Onnistuin bentsovieroituksessa!

clearwaterrevival

Käytin toistakymmentä vuotta säännöllisesti Diapamia, Oxepamia ja loppuaikoina myös opiaatteja (codein) ja satunnaisesti muita kolmiolääkkeitä. Keväällä 2010 mittani tuli täyteen. Hakeuduin A-klinikalle päihdelääkärin vastaanotolle ja hanen ohjauksessa toteutin kuuden kuukauden aikana vieroituksen avohoidossa. Aloittaessani Daipam vrk-annoksesni oli n. 70mg ja codeinia (Panacod) käytin 7tbl vrk:ssa. Lääkkeet olin hankkinut lähes kaikilta pääkaupunkiseudun erti yksityislääkäriasemilta sekä omalta terveysasemalta. Minulla alkoi keinot aineiden hankkimisesksi olla vähissä ja lisäksi olin menettänyt työpaikkani lääkeanastuksen vuoksi. Minulle suositeltiin vakavasti laitosvieroitusta, mutta en halunnut häpeän vuoksi sulkeutua minnekään pois omasta ympäristöstäni ja päädyin siksi avohoitoon. En kertonut siitä kuin kahdelle läheiselleni.
Nyt kun katson taaksepäin tuota kulunutta vuoden jaksoa, joka bentsoista täydelliseen toipumiseen kului, voin vain todeta, etten enää koskaan halua sitä kokea uudestaan, mutta samalla, kyllä tuo kaikki on ollut tämän vaivan arvoista! Elämä on pitkästä aikaa elämisen arvoista, hetken, joita elän, tuntuvat merkityksellisltä ja ennenkaikkea muistan, mitä olen tehnyt. Viimeiset parikymmentä sumussa vietettyä vuotta elämästäni ovat vielä yhtä suurta puuroa, mutta onnekseni huomaan, että muistini alkaa palautua ja aivot toimivat taas kirkkasti.
Jos joku kamppailee bentsojen kanssa ja haluaisi niistä eroon, voin vilpittömästi kannustaa vieroitukseen. Bentsoista voi päästä eroon!

1

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sumussa since 1996

      Hieno juttu että olet onnistunut ja mukava kuulla, millaisia vaikutuksia vieroittautumisella on terveyteen! Minäkin syön lääkkeitä jo 15:nnetta vuotta (päiväannos Oxamin 15 mg, Ketipinor 200 mg, Azona 50 mg, takana lukuisia muita kuureja) ja myönteisiä vaikutuksia ei ole, kielteisiä kyllä kuten muistiongelmat, henkinen hidastuminen, sumea & turta olo koko valveillaoloajan. On hyvä tietää että myös A-puolelta voi saada apua tähän.

      Tuntuu, että kaipaa niin kovasti entistä itseään, kun oli virkeä ja jaksoi kiinnostua asioista ja "elämä tuntui joltain". Toisaalta pelottaa vieroitusoireet, jaksaisiko esim. käydä töissä jos "liskojen öitä" on pitkä liuta peräkkäin ja olisiko sitä niin sitkeä ettei heikkona hetkenä retkahtaisi. Mutta ehkä lääkäriltä saisi aikataulun missä ajassa mikäkin lääke kannattaa purkaa? Onkohan vieroituksen aloittaminen mahdollista jos vointi on ollut huonoa? Joskus joku hoitaja totesi, että "täytyy olla pitempi hyvä jakso takana ennen kuin voidaan purkaa". Joka tapauksessa viestisi antoi toivon kipinän, kiitos siitä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      277
      17688
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5676
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      123
      2642
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2162
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1795
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1047
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      973
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      941
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      941
    Aihe