Miten toimii langaton ja langallinen netti samassa taloudessa?

3rrrgg

Asun maaseudulla vanhempieni kanssa, mutta omassa rauhassa kopissani pihalla. Meillä on sisällä langaton modeemi ja langaton reititin. Ajattelin että voisin ostaa itselleni tänne langallisen modeemin, kun ei oikein toimi kunnolla täällä tuo langaton. Mutta voiko langallinen modeemi ja langaton modeemi olla samassa taloudessa?

6

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vastaaajaaaa

      Kahta modeemia ei voi käyttää samassa liittymässä yhtäaikaa. Jos tarkoituksenasi oli siis kytkeä molemmat puhelinpistorasioihin kiinni, niin ei toimi.

    • voi...

      "Meillä on sisällä langaton modeemi ja langaton reititin."

      Jos tuo langaton modeemi on mokkulan varassa toimiva, niin voit ihan hyvin hommata puhelinlinjaa käyttävän (ADSL) liittymän.

    • Koetas nyt miettiä ihan rauhassa, mitä teillä oikein on nyt ja millainen vempele on yhteydessä nettiin. Mulle ei ainakaan selvinnyt.

      Jos yritän tulkita monista vaihtoehdoista niin, että haluaisit kotiisi ADSL-yhteyden eikä sitä nyt ole, niin sepä ei pelkällä modeemin ostolla onnistukaan. Kuukausimaksukin saattaa maalla olla viisi kymppiä. Mutta tosiaan voisit kertoa asiat heti niin ettei tulkintaa tarvita.

    • eerops

      Et kertonut, kuinka pitkä välimatka langattomasta laitteesta on koppiisi etkä kertonut laitteiden merkkejä ja malleja?!

      Hyvät lähtötiedot auttavat vastaamista!

    • 33rrrgg

      Vastaus kuule tuli jo.

      • kiitos!

        fiksumpaa olis ollu kiittää vastaajia vaivannäöstä, eikä olla näsäviisaana!

        eerops tuossa yritti kysellä,jos vaikka voisit paremmalla reitittimellä saada koppiisi (koiran?) wlanin toimimaan paremmin...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      85
      4614
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      110
      3830
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      175
      3620
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      58
      2052
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      129
      1114
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      140
      1050
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      963
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      882
    Aihe