Astra -04 Ilnastointi pätkii?

Onko muilla ollut ongelmia ilmastoinnin kanssa.

Liikkeelle lähdetteäessä pirun kylmää tulee muutaman minuutin ajan, jonka jälkeen alkaa hiljalleen lämmetä, ja lopulta ilmastoinnista ei enää iloa.

Kylmäaineet on lisätty, mutta ei auttanut.
6358
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Pyöriikö lauhduttimen tuuletin? Tuskinpa... Siis siellä etupäässä puskurin tienoilla. Tsekkaa se ja

Äänestä
  • Ei sieltä löytynyt kuin jäähdyttäjän tuuletin. Sitä varmaan tarkoitit... Mutta se kyllä pyörii.

    Äänestä

No en tarkoittanut. YLEENSÄ ilmastoinnin lauhduttimessa on lisätuuletin, Opel voi olla tässäkin tapauksessa omilla teillään. Katso nyt vielä tarkemmin esim. auton alta tutkimalla. Kyllä siellä puskurin takana on pitää olla ilmastoinnin lauhdutinkenno, ja siinä erillinen puhallin. Jos tuo puhallin ei pyöri, niin ilmastoinnin teho laskee juuri kuvailemallasi tavalla.

Äänestä

Vie ilmastointihuoltoon. Ei sille kotikonstein paljoakaan voi tehdä.

Äänestä

Kompuran kytkin saattaa olla viallinen joten tarkasta kytkeytyykö päälle ja pyöriikö kompura kun ilmastointi lakkaa pelittämästä.

Äänestä

Höh!!!!!!!!!!!!!!
Lue ensin käyttöohje kaikkissa automerkeissä missä on automaattinen ilmastoinnin ohjaus tekee näin.

Eli jos olet säätänyt sisäilman lämpötilaksi vaikka 23c niin tottakai auto ensin puhalta 30c ulkolämmön mukaan lämmintä ennenkö ilmastoinnin kompura saa jäähdytettyä sen ilmastoinnin säätämäksi arvoksi eli vaikka tää 23 c
Sit ku se ilmastointi on valmis jäähdyttämään sen 30c ilman tähän asentamaasi lämpötilaan niin se puhaltaa kylmää niin kauvan tuutin täydeltä et se on se sun haluamasi aste määrä.
Sit ku se o siinä niin eihän se jäähdytä sun autoas -18c asteiseksi koska pakastuisit sen sisällä.
Eli lue se ohjekirja ja jos et ymmärrä kysy vaikka viisaimmilta tai osta manuaalikäyttöinen ilmastointi laite.
Sun ilmastointilaitteessa ei ole mitään vikaa vaan siinä kun et ole jaksanut lukee käyttöohjetta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Österi kirjoitti:

Onko muilla ollut ongelmia ilmastoinnin kanssa.

Liikkeelle lähdetteäessä pirun kylmää tulee muutaman minuutin ajan, jonka jälkeen alkaa hiljalleen lämmetä, ja lopulta ilmastoinnista ei enää iloa.

Kylmäaineet on lisätty, mutta ei auttanut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu