Kokoomusko on ainoa järjettömästä huostapolitiikasta välittävä taho, jossa tiedetään mielipuolisen lastensuojelukertoimen vaikutus huostaanottoihin?
Edes toimittajat eivät tunnu tietävän, että valtio palkitsee kuntia vain huostaanotoista eli siitä, että ne jättävät ongelmien ennaltaehkäisyn ja perheiden tukemisen hoitamatta.
"Valtionosuudet maksetaan könttäsummana kunnille yhdistäen sosiaali- ja terveydenhuollon ja opetus- ja kulttuuritoimen osuudet. Ne lasketaan ottaen huomioon kunnan asukkaiden lukumäärä, työttömyyskerroin, sairastavuuskerroin, päivähoitokerroin, vammaisuuskerroin, lastensuojelukerroin jne. Laskentakaavat ovat monimutkaisia ja kunnat yrittävätkin kaikin tavoin manipuloida toimintaansa, jotta kertoimet olisivat mahdollisimman edullisia. Mm. lastensuojelukerroin perustuu vuoden viimeisenä päivänä huostaan otettujen lasten lukumäärään, joka lisää huostaanottoja loppuvuodesta.
Valtionosuusjärjestelmä suosii edelleen tehotonta toimintaa eikä ota huomioon kustannusvaikuttavuutta eikä terveydenedistämistä.
Valtionosuusjärjestelmä vaatisi 2011 budjettiin mennessä täydellisen uudistamisen. Sen tulisi olla kuntaliitoksiin kannustava, hyvään hallintoon tähtäävä ja terveyttä edistävä."
Sirpa Asko- Seljavaara
Huostaanotot lisääntyvät loppuvuodesta
4
71
Vastaukset
- xxxxxxxxvvvvvvvvvvvv
Todellisuudessa huostaanottoja tapahtuu vähemmän loppuvuodesta, koska rahat ovat loppu. Ei se lastensuojelukertoimen raha, jossa muuten huomioidaan huostaanotot, j jotka on tehty pari vuotta aiemmin, koskaan lastensuojelun budjettiin päädy.
- Uusia tuulia?
Uusi peruspalveluministeri Maria Guzenina Richadson oli tänääm aamu tv:ssä.
En katsonut ohjelmaa.
Onko odotettavissa muutoksia?
Lastensuojelija Sirkka Rousu ottaa kantaa blgissaan lastensuojelututkimukseen ja tutkimuksen puutteista.
http://lastensuojelija.blogspot.com/2011/06/eipa-ollut-mainintaa.html
---
- Areenassa
Katsokaa täältä, tuleeko muutoksia huostaanottoihin
http://areena.yle.fi/video/1310361000110- Bisnes is bisnes?
Miksei Guzenina nostanut esineri palveluiden yksityistämisbisnestä.
Vanhuksista hän puhui paljon, sekä ikärekenteista.
Kauppalehdessä 13.1.2011, mielenkiintoinen juttu lääkäripalveluiden yksityistämisestä Medi Onelle.
Kästtääkseni Medi one kuuluu terveyskesksbsneksen pyörittämseen.
Kyseiseen yksityistämisbisnekseen on ottanut kantaa myös Talouselämälehti. Lastensuojelusta tuli kasvubisnestä.
Professori Matti Rmpelä olli kantaa toteamalla Lastensuojelusta tuli megaluokan bisnes. Ulkomaiset sijoittavat löysivät Suomesta kultakaivoksen
Lue juttu ja kommentit.
http://vanhanaikainen.blogit.kauppalehti.fi/blog/21765/attendo-medone
---
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 484046
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131920Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631385Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951316Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681205Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A51081- 47961
Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥28939Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti334930En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?40917