Minulla on kaksisuuntainen mielialahäiriö ja ilman lääkkeitä olen nyt sinnitellyt n vuoden verran. Alkaa tuntumaan etten enää kestä mitään tai ketään, ja jatkuvasti ajattelen parvekkeelta hyppäämistä sun muuta. En pysty enää toimimaan, tai tekemään kotitöitä tai huolehtimaan itsestäni, kaikki tuntuu jotenkin niin vaivalloiselta. Lääkkeet (ceroquel) lopetin siksi, että ne "turrutti" minut, en enää pystynyt tuntemaan oikein mitään, mikään ei tuntunut aidolta. Onko ihmisiä, joilla olisi paska mennyt itsestään vain ohi, vai oliko loppujen lopuksi pakko tehdä jotain asialle? Onko kukaan kokeillut esim. luontaistuotekaupoista yms ostettavia mielentasaajia? Vai pitääkö vain kaikesta huolimatta alkaa syömään lääkkeitä?
En tosiaankaan haluaisi alkaa syömään lääkkeitä taas, en halua olla kone :( Tuntuu vain niin pirun toivottomalta.. Kaikenlaiset kokemukset ovat tervetulleita!
What to do?
6
172
Vastaukset
- Lääkäriin yhteys!
Luulenpa, että olet lääkkeiden tarpeessa. Mieluummin hieman turtunut olo kuin itsetuhoisia ajatuksia, eikös juu?!? Entä jos kokelisit jotain toista lääkettä? Esim. Lamictal on useille tehokas mielitasaaja juuri masennukseen, mutta nostot on tehtävä hitaasti ihottumariskin takia, joten välitöntä helpotusta se ei elämääsi tuo.
- Hulluko?++++?
Varmaan jo tieto siitä että kohta alkaisi helpottamaan tuo jo parannusta :)
Oon niin monta kertaa vaihtanut ja kokeillut eri lääkkeitä, ja sekin tuntuu vaikealta ruveta siihen samaan rumbaan taas.. Ceroquel oli ensimmäinen joka toimi, oli tasainen olo. Mutta en halua 50v tajuta että oon tuhlannu mun koko elämäni tuntematta mitään, tuntuu että mieluummin olisin liiankin tempperamenttinen kuin pelkkä kuori. Mutta, täytyy mennä lääkärille, ja kysellä. Onko sulla mitään kokemuksia/tietoa tosta Lamictalista? Mulla on vaan se, että aikasemmin masennuslääkkeet on vieny mut hirveeseen maniaan. :( - Lamictal-kokemuksia
Moi taas, juu lääkkeiden vaihtelemisessa on kyllä omat haittapuolensa kanssa... Itselle vaihdettiin Lamictal mielialantasaajaksi juuri sen vuoksi, ettei se ole varsinainen masennuslääke, vaan mielialantasaaja, eikä se siten aiheuta maniaa. Mutta se on kuitenkin mielialantasaajista se, joka parhaiten puree masennukseen; manian estäjänä se taas ei kai ole kovin tehokas. Mutta ei tosiaan siis laukaisekaan maniaa! Mun lääkärin mukaan Lamictal on paras lääke 2-suuntaisen masennukseen. Itselläkin oli ennen "varsinaisia" masennuslääkkeitä, jotka laukaisivat manian. Mutta nyt olen syönyt Lamictalia puolisen vuotta, ja on toiminut tosi hyvin. Eikä ole mielestäni latistanut tunteita, vaikka tämä on tietysti tosi yksilöllistä.
Mutta haittapuoli Lamictalissa on tosiaan sen hidas nosto, menee pari kuukauttakin ennen kuin pääsee annokseen, joka todella tehoaa (100 mg tai enemmän), jos nostaa nopeammin on vaarallisen ihottuman riski suuri.
Tsemppiä sulle, toivottavasti löydät tilanteeseesi jonkinlaisen sopivan ratkaisun!- Ja vielä
Vielä lisäisin sen, että ennen Lamictalin aloittamista itsekin ajattelin usein juurikin parvekkeelta hyppäämistä, mutta Lamictalin ansiosta itsetuhoiset ajatukset ovat poistuneet. Ei mulla vieläkään mikään superhyvä olo ole tosin, mutta ihan pärjäilen ja jaksan. Ennen Lamictalin aloitusta olin sairauslomakunnossa.
- Ja vielä :)
Niin ja Lamictalista piti vielä sanomani, että se on niitä harvoja kokeilemiani lääkkeitä, joista itselleni ei ole tullut mitään haittavaikutuksia. Ei ole edes nostanut painoa, vaikka muut lääkkeet sitä ovatkin tehneet.
- Olen suomalainen
Itse olen kahteen otteeseen aloittanut lääkityksen ja molemmilla kerroilla lopettanut itse nuo kuurit. On se niin paska fiilis, kun lähtee tunteista terä pois. Vielä kamalampaa oli, kun seksistä lähti hauskuus pois. Mielummin tuskailen tuskani ja kärsin ajoittain, kun vastapainoksi voi nauttia täysillä makuukamarihommista.
Mutta kamala tautihan tämä on, on suoranainen ihme, että tässä ollaan edes elossa vielä, ikää on 40-vuotta ja ainakin 20-vuotta elämästä on mennyt enemmän tai vähemmän pipariksi. Tosin paljon hyvääkin on ollut, mutta myös aika isoa draamaa aika-ajoin.
Vauhtijaksoissa teeskentelen normaalia (työlästä) ja masennuksen aikana taistelen väkisin ylös petistä (myös erittäin työlästä) varmaan jos vaimoni tietäisi minkänlaisen taistelun tuloksena nykyinen elämä on niinkin tasaista ilman suurempia katastrofeja. Mutta on työlästä mutta myös palkitsevaa, nuorempana tällainen itsekuri ei innistunut millään vaan ajauduin mitä merkillisimpiin vaikeuksiin.
Mutta se mikä jotenkin alunperin merkillisesti auttoi, aloin todella teeskentelemään normaalia oloa ja toimimaan "reippaasti ja iloisesti" vaikka samaan aikaan meinasin pillahtaa itkuun tilanteessa kuin tilanteessa. Kammottavalta tuntui ja eikun lisää hymyä huuleen ja tilanteisiin normaalisti.
Jotenkin sitä sitten alkoi saamaan jollain tavalla hallintaan asioita, vaikka ensin tuntui mahdottomalta. Tiedän, miltä tämä kuulostaa, aivan vitsiltä. Koska silloin kun maailma näyttää mustalta ja kaikki on toivottoman lohdutonta, tuntuu että mikään ei koskaan voisi auttaa. Mutta jotain hullua siinä on mainiolla tavalla, mitä kauheammalta tuntuu, sitä suurempi on se kontrasti, kun alkaa käyttäytyä "normaalisti".
Ehkä se sitten alkaa keho tuottamaan "positiivisia" välittäjäaineita, en tiedä. Kannattaa kokeilla, minut se ainakin pelasti. Toistaiseksi ainakin. Lääkkeisiin en aio ikinä enää kajota, mielummin kuolen kuin turrutan itseni kemiallisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1067492
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1045274Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163526Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p253471Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352544Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191866Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3531515Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961511Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311356Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?571330