APUA kiitos!

Huolestunut!!!

Sain kuvahaun kautta tietokoneeseeni 5 virusta. En kyllä käytä enään googlen kuvahakua..vaikka muuten hyvä onkin. Kone ilmoitti Bloodhound, Troija, Banker.MGB !!! HTML/Scrinject.B.Gen ja Troijan....en saanut poistettua niitä suosituksen avulla mutta nyt virusohjelma tarkistaa konetta. Mistäköhän löytäisin sen saman sivun missä kone suositteli korjaamaan tilanteen sen avulla.... Kuinka vaarallisia nuo virukset on? Uskallanko enään käyttää tätä esim. pankkiasiointiin.....Kiitos neuvoista!

8

273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Mistäköhän löytäisin sen saman sivun missä kone suositteli korjaamaan tilanteen sen avulla"
      Se nimenomaan ON se haittaohjelma jonka olet ladannut.

      "Uskallanko enään käyttää tätä esim. pankkiasiointiin."
      Minä en käyttäisi ennenkuin olisin asentanut käyttöjärjestelmän uudelleen.

    • edelleen huolestunut

      Mitenköhän se tehdään? AVG tuhos kai jotain tiedostoja...en tiedä. Mutta ei löytänyt tarkistuksessa nyt mitään....

      • Win7 käyttäjä !

        http://www.f-secure.com/en_EMEA-Labs/security-threats/tools/online-scanner

        Ja tietokoneen palautus mikäli mahdollista (win7)

        Lataa spybot s&d : http://www.safer-networking.org/fi/index.html

        http://www.malwarebytes.org/

        VAihda AVASTIIN !
        Ja paras Vaihtoehto on vaihtaa ubuntuun ;) !
        Noniin ja nytten kaikki windows freekit alkaa laittaa peukkuja alas jne.
        Tiedoksi olen ihan itse win 7 käyttäjä, Mutta mielestäni ubuntu ei ota viruksia vastaan ! Se on ilmainen ja paljon paremmin yehty jne. jopa hienompi !!!

        http://www.ubuntu.com/


      • hieno mutta huono?
        Win7 käyttäjä ! kirjoitti:

        http://www.f-secure.com/en_EMEA-Labs/security-threats/tools/online-scanner

        Ja tietokoneen palautus mikäli mahdollista (win7)

        Lataa spybot s&d : http://www.safer-networking.org/fi/index.html

        http://www.malwarebytes.org/

        VAihda AVASTIIN !
        Ja paras Vaihtoehto on vaihtaa ubuntuun ;) !
        Noniin ja nytten kaikki windows freekit alkaa laittaa peukkuja alas jne.
        Tiedoksi olen ihan itse win 7 käyttäjä, Mutta mielestäni ubuntu ei ota viruksia vastaan ! Se on ilmainen ja paljon paremmin yehty jne. jopa hienompi !!!

        http://www.ubuntu.com/

        "Tiedoksi olen ihan itse win 7 käyttäjä, Mutta mielestäni ubuntu ei ota viruksia vastaan ! Se on ilmainen ja paljon paremmin yehty jne. jopa hienompi !!!"

        Tyhmä kysymys: Miksi sitten käytät Win 7:aa?


      • hieno mutta huono? kirjoitti:

        "Tiedoksi olen ihan itse win 7 käyttäjä, Mutta mielestäni ubuntu ei ota viruksia vastaan ! Se on ilmainen ja paljon paremmin yehty jne. jopa hienompi !!!"

        Tyhmä kysymys: Miksi sitten käytät Win 7:aa?

        Olisikohan PC-pelaaja?


    • TurvaankoTurhaan

      Enpä enää käyttäisi pankki-asiointiin! Nyt kun ohjeiden mukaan tulet todennäköisesti asentamaan käyttiksesi uudelleen, niin luo samalla toinen primääri-osio, jota käytät vain "tärkeisiin" asioihin ja toinen, jota käytät sekalaiseen nettiselailuun (pornoon ja sotsiaaliseen mediaan) vain "käyttäjä"-tililtä. Levynhallinnasta estät näitä osioita "näkemästä" toisiaan tai asenna joku käyttiksenlataaja kuten Grub (Ubuntussa mukana).

      Virustorjunnan nimellä ei nyt niin väliä ole, kunhan joku on - vaikka Mikin MSE.

    • kertoi jo...
    • Scareware-sivustoihin ei kannata missaan nimessa luottaa. Scareware-ohjelmistot ovat juuri sita malwarea jota ei kannata klikkailla. Suosittelisin ampumaan karpasta tykilla: Eli ComboFixia. Osa malwaresta osaa blokata antivirus-softat, joten suosittelen uudelleennimeamaan combofix.exe-tiedoston vaikkapa wintoosa.exe - tiedostoksi ennen ajamista.

      Ennen ComboFixin asentamista suosittelen kuitenkin Windows Recovery Consolen asentamista. Itse asiassa ComboFix ei suostu asentumaan ilman sita, joten se pitaa joka tapauksessa ladata.

      Sitten - Bloodhoundista. Oletan etta kaytat Nortonia? Tuo Bloodhound voi olla minkalainen virus tahansa, koska "Bloodhound" on itse asiassa osa Nortonin skannausmetodia. Joka tapauksessa troijalainen on olemassa ja se on koneellasi eli jotakin tarttis tehda.

      Suomalaiselle Banker.MGB on vaaraton epeli. Se on suunniteltu varastamaan Chilelaisten pankkitunnuksia. Mita kyseinen veitikka tekee, on sahkopostin tonkiminen ja scammausviestin lahettaminen kayttajalle. Ainoa haitta tuossa on mahdollinen email-tietojen lahettaminen spammikeisarille ja itse spammi. Jos saat seuraavanlaisen viestin...

      Subject: ( Urgente ) Posible Terremoto y Tsunami con un 89 % de efectividad.

      Niin tiedat etta kyseessa on Banker.MGB:n spammisuolto...

      Sitten. Scrinject.B.Gen. Tasta olisin sinuna eniten huolissani. Kyseessa on tuholainen joka voi aiheuttaa Wintoosan kaatuilua ja varastaa tietosi. Kyseinen virus lisaksi leviaa erittain nopeasti. Ja suurin osa tietoturvafirmoista on nostanut sen threat levelin kategoriaan "High".

      Koska osa troijalaisista osaa kopioitua USB-muistitikun kaynnistyssektoreille, suosittelisin etta kaynnistat koneesi vikasietotilasta, imuroit tuholaistorjunta-tyokalut toiselta koneelta ja kytket internetin irti koneestasi ensialkuun. Sitten voit alkaa matkimaan viruksia alas kayttaen MBamia, ComboFixia, ja muita suhteellisen tehokkaita antimalware-ohjelmistoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      95
      3219
    2. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      75
      2486
    3. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      62
      1454
    4. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      90
      1422
    5. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      14
      1001
    6. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      935
    7. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      326
      918
    8. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      10
      847
    9. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      50
      814
    10. Rillimiljonäärin eroriidassa suuri käänne.

      Vaimo haluaa kokonaan yksinhuoltajuuden ja pitää entisen elintasonsa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      798
    Aihe