Joku sekasikiö oli mennyt vammaisten asuntolaan Maskussa.Oliko tyyppi mamuja vai peräti musu ?
Osaako kukaan sanoa ...
8
115
Vastaukset
- PeruS olen silti
Ilmeisesti Suomalainen eikä Suomalialainen...
Sinänsä sillä ei niin väliä kun molemman maan "miehet"osaa sitä ja tekee...:( - Arrrgggghhhhhh
Ne kirjoitetaan sit pienellä alkukirjaimella, suomalainen ja suomalialainen.
- Suomalainen OLEN
"Sit"kirjoitetaan sitten
Suomalainen kirjoitetaan isolla TAI pienellä ja kumpikin on oikein!Suomaliaisesta en ole kuullutkaan...? - äikkämaikka
Suomalainen OLEN kirjoitti:
"Sit"kirjoitetaan sitten
Suomalainen kirjoitetaan isolla TAI pienellä ja kumpikin on oikein!Suomaliaisesta en ole kuullutkaan...?Kerro millä perusteella suomalainen kirjoitetaan isolla alkukirjaimella muulloin kuin sanan ollessa lauseen ensimmäinen sana.
Tässä on perustelu sille miksi se kirjoitetaan pienellä alkukirjaimella. pane paremmaksi.
"Yleisnimet
Yleisnimet kirjoitetaan pienellä alkukirjaimella. Pienellä kirjoitetaan periaatteessa kaikki sanat, jotka eivät ole erisnimiä. Seuraavassa on ryhmittäin yleisnimiä, joiden kirjoitusasu näkyy joskus olevan ongelmallista ja jotka kuuluu kirjoittaa pienellä.
Erisnimistä johdetut nimet ovat yleisnimiä. Niihin kuuluu myös tyylikausien, poliittisten ym. aatteiden, uskontojen yms. nimiä.
suomalainen, savolaistaminen, runebergiläinen, dragsfjärdiläisyys, kekkosmainen; jugend, biedermeier; leninismi, natsismi, kokoomuslainen, partiolainen; kristinusko, bahaismi, islam, lestadiolaisuus, evankelisluterilaisuus" - suomi=Suomi
äikkämaikka kirjoitti:
Kerro millä perusteella suomalainen kirjoitetaan isolla alkukirjaimella muulloin kuin sanan ollessa lauseen ensimmäinen sana.
Tässä on perustelu sille miksi se kirjoitetaan pienellä alkukirjaimella. pane paremmaksi.
"Yleisnimet
Yleisnimet kirjoitetaan pienellä alkukirjaimella. Pienellä kirjoitetaan periaatteessa kaikki sanat, jotka eivät ole erisnimiä. Seuraavassa on ryhmittäin yleisnimiä, joiden kirjoitusasu näkyy joskus olevan ongelmallista ja jotka kuuluu kirjoittaa pienellä.
Erisnimistä johdetut nimet ovat yleisnimiä. Niihin kuuluu myös tyylikausien, poliittisten ym. aatteiden, uskontojen yms. nimiä.
suomalainen, savolaistaminen, runebergiläinen, dragsfjärdiläisyys, kekkosmainen; jugend, biedermeier; leninismi, natsismi, kokoomuslainen, partiolainen; kristinusko, bahaismi, islam, lestadiolaisuus, evankelisluterilaisuus"Eiköhän perusteeksi riitä jo se,että isäni oli ryssiä vastassa rintamalla ja saamme vieläkin olla itsenäinen Suomi!
Jos nyt ei oteta lukuun,että itsenäinen Suomi on myyty EU:iin...... - Voi pyhä yksinker...
suomi=Suomi kirjoitti:
Eiköhän perusteeksi riitä jo se,että isäni oli ryssiä vastassa rintamalla ja saamme vieläkin olla itsenäinen Suomi!
Jos nyt ei oteta lukuun,että itsenäinen Suomi on myyty EU:iin......Ei riitä. Suomi on erisnimi ja kirjoitetaan isolla alkukirjaimella, mutta sana "suomalainen" kirjoitetaan itsenäisen Suomen kieliopin mukaisesti pienellä alkukirjaimella. En tiedä miten kirjoitettaisiin - tai kirjoitettaisiinko lainkaan - ellei isäsi olisi ollut rintamalla. Kunnioittaisit isäsi tekoja edes sen verran, että opettelisit kirjoittamaan kuten suomalaisen kuuluu!
- kotoperänen ongelma
ainoastaan suomalainen kusipää ryyppää itsensä niin täyteen että osaa paikallisena löytää paikalle. ja sitten väittää ettei muista mitään :((((
- Isomunanen
karkas!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874168Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella283137No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452340- 351348
- 10919
- 133911
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11770