Yhteysalukset

matkailija1

Terve!

Onko ihmisillä kokemusta autolla menemisestä ahvenanmaalle? Suunnitelmissa olisi lähteä Kustavin Vuosnaisista Brändön saarelle ja jatkaa siitä (Torsholma) Hummelvikiin. Miten varaukset pitää tehdä?

4

601

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • majakka_vaari
    • Usein käynyt

      Voit varata koko matkalle vain sillä edellytyksellä että yövyt Brändössä ja tässä tapauksessa kannattaa varata majoituskin etukäteen. Näin ollen itse matka on halvempi. Lauttahenkilökunta kysyy sitä voucheria sitten majoituksesta, koska sen mukaan lauttamatka hinnoitellaan.
      Mannersuomalainen voi varata VAIN yhdelle etapille /vrk eli voit varata joko välille Vuosnainen- Åva taikka Torsholmas-Hummelvik; toinen etappi on sitten ryysispaikka. Tämä VAIN jos aiot olla yöpymättä Brändössä.

      Tähän vuodenaikaan lautat ovat täynnä ja autopaikkoja tuskin enään saat, ja Vikingin ja Siljankin paatit saattavat olla täysiä. Moottoripyörälläkin matkustaminen voi olla hankalaa lomakausina.

      En tiedä millä vehkeellä aiot mennä, mutta jos autolla niin sitten ainoa mahdollisuus on Viking / Silja; prätkällä voi onnistua, mutta niitäkin on niin paljon liikkeellä loma-aikaan, mutta tuurilla voi onnistua. Polkupyörällä on jo paremmat mahdollisuudet.

      Samat jutut koskevat eteläistä reittiä Galtby-Longnäs.

      Oliko tästä apua?

    • matkailija1

      Oli apua. Kiitos.

      Sain autopaikan kaikille lautoille välillä Osnäs-Hummelvik ja takaisin. Ja vieläpä majapaikkoja löytyi Korsosta eli Korsöstä. :)

      Jes!

    • Varoittaa sinua

      Olet myös ollut viisas ja varautunut rokotuksilla sillä punkkeja on tosi
      paljon nyt Ahvenanmaalla. Tämä siksi koska olen itse siellä ollut ja punkkeja
      on ihan hirveästi jopa Maarianhaminan puistoissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      262
      4606
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      132
      3003
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2797
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1761
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1624
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      59
      1360
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      94
      1253
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      212
      1138
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1129
    Aihe