Terve!
Onko ihmisillä kokemusta autolla menemisestä ahvenanmaalle? Suunnitelmissa olisi lähteä Kustavin Vuosnaisista Brändön saarelle ja jatkaa siitä (Torsholma) Hummelvikiin. Miten varaukset pitää tehdä?
Yhteysalukset
4
584
Vastaukset
- majakka_vaari
Tästä voit katsoa tai kysyä lisää !!
http://www.alandstrafiken.ax/fin/index.htm - Usein käynyt
Voit varata koko matkalle vain sillä edellytyksellä että yövyt Brändössä ja tässä tapauksessa kannattaa varata majoituskin etukäteen. Näin ollen itse matka on halvempi. Lauttahenkilökunta kysyy sitä voucheria sitten majoituksesta, koska sen mukaan lauttamatka hinnoitellaan.
Mannersuomalainen voi varata VAIN yhdelle etapille /vrk eli voit varata joko välille Vuosnainen- Åva taikka Torsholmas-Hummelvik; toinen etappi on sitten ryysispaikka. Tämä VAIN jos aiot olla yöpymättä Brändössä.
Tähän vuodenaikaan lautat ovat täynnä ja autopaikkoja tuskin enään saat, ja Vikingin ja Siljankin paatit saattavat olla täysiä. Moottoripyörälläkin matkustaminen voi olla hankalaa lomakausina.
En tiedä millä vehkeellä aiot mennä, mutta jos autolla niin sitten ainoa mahdollisuus on Viking / Silja; prätkällä voi onnistua, mutta niitäkin on niin paljon liikkeellä loma-aikaan, mutta tuurilla voi onnistua. Polkupyörällä on jo paremmat mahdollisuudet.
Samat jutut koskevat eteläistä reittiä Galtby-Longnäs.
Oliko tästä apua? - matkailija1
Oli apua. Kiitos.
Sain autopaikan kaikille lautoille välillä Osnäs-Hummelvik ja takaisin. Ja vieläpä majapaikkoja löytyi Korsosta eli Korsöstä. :)
Jes! - Varoittaa sinua
Olet myös ollut viisas ja varautunut rokotuksilla sillä punkkeja on tosi
paljon nyt Ahvenanmaalla. Tämä siksi koska olen itse siellä ollut ja punkkeja
on ihan hirveästi jopa Maarianhaminan puistoissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512