Terve!
Onko ihmisillä kokemusta autolla menemisestä ahvenanmaalle? Suunnitelmissa olisi lähteä Kustavin Vuosnaisista Brändön saarelle ja jatkaa siitä (Torsholma) Hummelvikiin. Miten varaukset pitää tehdä?
Yhteysalukset
4
508
Vastaukset
- majakka_vaari
Tästä voit katsoa tai kysyä lisää !!
http://www.alandstrafiken.ax/fin/index.htm - Usein käynyt
Voit varata koko matkalle vain sillä edellytyksellä että yövyt Brändössä ja tässä tapauksessa kannattaa varata majoituskin etukäteen. Näin ollen itse matka on halvempi. Lauttahenkilökunta kysyy sitä voucheria sitten majoituksesta, koska sen mukaan lauttamatka hinnoitellaan.
Mannersuomalainen voi varata VAIN yhdelle etapille /vrk eli voit varata joko välille Vuosnainen- Åva taikka Torsholmas-Hummelvik; toinen etappi on sitten ryysispaikka. Tämä VAIN jos aiot olla yöpymättä Brändössä.
Tähän vuodenaikaan lautat ovat täynnä ja autopaikkoja tuskin enään saat, ja Vikingin ja Siljankin paatit saattavat olla täysiä. Moottoripyörälläkin matkustaminen voi olla hankalaa lomakausina.
En tiedä millä vehkeellä aiot mennä, mutta jos autolla niin sitten ainoa mahdollisuus on Viking / Silja; prätkällä voi onnistua, mutta niitäkin on niin paljon liikkeellä loma-aikaan, mutta tuurilla voi onnistua. Polkupyörällä on jo paremmat mahdollisuudet.
Samat jutut koskevat eteläistä reittiä Galtby-Longnäs.
Oliko tästä apua? - matkailija1
Oli apua. Kiitos.
Sain autopaikan kaikille lautoille välillä Osnäs-Hummelvik ja takaisin. Ja vieläpä majapaikkoja löytyi Korsosta eli Korsöstä. :)
Jes! - Varoittaa sinua
Olet myös ollut viisas ja varautunut rokotuksilla sillä punkkeja on tosi
paljon nyt Ahvenanmaalla. Tämä siksi koska olen itse siellä ollut ja punkkeja
on ihan hirveästi jopa Maarianhaminan puistoissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä841646Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2691551Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2711288Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1691262- 56877
- 66854
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em65843Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40831- 40817
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44791