Maallikko tilintarkasta, okei. Mitä hyötyä siintä on jos talossa kuitenkin ammattitilintarkastaja ???
Mitä virkaa toiminnantarkastajalla ???
8
343
Vastaukset
- rivariasuja
Toiminnantarkastaja tuntee talon tavat. Minusta aivakin yhtä tärkeä kuin ammattitilintarkastaja.
- Hall.jäs
Talon tavat ovat kaiken pahan alku ja juuri.
Muistatko entisen poliitikon ja lausahduksen "maan tapa". Hieman samoilla linjoilla mennään joissain taloyhtiöissä, kun viitataan kintaalla laille ja yhtiöjärjestykselle, ja todetaan, että "tämä on talon tapa".
- liuyoutyewsajk
Hyvä kysymys ja hyvää vastausta siihen ei löydy.
Virkahan tehtiin, jotta ei tarvisi olla kahta ammattitilintarkastajaa ja tosiaan toiminnantarkastajan pitäis tuntea talon ja vahtia mm. tasapuolisuutta.
Melkein uskon, että toiminnantarkastaja ei ymmärrä tilinpäätöksestä ja sen rahastoista paljoakaan, niinkuin monissa keskusteiluissa täälläkin luettu.
Ainoa hyvä puoli, että toiminnantarkastajalle ei tarvitse maksaa huippukorvauksia.
Parempi olisi ollut vaatimus ammattitintarkastajista myös pienimmille yhtiöille, nythän niiden veronkiertoa ei kukaan valvo. - Väsynyt isännöitsijä
Kannattaa ottaa ammattitilintarkastajat kaikkiin yli kahden asunnon taloyhtiöihin, toiminnantarkastajia ei tarvita. Hallitus voi tarkastaa tositteet ja tietysti yhtiökokous voi valita toiminnantarkastajan ammattitilintarkastajan lisäksi, jos on erityistä aihetta. Ei kannata lisätä byrokratiaa, isännöitsijöillä on keväisin muutakin tekemistä kun heitellä tilintarkastusaineistoa "hin und her".
Jos jokaisella taloyhtiöllä on esim. ammattitilintarkastaja sekä toiminnantarkastaja ja isännöitsijällä esim. 15 taloyhtiötä hoidettavana, niin se tekee 60 roudausta (tai lähettipalvelua), miettikääpä sitä ja sen kustannuksia. Siis yhtiöjärjestykseen muutos, että vain yksi tilintarkastaja (KHT tai HTM), jolloin roudauksia tässä tapauksessa olisi vain 30 kpl.Ymmärrän varsin hyvin, että et ymmärrä tekniikasta edes perusasioita (muuten tiedänkin yhtiössä olisi ammatti-isännötsijä).
Mutta ihan aikuisten oikeasti isännöntiä tekevät henkilöt osaavat käyttää sähköpostia (selvitä ihmeessä mitä se tarkoittaa, on ihan näppärä apuväline), OTO-isännöitsijöistä pitäisi muutenkin maksaa tapporahaa..- aamun koitteessa
Välittäjä_LKV kirjoitti:
Ymmärrän varsin hyvin, että et ymmärrä tekniikasta edes perusasioita (muuten tiedänkin yhtiössä olisi ammatti-isännötsijä).
Mutta ihan aikuisten oikeasti isännöntiä tekevät henkilöt osaavat käyttää sähköpostia (selvitä ihmeessä mitä se tarkoittaa, on ihan näppärä apuväline), OTO-isännöitsijöistä pitäisi muutenkin maksaa tapporahaa..Välittäjä_lkv ei kyllä ymmärrä mistään mitään tai ei ainakaan taloyhtiöiden asioista. Ensimmäisenä kannattaa olla mollaamatta kanssaihmisiä, ja toiseksi kerro edes hinta tuosta tapporahasta.
- ITS....
Tiedän toimiston jossa jokainen asiakas saa keväällä tietyn aikataulun jonka mukaan mennään hallituksen kokouksesta yhtiökokoukseen asti. Materiaali kulkee tarkastajilla kuriirin välityksellä taloyhtiön laskuun ja aikaa tilintarkastukselle annetaan tasan mitä laki määrää. Vain ammattitilintarkatajat voivat tarkastaa toimistolla jolloin mitään "koulutuksia" ei kukaan pidä oman työnsä ohessa.
Aikataulut ovat kaikkien tiedossa jo ennen vuodenvaihdetta.
Jos asiakas ei pysy aikataulussa esim. hallituksen puheenjohtajan lomailujen tai hankalan tilintarkatajan vuoksi niin joutuu jonon hännille odottamaan uutta kokousaikaa aikasintaan kesä-heinäkuussa.
Isännöitsijät pitävät enintään kolmena iltana kokouksia ja iltaan laitetaan kaksi kokousaikaa eli työssäjaksamistakin on mietitty. Jokaiselle isännöitsijälle on nimitetty varahenkilö joka tuuraa jos tulee sairastumisia eli homma pyörii.
Heillä yksikään asiakas ei jäänyt aikataulusta viime keväänä.- IAT2
Asiaa, näin pitää toimia..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti28117958Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245730- 1332662
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172197Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3371805Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111063- 59976
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto33961Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45958