Elikkä minua kiinnostaisi hommata LA-puhelin.Minulta löytyy joku vanha mööpeli josta en tiedä mitään ;D
Voisiko joku selventää mikä tämä on...
Elikkä merkki on Maxon MX-1000
RADISTEILTA APUJA!
10
147
Vastaukset
- R.amatööri
Näyttäisi olevan perus-LA-puhelin 40 kanavaa,modulaatiolaji FM, teho 4 Wattia.
Ei mitään hienouksia mutta yhteyksiä tuollakin saa.... - poimuu
Pitääkö siihen laittaa joku älyttömän pitkä antenni?Vai toimiiko se ihan pienelläkin?Minulta puuttuu antenni ja virta töpseli.Takana on reijät: EXT,PA JA S-METER.Mitä nämä mahtaa tarkoittaa?
- CB amatööri
Tutustu ensin käyttöohjeisiin niin homma alkaa selvitä sinulle.Antennina kannattaa käyttää kuparilankaa koska se säteilee parhaiten.
- Ag. Silver
Kyllä hopealanka vie kirkkaasti voiton kupaarilangasta. Itse olen aina käyttänyt sitä. Siilä onnistuu yhteys vaikka mihin.
- poimuu
Jaa mihin käyttöohjeisiin?Onko antaa joku linkki?Toi on joku niin vanha vehje että ei minulla mitään ohjeita ole.Pelkkä se toosa,muuta ei ole...
- esmeter
PA on lisäkaiutinliitäntä ja S-Meteriin liität signaalin voimakkuusmittarin (S-meter)
http://en.wikipedia.org/wiki/S_meter - äsmeter
Antenneja ja muutakin:
http://www.rxtx-tuote.fi/ - hyvintoiminutvuosia
Minulla olisi tuollainen 15VDC dipoliin suoraan tinattu vahvistin suljetulla metallikopalla, laajakaistaiseen VHF-antenniin suoraan liitetty ja sovitettu se suljettu vahvistinboxi, jossa dipoli on kiinni, siihen varmaan kävisi vaikka mikä antenni sitten dipoliksi.
Mökillä on toiminut pelkästään hyvänä vastaanottimena se pelkästään se VHF-dipoli ja integroitu vahvistin digi-tv:ssä :) Erillisen virran vedin siihen vain parikaapelilla jonka purin jostain vanhasta LA-vehkeestä :)
Mutta onko tarpeeksi laajakaista? - hofnari
olis presitent jackson myynissä kiinnostaako
- pönttö6
Missä sijaitsee ja mitä maksaa? Käyn iltapäivällä hakemassa kun viinat haihtuneet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti27717834Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245701- 1242651
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172178Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361800Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111051- 59976
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32950Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45948