Asumme Myyrmäessä Vantaalla olevassa kyseisen arkkitehtitston suunnittelemassa kerrostalossa/asunnossa.
Olen niin sitä mieltä , että ko. tstolla on suunnittelu vaiheeassa ns. mennyt puurot ja vellit sekaisin. tämä talo on täysi fiasko:
Talvella , kuin asuisi iglussa, siis tarkennan vielä :KYLMÄ
Kesällä: kuin asuisi "ryssän helvetissä" KUUMA.
Kun kodissa huoneiston lämpötila nousee melkein joka pvä 40C ja talvella
ulkoseinissä , lattiassa on 14 C, niin eikö ole jossain jotakin pielessä suunnittelussa / toteutuksessa.
Mutta kun tämä on VAV:in talo niin jos menisin vaikka soittamaan VAV.n isännöitsijälle, niin minulle annettaisiin ymmärtää, että asuntoihin on kyllä tulossa muita kärvistelijöitä, että onko pakko asua? ei!
Siksi kysynkin vain; Eikö suunnittelijoilla ja rakentajilla ole mitään vastuuta
siitä mikä on talojen/asuntojen "ihmisten kotien" asumismukavuus??
Tuo on naivi kysymys, vastaan siihen itse.
SUOMESSA ARKKITEHDEILLA JA RAKENNUTTAJILLA EI OLE MITÄÄN VASTUUTA.
Suomalainen yhteiskunta on vain rikkaita arkkitehtitoimistoja ja rakennuttajia varten, täällä ei ole muilla tavallisilla ihmisillä mitään suojaa lue lakia, mikä tulisi turvaksi ja avuksi vaikka ko. tapauksissa.
Sinä maksat säännöllisesti vuokrasi kesät talvet, mutta talvella on kylmä, kesällä tukahduttava kuumuus.
Sen tiedän , että tämä talo on suunniteltu ja rakennettu väärin, ei mitään
kunhan on saatu tämä kaunis talo pystyyn.
JA rahat tilille !
Kuinkahan paljon tästäkin rakentamisesta on saatu jotain mitä sanotaan
" harmaaksi" ???
SUOSITTELEN TÄTÄ ASUNTOA TÄLLE UUDELLE VANTAAN KAUPUNGINJOHTAJALLE, JOS EI KERTA OLE VARAA HANKKIA OMAA ASUNTOA NIIN AINA VOI VAIKKA KÄRVISTELLÄ VAV.in AUNNOISSA.
JA MIKÄ TÄRKEINTÄ VANTAAN KAUPUNGINJOHTAJALLE TIEDOKSI, uskon , että Vantaa antaa asua ilmaiseksi noin huonotuloisen henkilön, kun laaditte paperit ," että hän testaa asuntojen asumismukavuutta".
Ja taas saa "harmaa" tili lisää katetta.
Olen varma , että ensikesää en kärvistele tässä "ryssän helvetissä".
Ehkä kolo löytyy missä on talvella lämmin ja kesällä mukavan viileää..
Arkkitsto BJÖRN KROGIUS OY:N MUKA SUUNNITTELEMA TALO ????
3
706
Vastaukset 3
- Arkkitehdinko vika?
Rakennetyypi määrittelee rakennesuunnittelija. Ilmanvaihdon ja lämmityksen LVI-suunnittelija jne.... Älä syytä arkkitehtia sellaisesta asiasta joka ei ole hänen suunnittelualaansa!
- pro ins.
arkkitehti pitkälti määrittelee kuinka asunnon voi toteuttaa. insinööri ei voi pelastaa huonosti suunniteltua rakennusta. valitettavasti rakennusvalvonnan johto koostuu arkkitehdeistä ja he eivät tunnetusti ymmärrä mistään mitään. pitäisi saada rakenusvalvonta insinöörivetoiseksi jolloin rakennusfysiikka tulisi paremmin huomioiduksi.
- niin niin
Onhan se niinkin. Mutta kuulostaa myös rakennusvirheiltä. Edellisessä kerrostalossa, jossa asuin, oli talvisin sisällä pakkasta nurkissa! Siitä ei voinut oikein syyttää suunnittelijoita. Suunnitelmat kun olivat ihan ok:t. Joku vaan oli säästänyt jossain kohtaa ja jättänyt varsinaisen eristyksen laittamatta... siinä talossa ulkoseinät olivat äänieristykseltäänkin kuin paperia. Kaikki jutut kuuli ulkoa sisälle ja sisältä ulos. Ja asuntojen välillä. Mutta oli siinä talossa säästetty rakennettaessa kaikesta muustakin. Tapetitkin irtosivat ihan itse seinästä, kun liimassa oli aikoinaan säästelty. Se on sitä rakentamisen huippulaatua...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei201334Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331231- 641220
- 1081205
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.671039- 109999
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.94957Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev182923- 84847
- 43824
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66791Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50676- 43656
- 58653
- 70636
- 98628
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15087608Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r123582- 52554
- 60544