Stressin voimalla?

En luovuta ikinä ?

Stressasin työssäni vuosia ja epäilen että siihen tottuu vähitellen. Enkä tarkoita että stressiin tottumisessa olisi mitään hyvää. Työtahti alkoi jotenkin hyytyä ja uusia töitä ei millään olisi jaksanut aloittaa ja kaikki tekeminen alkoi mennä ihan "automaattiohjauksella" Alkoi tulla hankaluuksia ihmissuhdeisiin kun olin ja olen edelleen jotenkin henkisesti lukossa.

Tajusin jälkeenpäin että "normaalistressiä" suurempi stressipiikki antoi lisää voimia noin viikoksi eteenpäin. Ensin oli joku hengitystietulehdus ja antibioottikuuri. Sitten yksityiselämässä koin voimakkaan pakene tai taistele tilanteen ja taas jaksoin loistavasti yhden viikon. Kehitin jopa itselleni muutaman kerran yksin ollessani jonkinlaisen "raivokohtauksen". Huusin ja hakkasin nyrkillä vaikka tyynyä. Ja taas meni viikko vähän paremmin. Töissäkin yksi oikein kauhukiireviikko saattoi mennä ihan hyvin, mutta sitten saattoi mennä taas monta viikkoa ihan henkisesti jumissa ja romuna. Lopulta meni yöunet. Saatoin nukahtaa vasta puolilta öin ja herätä taas aamuyön pikkutunteina.

Lopulta aloin tietoisesti pyrkiä välttelemään stressaavia tilanteita. Kävin myös lääkärin juttusilla ja diagnoosiksi tuli tietysti nykymuodin mukainen keskivaikea masennus. Nyt voin jo vähän paremmin mutta edelleen pää on jotenkin sumea ja lukossa. Eniten tässä harmittaa että ei oikein jaksa hoitaa sosiaalisia suhteita ja perhekkin varmaan kärsii syrjäänvetäytyvästä isästä.

Nykyään toivon että tilanne alkaa paranemaan ja vielä mahdollisimman pian tietysti. Jos joku muu on käynyt samanlaisia ongelmia läpi ja selvinnyt niistä niin kerro ihmeessä miten?

0

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

        "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
        Maailman menoa
        20
        18374
      2. Minulla ei ole ketään muita

        Enkä halua ketään muita kuin sinut.
        Ikävä
        56
        5262
      3. 4,5 promillee

        Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
        Suomussalmi
        24
        4897
      4. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

        Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
        Maailman menoa
        28
        4804
      5. Jätä minut rauhaan

        En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
        Ikävä
        36
        4630
      6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

        "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
        Maailman menoa
        76
        4525
      7. Harmittaako sinua yhtään?

        Tuntuuko pahalta ollenkaan?
        Ikävä
        62
        4093
      8. Voiku saisi sen sun

        Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
        Ikävä
        42
        3735
      9. Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?

        Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on
        Suomalaiset julkkikset
        40
        3024
      10. Olitpa ikävän

        Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
        Ikävä
        45
        2729
      Aihe