Asumme Myyrmäessä Vantaalla olevassa kyseisen arkkitehtitston suunnittelemassa kerrostalossa/asunnossa.
Olen niin sitä mieltä , että ko. tstolla on suunnittelu vaiheeassa ns. mennyt puurot ja vellit sekaisin. tämä talo on täysi fiasko:
Talvella , kuin asuisi iglussa, siis tarkennan vielä :KYLMÄ
Kesällä: kuin asuisi "ryssän helvetissä" KUUMA.
Kun kodissa huoneiston lämpötila nousee melkein joka pvä 40C ja talvella
ulkoseinissä , lattiassa on 14 C, niin eikö ole jossain jotakin pielessä suunnittelussa / toteutuksessa.
Mutta kun tämä on VAV:in talo niin jos menisin vaikka soittamaan VAV.n isännöitsijälle, niin minulle annettaisiin ymmärtää, että asuntoihin on kyllä tulossa muita kärvistelijöitä, että onko pakko asua? ei!
Siksi kysynkin vain; Eikö suunnittelijoilla ja rakentajilla ole mitään vastuuta
siitä mikä on talojen/asuntojen "ihmisten kotien" asumismukavuus??
Tuo on naivi kysymys, vastaan siihen itse.
SUOMESSA ARKKITEHDEILLA JA RAKENNUTTAJILLA EI OLE MITÄÄN VASTUUTA.
Suomalainen yhteiskunta on vain rikkaita arkkitehtitoimistoja ja rakennuttajia varten, täällä ei ole muilla tavallisilla ihmisillä mitään suojaa lue lakia, mikä tulisi turvaksi ja avuksi vaikka ko. tapauksissa.
Sinä maksat säännöllisesti vuokrasi kesät talvet, mutta talvella on kylmä, kesällä tukahduttava kuumuus.
Sen tiedän , että tämä talo on suunniteltu ja rakennettu väärin, ei mitään
kunhan on saatu tämä kaunis talo pystyyn.
JA rahat tilille !
Kuinkahan paljon tästäkin rakentamisesta on saatu jotain mitä sanotaan
" harmaaksi" ???
SUOSITTELEN TÄTÄ ASUNTOA TÄLLE UUDELLE VANTAAN KAUPUNGINJOHTAJALLE, JOS EI KERTA OLE VARAA HANKKIA OMAA ASUNTOA NIIN AINA VOI VAIKKA KÄRVISTELLÄ VAV.in AUNNOISSA.
JA MIKÄ TÄRKEINTÄ VANTAAN KAUPUNGINJOHTAJALLE TIEDOKSI, uskon , että Vantaa antaa asua ilmaiseksi noin huonotuloisen henkilön, kun laaditte paperit ," että hän testaa asuntojen asumismukavuutta".
Ja taas saa "harmaa" tili lisää katetta.
Olen varma , että ensikesää en kärvistele tässä "ryssän helvetissä".
Ehkä kolo löytyy missä on talvella lämmin ja kesällä mukavan viileää..
Arkkitsto BJÖRN KROGIUS OY:N MUKA SUUNNITTELEMA TALO ????
3
637
Vastaukset
- Arkkitehdinko vika?
Rakennetyypi määrittelee rakennesuunnittelija. Ilmanvaihdon ja lämmityksen LVI-suunnittelija jne.... Älä syytä arkkitehtia sellaisesta asiasta joka ei ole hänen suunnittelualaansa!
- pro ins.
arkkitehti pitkälti määrittelee kuinka asunnon voi toteuttaa. insinööri ei voi pelastaa huonosti suunniteltua rakennusta. valitettavasti rakennusvalvonnan johto koostuu arkkitehdeistä ja he eivät tunnetusti ymmärrä mistään mitään. pitäisi saada rakenusvalvonta insinöörivetoiseksi jolloin rakennusfysiikka tulisi paremmin huomioiduksi.
- niin niin
Onhan se niinkin. Mutta kuulostaa myös rakennusvirheiltä. Edellisessä kerrostalossa, jossa asuin, oli talvisin sisällä pakkasta nurkissa! Siitä ei voinut oikein syyttää suunnittelijoita. Suunnitelmat kun olivat ihan ok:t. Joku vaan oli säästänyt jossain kohtaa ja jättänyt varsinaisen eristyksen laittamatta... siinä talossa ulkoseinät olivat äänieristykseltäänkin kuin paperia. Kaikki jutut kuuli ulkoa sisälle ja sisältä ulos. Ja asuntojen välillä. Mutta oli siinä talossa säästetty rakennettaessa kaikesta muustakin. Tapetitkin irtosivat ihan itse seinästä, kun liimassa oli aikoinaan säästelty. Se on sitä rakentamisen huippulaatua...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla
Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk18910294Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi229687Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava
Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta1678280Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html2957754Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös
seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.1756651Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k886070Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j665901Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan
Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit1034957Oikeistohallitusten aikaan saannokset.
Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja274031Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html1372635