.
Lopuksi tilaaja pilaa kaikki hyvään työsuoritukseen perustuvat asiat vaatimalla lyhyen toimitusajan ja halvan hinnan.

Äänestä

Taannoin julkaistiin joku kansainvälinen ammattitaidon "barometri". Siinä suomalaisen rakennus- saneerausmies oli sijoitettu yli sadannelle sijalle.

Äänestä
  • Voi ei... löytyykö se netissä?

    Äänestä

HS julkaisi aikoinaan kyseisen barometrin. Minä muistan että kansainvälisessä vertailussa, kaikki ammatikunnat huomioiden suomalainen rakennusmies oli sijalla n 400. Koitan etsiä löytyykö kyseinen kaava viellä. Toimitan tiedon

Äänestä

Lujatalo Oy

Sertifioitu laatujärjestelmä SFS-ISO 9001 ja
RALA ry:n myöntämä pätevyysluokitus.

Äänestä

Ei luokituksilla työsuorituksia tehdä. Kyllä työt tekee edelleen alan ammattimies.
Kuinka monta niitä lienee teillä ?

Äänestä

Nämä ovat yrityksen terävän pään laatujärjestelmiä. Onko teillä sellaista vai joku selittäjä vastaamassa kännyyn.

Äänestä

Haluaisin kehua suomalaista rakennus- ja saneeraustaitoja. Paljon kokeneena sekä alaa läheltä nähneenä on todettava: surkeaa sekä taitamatonta rahastusta ylimmästä johdosta aina lautapoikaan asti.
Teoriapohjalta tehdyt laatuvaatimukset, työselitykset sekä valvojien taidot antaa mahdollisuuden "oikaista" työsuorituksissa.
Rakennusalan koulutus on osiltaan vanhentuneiden tietojen varassa. Opettajien käytännön taso on usein alle kaiken arvostelun. Näillä tiedoilla ja opetusohjelmilla ei voi tulla korkeatasoisia ammattimiehiä.
Harvoin taitavan ammattimiehen annetaan suorittaa hyvää työsuoritusta.
Ainainen kiire painaa päälle koska urakoitsijan ainoa kriteeri on maksimoida voitto ja suorittaa työt aikataulun mukaisesti.

Äänestä
  • No minusta on paras jos ihminen tekee asiat itse. tai sitten vapaehtoisten työntekijöiden avulla. minulla on tuttu joka aina etsi vapaehtoisia asiantuntijoita ja täällä tavalla hän aina voi löytää parhaat työntekijät ja samaan aikaan säästää rahaa

    Äänestä

  • villelehtonen1 kirjoitti:

    No minusta on paras jos ihminen tekee asiat itse. tai sitten vapaehtoisten työntekijöiden avulla. minulla on tuttu joka aina etsi vapaehtoisia asiantuntijoita ja täällä tavalla hän aina voi löytää parhaat työntekijät ja samaan aikaan säästää rahaa

    Tämä on toi sivu vapaehtoiselle http://www.wwoof.org/ kannattaa kokeilla. sitten on toinen mielenkintoinen sivu rakentajille: http://www.machineryzone.fi/
    Muuten asuuko joku Helsingin aluella? Yritin etsiä vuokra mutta hinnat ovat hirveän korkeat...

    Äänestä

  • Jos ne puretaan ilman hyväksyntää.

    "mahdollisuuden "oikaista" työsuorituksissa"

    Äänestä

Harvassa on taitavat saneerausyritykset tai niiden työstekijät. Kaljakupin ääressä ne "parhaat" saneeraajat löytyy. Työmaalla taitamattomuus loistaa.

Äänestä

Miksi näitä feikkifirmoja-, huonon työs tekijöitä- ja kaiken maailman veronkiertäjiä oikein hyysätään.
Jos urakoitsija on lähtenyt vilpilliselle tielle on hän itse ottanut tietoisen riskin.
Yhteiskunnan ainoa mahdollisuus puolustautua filunkifirmoja vastaan on panna kova, kovaa vastaan.
Miksi ei tehdä julkisia listoja: Veronkiertoja, Verovilppejä, Maksamattomia veroja ja velvotteita, Maksamattomia palkkoja, Omistajien aikaisemmista konkursseista jne. Valituksia: urakoitsijoista, tehdystä työstä jne.
Kyllä keinoja olisi jos niitä halutaan käyttää.
Mitä tahoja nykyiset systeemit palvelevat ?

Äänestä

Mitä v i t u n hyötyä ammattimiehien osaamisesta on, kun sitä ei pääse yhdessäkään urakassa käyttämään?? Asiakas valitsee aina kilpailun perusteella.

Ammattimiehet ovat muutenkin p e r s e e s t ä.

Äänestä

Maamme rakennustyömaita hallitsee ajatukset, vain nopeasti ja halvalla tehdyt työsuoritukset. Kun tilaaja sekä grynderi päättää nämä edellä mainitut asiat on siinä turha syyttää rakennusmiehiä.
Tottakai sama ajatus tarttuu työntekijöihinkin.

Äänestä

Olen suomalainen remontti-alan yksinyrittäjä vuodesta 1987. Mainostamiseen en ole käyttänyt markkaakaan enkä euroakaan. Kalenteri on täynnä tilauksia vuodeksi eteenpäin ja yhtään reklamaatiota en ole saanut. Älkää yleistäkö suomalaisen työn laatua joidenkin huijareiden vuoksi. Muuten, yksi tärkeimmistä työvälineistäni on imuri.

Äänestä

Olen sitä mieltä, että työn laatu on kiinni ammattiylpeydestä ja työmotivaatiosta. Se on nykypäivänä aika vähissä. Ja sitten on todellakin niitä, kun ei teidä mistää mitään ja tekee vaan. On vaan alkanu tekee remppahommia. Pahinta on ku ei kaikis kohteis suunnitella mitää, ku tehdää vaa.

Äänestä
  • Laatua tulee jos tekijöillä on taito, halu ja mahdollisuus tehdä asiat "oikein".

    Toinen asia ja tabu on ylilaatu. Pitääkö kaiken aina olla niin priimaa?

    Äänestä

  • Primulpröt kirjoitti:

    Laatua tulee jos tekijöillä on taito, halu ja mahdollisuus tehdä asiat "oikein".

    Toinen asia ja tabu on ylilaatu. Pitääkö kaiken aina olla niin priimaa?

    Kysymyksestäsi voidaan päätellä, että sinä et ainakaan priimaa saa toimeksi.

    Toista se on minulla, kun tahtoo tulla aina hyvää, vaikka ihan tavallista koittaa tehdä.

    Äänestä

Minäkin olen remonttiala yksinyrittäjä. Olen toiminut vasta 3 vuotta, mutta yksikään asiakas ei ole valittanut työn laadusta. Kehuja tulee usein.

Asiakaskäynti johtaa yleensä tilaukseen. Joskus joku ilmoittaa saaneensa halvemman tarjouksen. Silloin tunnen pientä pelkoa ja huolta asiakkaan puolesta. Mikähän on lopputulos ? Onko se sellainen, mistä sitten kirjoitellaan näilläkin palstoilla. Sutta ja sekundaa ja rahat meni. Ammatikseen ostavat hylkäävät yleensä sekä kalleimman että halvimman tarjouksen. Kun työ on valmis, niin ei ole mitään iloa siitä, että se oli halvin, jos tulos on ala-arvoinen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Halapa on.. kirjoitti:

Saneerausala on taitamattomuuden kilpailuareena. Liian moni ukko jolla on vain työkalut aloittaa urakoitsijana työt. Lisäksi apumieheksi otetaan halvin työntekijä.
Halvalla suoritetut työt ovat usein täydellisiä susia ja "tuuran" putkilla ei ole pienintäkään tarkoitusta korjata työnsä jälkiä.
Kun kyseistä työtä ei osata niin jälki on mitä sattuu.
Työn tilaaja MIKÄ ON SINUN VASTUUSI.
Otitko selville urakoitsijan aiemmista töistä vai uskoitko vain itsekehutietoihin ?
Oliko työstä asiantuntijan tekemät työselitykset. Teitkö tarkan urakkasopimuksen ja maksusuunnitelman. Oliko työtä valvomassa alan asaintuntija.
Halavalla sait mitä tilasit.....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu