Nyt romahtaa! Tuhnuttaminen on nyt todella tuottoisaa puuhaa!
Vai onko? Jotenkin rohkenen epäillä.
http://www.taloussanomat.fi/politiikka/2011/07/12/hs-ministeri-lupaa-halvempia-vuokra-asuntoja/20119736/12
Vai onko? Jotenkin rohkenen epäillä.
http://www.taloussanomat.fi/politiikka/2011/07/12/hs-ministeri-lupaa-halvempia-vuokra-asuntoja/20119736/12
Vastaukset 5
Vanhimmat
Voin kuvitella hyvän olon tunteen joka valtaa palstan tuhnun kun hän lukee tätä uutista. Vihdoin tuhnutus on edullista. Totuus paljastuu jonkin vuoden päästä kun huomataankin että mihin nämä helpotukset menee, eli tuleviin huimiin vuokrankorotuksiin ja loppujen lopuksi asuntojen hintoihin.
Häviäjä on jokatapauksessa.. palstan ikirommarituhnu.
Velkamuuli laskee tarkkaan missä on halvinta asua. Vuokralainen ei laske pennosia. Vuokralla asuminen on kallein asumismuoto, jos jätetään hotelliasuminen pois laskuista. Tämä huolettaa velkamuuleja, ei vuokralaisia. Miksi velkamuuli on huolissaan sellaisesta joka ei niitä mitenkään koske?
Tämä uutinen ei koskenut ketään muuta kuin kaikkia palstan isäntiä ja asuntosijoittajia ja kenellä OK-asukkaalla ei muutamaa vuokratuhnua olisi keskustan sijoitusyksiöissään. Tuhnut ovat tässäkin skenaariossa vain statistin ja maksajan roolissa.
"vuokranlaskut" eli VEROHELPOTUKSET OMISTAJILLE eivät aiheuta keskipitkällä aikavälillä mitään muuta kuin kallistuvia asuntojen hintoja ja silti nousevia vuokria.
Tuhnu tuhnu tuhnu... eikö olekin vittumaista kun sellaisia vuokratuhnuja on olemassa? Mitenköhän niistä päästäisiin eroon?
Sinä taidat olla niitä joille meilläkin naureskellaan kahvitunneilla. Tiesitkö että myyjien yhteinen huvittelutapa on vertailla kokemuksia tyhmistä asiakkaista ja naureskella niille, sinunlaisille naureskellaan vielä vuosienkin päästä.
Älä hyvä mies kiivastu, ota ihan rauhallisesti. Jos koet sanan tuhnu loukkaavana niin minä en asialle voi mitään, eikä minua kiinnosta.
Ehei, en todellakaan halua eroon tuhnuista, olen kuilun oikealla puolella. Koemmenttiesi takia en edes häpeä sitä niin kuin Suomessa on tapana.