Yleis säästöä suurperheessä

9+12

Myös erilaisella tekotavalla/käytöllä voi säästää:

Pyykkikoneen suurin rasitus on linkous.
Yksi pyykin hankalin lingottava on froteepyyhkeet. Froteepyyhe painaa kuivana 600-800 g jokainen tietään millaisen melun yksi pyyhe saa aikaan linkouksen aikana… Ostin vaippasideharsoa, sillä on ilmiömäinen imukyky, pyyhkeenä 2 m se painaa 170g, kuivuu nopeasti, eikä huomaa pyykin seassa lingotessa.
Pyykkikoneen ikä kasvaa, sitä enemmän mitä suurempi perhe. Samoin pyykinpesukerrat harvevat, koska koneeseen sai vain 4 froteepyyhettä kerralla, nyt mahtuu pyyhkeiden lisäksi 2,8 kg muuta pyykkiä, samaan koneelliseen.

Viikko siivous: Siivotessa Imuroin joka toinen kerta, matot silloin todella huolella, käännän isoissa matoissa reuna ja imuroin myös ne. Joka toinen kerta pyyhin lattiat nihkeällä ja myös niiden mattojen reunojen alta. Säästyy sähköä, vain suomalainen hakkaa mattoja jopa loimilangat poikki, muissa maissa matot vain tuuletetaan.

Tiskikoneen käytössä:
Jokainen laittaa itse syötyään astiansa tiskikoneeseen ruokailun jälkeen, meillä on vadissa esipesuvesi ja harja jokainen esipesee siinä astiansa > ennen tiskikoneeseen laittoa.
Nelihenkisessä perheessä säästyy vettä n. 20 litraa kerta, verraten, jos kaikki pesisi juoksevan veden alla.
WC vetoja:
WC meillä on lavuaarin vieressä pieni roskapussi, johon tytöt laittavat meikin puhdistus vanut ja -puikot. ( heittivät ennen WC ja veto päälle, säästyy siis nyt 4 vetoa/vrk. meillä 10 litran veto)
-Hampaat pestää muksista hana kiinni
- WC kädessä käsienpesu vesi valuu vatiin joka käytetään sitten WC huuhteluun saman käynnin jälkeen.

5

313

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 9+12

      Kirjoitus virhe

      "- WC kädessä käsienpesu vesi valuu vatiin joka käytetään sitten WC huuhteluun saman käynnin jälkeen"

      -WC käydessä

    • ..

      Ohuet pellavapyyhkeet ovat imukykyisiä ja säästävät pyykkitilaa. Paksut pyyhkeet ovat muutenkin hankalia.
      Ihmettelen, pesen neljä kertaa useammin pyykkiä kuin ystäväni, silti sähkölasku on lähes samansuuruinen. Hänen pakastimensa on paksussa jäässä.

    • ei eko mutta jotain

      Meillä puhdistusvanut laitetaan pönttöön, seuraava kävijä vetaisee ne käyntinsä jälkeen viemäriin. Topseja ei saa laittaa viemäriin, muovi ei maadu ja voi tukkia putket. Ne menevät roskikseen joka vessassa pitää olla siteitä ym varten muutenkin. Hampaat on pesty aina hana kiinni joten siinä on vaikea ruveta säästämään.
      Astiat kaapaistaan puhtaaksi muovisella taikinankaapimella ja laitetaan koneeseen, kun kone on täysi laitetaan kaavin pesuun myös. Ei tarvitse esipestä eikä silti kuivetu koneessa tai tuki sihtiä. Ruuan jätteet menevät tietenkin kompostiin.
      Se jäi mietityttämään että miten mattojen imurointi säästää sähköä verrattuna tuuletukseen?

      • ymymymmärrä

        ei kun imuroinnin sijasta, pyyhitään nihkeällä latttiat, mattojen ulkopuolelta.
        Mattojen tuuletuksen voi tehdä vain harjaamalla, mutta ole hyvin voimakkaasti pölyallerginen.

        Etkö ymmärrä mitä sulle lausuin,
        kerran vielä mä kuiskata sen voin.
        Että sullekin uudet leikkini näytän
        ja siihen vielä mä lisäsin,


    • tsemmottis-tapa

      Pönttöön ei saa laittaa muuta kuin vc-paperia eritteiden lisäksi. Kiva kun kerroit tämän myös lapsillesi.
      ja toi astianpesukone-se pesee kyllä. sumutinpulloon voi laittaa vettä ja himpun pesuainetta-ruiskasee-pyyhkäsee-pistää koneeseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      119
      7041
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      404
      6753
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3413
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      130
      2976
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2564
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      43
      2124
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1864
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1727
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1397
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1287
    Aihe