Kuluneella viikolla painoindeksini putosi alle 30:n, eli olen vain _lievästi_ ylipainoinen. Olen 45-vuotias nainen, ja viimeksi olen ollut näissä lukemissa noin 23 vuotta sitten.
Kuten olen jossain ketjussa kertonutkin, jouduin vähän yli vuosi sitten odottamatta keskussairaalan sydänosastolle. Pitkittyneeksi flunssaksi luulemani yleinen huonovointisuus, väsymys, hengenahdistus, palelu ja muut oudot oireet osoittautuivatkin perinnöllisen sydänsairauden aiheuttamiksi. Siinä sivussa löytyi pitkä lista muitakin sairauksia diabeteksesta keuhkoveritulppaan. Sairaalassa jouduin vaa'alle ensimmäistä kertaa moneen vuoteen ja painoindeksi oli huimat 43. Ihan kaikki tuossa luvussa ei kuitenkaan ollut läskiä, vaan mukana oli myös melkoinen määrä sydänsairauteen liittyvää nesteturvotusta.
Kaksi viikkoa myöhemmin pääsin sairaalasta kotiin. Tuolloin painoindeksini oli 36. Siitä olen sitten pikkuhiljaa pyrkinyt alaspäin, hitaasti mutta sitkeästi. Aiemmista epäonnistumisista viisastuneena päätin heti, että en aseta tavoitteita liian tiukoiksi vaan minulle riittää, jos laihdun kilon kuukaudessa. Siinäkin oli alkuun vaikeuksia, kunnes diabeteshoitaja neuvoi lisäämään liikuntaa. Säännöllisen liikunnan lisäksi painonpudotuksessa ovat olleet suureksi avuksi kalorilaskuri.fi ja keittiövaaka. Lasken siis kaloreita ja punnitsen ruokani. Arviolta syöminen ei sovi minulle, koska silloin syön liikaa.
Urakkani on vielä kesken, tosin voiton puolella jo. Pyrin niinsanottuun normaalipainoon, koska ylipaino rasittaa sydäntä. Tällä vauhdilla olen tavoitteessani joskus ensi vuonna. Mutta onhan minulla aikaa.
Kertokaa muutkin omia tarinoitanne lihavuudesta. Niitä olisi paljon kiinnostavampi lukea kuin näitä iänikuisia "olen 12 wee 150 cm ja 35 kg hirveä läski"-valituksia.
Ihanaa, olen lievästi ylipainoinen!
Martha M
1
184
Vastaukset
- xl
Onnea ja sitkeyttä urakkaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti28117958Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245730- 1332662
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172197Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3371805Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111063- 59976
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto33961Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45958