Meidän v. 1985 rakennetussa kivitalossa perustus on tehty Leca harkoista ja kaikki kantavat rakenteet Siporex harkoista ja palkeista. Yläpohjan ja ulkoseinien lämpöeristeenä on mineraalivilla. Julkisivuna kalkkihiekkatiili.
Rakennuksesta ei ole 25-vuodessa löytynyt mitään vikoja ja korjauskustannukset ovat 0 euroa. Talossa on suora sähkölämmitys. Lämmitykseen on mennyt vähän sähköä, sillä rakennus on tiivis ja "energiapihi"!
Uudet energiamääräykset eivät estä rakentamasta Siporex taloa samalla tavalla!
Maksetaanko Teille "haukkujille" näistä ala-arvoisista "huuhaa kirjoituksista"?
Miksi haukutte tällä palstalla Siporex kivitaloja?
3
368
Vastaukset
- Semmosta peliä
Lammin markkinointi on perustunut tälle haukkumiselle jo varmaan 15 vuoden ajan eli siitä lähtien kun tamperelaiset bisnesmiehet saivat tehtäväksi myydä tehtaan pihassa olevat perustuskiviröykkiöt johonkin sopivaan käyttötarkoitukseen. Syntyi Lammi-kivitalot. - Ja kansa ostaa hirveeseen hintaan.
Nythän Lammi on "laatujohtaja", rakentajien itsensä äänestämänä. Rakennetekniikasta kun ei ymmärretä mitään. - Sandwich kuivana
Kevytbetonia saa Suomessa nykyään jo kolmelta toimittajalta, ja sen suosio tulee säilymään. Kaikki kun eivät halua muovia talojensa seiniin. Aurinkosillan oma seinärakenne on hyvä ja kestävä ratkaisu, se on tuuletettu. Toisin kun tämän päivän valubetoniEPS-harkkoseinät.
- Tyytyväinen Mies
Meillä taas puolitoistakerroksinen siporex-talo vuodelta 1964, kokokellarilla150 90 neliötä. Sisäpuolella eristyksenä 3 kerrosta huokoista kuitulevyä, kellarissa toja-levyä. Alkuperäiset ikkunat. Öljylämmitys vuodelta 2003 ja takkasydän vanhassa avotakassa olohuoneessa lisälämpöä ja tunnelmaa tuomassa. Ei mitään vikaa koko talossa, vain tyytyväisiä asukkaita 2 aikuista ja 3 urheilua harrastavaa teiniä 16-20 v. Suihkutellaan yhteensä keskimäärin 5krt./vrk. Öljyä palaa vuodesta riippuen 2600 - 3300 l. Kohtuullista. Tyytyväisellä miehellä nyt lasissa Hennessyä, sauna alkaa olla lämmin. Tietysti puulämmitteinen. Hymyilen turhantärkeille ihmisille jotka yrittävät päteä valinnoissaan vaikka olisivat voineet tehdä sen helpommin: Siporex, vuosikymmenien valinta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti27717834Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245701- 1242651
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172178Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361800Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111051- 59976
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32950Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45948