Stressasin työssäni vuosia ja epäilen että siihen tottuu vähitellen. Enkä tarkoita että stressiin tottumisessa olisi mitään hyvää. Työtahti alkoi jotenkin hyytyä ja uusia töitä ei millään olisi jaksanut aloittaa ja kaikki tekeminen alkoi mennä ihan "automaattiohjauksella" Alkoi tulla hankaluuksia ihmissuhdeisiin kun olin ja olen edelleen jotenkin henkisesti lukossa.
Tajusin jälkeenpäin että "normaalistressiä" suurempi stressipiikki antoi lisää voimia noin viikoksi eteenpäin. Ensin oli joku hengitystietulehdus ja antibioottikuuri. Sitten yksityiselämässä koin voimakkaan pakene tai taistele tilanteen ja taas jaksoin loistavasti yhden viikon. Kehitin jopa itselleni muutaman kerran yksin ollessani jonkinlaisen "raivokohtauksen". Huusin ja hakkasin nyrkillä vaikka tyynyä. Ja taas meni viikko vähän paremmin. Töissäkin yksi oikein kauhukiireviikko saattoi mennä ihan hyvin, mutta sitten saattoi mennä taas monta viikkoa ihan henkisesti jumissa ja romuna. Lopulta meni yöunet. Saatoin nukahtaa vasta puolilta öin ja herätä taas aamuyön pikkutunteina.
Lopulta aloin tietoisesti pyrkiä välttelemään stressaavia tilanteita. Kävin myös lääkärin juttusilla ja diagnoosiksi tuli tietysti nykymuodin mukainen keskivaikea masennus. Nyt voin jo vähän paremmin mutta edelleen pää on jotenkin sumea ja lukossa. Eniten tässä harmittaa että ei oikein jaksa hoitaa sosiaalisia suhteita ja perhekkin varmaan kärsii syrjäänvetäytyvästä isästä.
Nykyään toivon että tilanne alkaa paranemaan ja vielä mahdollisimman pian tietysti. Jos joku muu on käynyt samanlaisia ongelmia läpi ja selvinnyt niistä niin kerro ihmeessä miten?
Stressin voimalla?
En luovuta ikinä ?
0
81
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k512254Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖251008Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82962Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11914- 68873
Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt54863Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me121842Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu10773vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22753Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49749