"Siksi ennen osattiin vielä rakentaa"

Järvenpohjaan?

Ei ennen vanhaan rakennusliike voinut kusettaa niin kuin nykyään. Silloin kuulkaas huijariukot vietiin soutureissulle tai annettiin oikein joukolla selkäsauna ja turpaan. Sellainen oli korpilaki. Kyllä silloin piti oikeasti tehdä niin kuin oli sovittu tai tuli kusiset paikat. Paljon huijareita ja tunareita kirjattiin kirkonkirjoihin hukkuneiksi tai muuten kadonneiksi.

Mun mielestä tällainen herrasmiesmäinen korpilaki pitäisi ottaa taas käyttöön ja piestä ammattitaidottomat ja hukuttaa huijarit.

Kyllä se kivitalo tulee kummasti kuntoon, kun rakenuttaja kavereineen vähän vilauttaa betonikenkiä ja irvistää pirullisesti. Sormien katkominen sivuleikkureilla motivoi monia käsityöläisiä rehellisyyden pariin.

Mitä mieltä olette?

5

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Äitisi

      Laita korkki kiinni.

    • jämerääpitääolla

      Meillä oli mökillä kerran kun rakennustarkastaja tuli.... ei tarvitsisi olla mökillä 2x8 tuumaisia lankkuja kattotuoleissa, jotkut rakentavat 2x4:kin sellaisia..

    • Rahanhaku Harrikalla

      Ontuu vähän toi sun juttusi. Nykyään rakennuttajat on huijareita ja yrittävät jättää maksamatta, mutta mopopojat laittaa kuriin tällaiset venkuilija retaleet.

    • korpilain aikainen

      ei nykyajan pullamössötasaarvolliset miehetkään(heistä homot on ok ja rikollisia ei saa kiusata yms) ymmärrä korpilakia.

    • MulleHetiKaikkeeNyt

      Jou, jou... Selittäskö joku mistä on tässä topikissa kysymys kun en jaksanut lukea tuota aloitusta? Pitsaki jäähtyy...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      265
      17118
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5517
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2592
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2076
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1775
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1007
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      959
    8. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      899
    9. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      897
    Aihe