Kadonnut lompakko Haminan keskustan alueelle, välissä mm. kännykkä. Lompakossa olevat rahat saa löytäjä pitää, mutta mukana olevasta tietokonelevykkeestä (musta neliön muotoinen vanhan mallinen) maksetaan 400 euron löytöpalkkio.
löytöpalkkio
13
766
Vastaukset
- munanaama
"mukana olevasta tietokonelevykkeestä"
Tyyppi saapunu aikakoneella kivikaudelta? - data-taa
yhdeltä on hukkunut levyke.toisilla ei ole mitään hukattavaa edes henkisellä puolella :)
toivottavasti levyke on palautunut kadottajalle. - top/
"Tyyppi" oli saapunut lentokoneella toiselta puolelta maailmaa. Käänsin hänelle tämän viestin, joten termi "tietokonelevyke" oli suora käännös hänen puheestaan. Pahoittelen vaillinaista tietotekinstä sanastoani. Lukiessani hänelle nämä palautteet, hän totesi, että "Munanaama" elää todennäköisesti posttraumaattista kivikautta vanhempiensa kukkaron myötävaikutuksella.
- Munanaama
"mutta mukana olevasta tietokonelevykkeestä (musta neliön muotoinen vanhan mallinen) " Älä turhaan pahoittele sanaisan arkkusi vajavaisuutta, käyttämäsi termi on aivan oikea. Haluaisin tiedustella Herra Saavuinlentokoneellatoiseltapuoleltamaailmaa, milloin kehitysmaissa opittiin käyttämään tietokoneita?
- isomustaneliö
Munanaama kirjoitti:
"mutta mukana olevasta tietokonelevykkeestä (musta neliön muotoinen vanhan mallinen) " Älä turhaan pahoittele sanaisan arkkusi vajavaisuutta, käyttämäsi termi on aivan oikea. Haluaisin tiedustella Herra Saavuinlentokoneellatoiseltapuoleltamaailmaa, milloin kehitysmaissa opittiin käyttämään tietokoneita?
haluasin tiedustella milloin sinä pääset samalle sivistystasolle kuin mainitsemissasi "kehitysmaissa "? tai mikä on oma ennusteesi asiassa ?
kysy vaikka iskältä(ja pyydä samalla rahaa) ja mee sitte torille vinguttamaan tojotan kumia.
siinä se sivistystaso kuuluu kaikkialle :) - Munanaama
isomustaneliö kirjoitti:
haluasin tiedustella milloin sinä pääset samalle sivistystasolle kuin mainitsemissasi "kehitysmaissa "? tai mikä on oma ennusteesi asiassa ?
kysy vaikka iskältä(ja pyydä samalla rahaa) ja mee sitte torille vinguttamaan tojotan kumia.
siinä se sivistystaso kuuluu kaikkialle :)Minun siis pitäisi hylätä kaikki hyödyllinen, kuten muistitikut ynnä muut kehittyneet tallennusvälineet ja näinden kanssa yhteensopivat laitteet? Minusta se on taantumista.
Miksi edes koitat leimata minua kuminpolttaja-amikseksi joka elää Kelan ja vanhempiensa siivellä? Olen mielestäni ihan tavallinen nuori ihminen, joka ei käsitä miksi joku käyttää noinkin alkeellista tallennusvälinettä. Taidat olla katkera jostain?
- bono666
Mitä ihmettä joku tekee korpulla vuonna 2011?
- nam nam
mä syön korppuja
- kartsa654
hei bono piruluku, sun kevee elämä duunattiin sun pappas ja mummos handupavulla ja aamukahvikorpulla ja sä synnyit muutama vuos sitte tänne oikuttelee tyhjästä, ku kun sulle duunattiin liian pehmeet pahnat ja bimbot releet
- Topsec. my ass!
Miten tämä viesti osaakin haista sille itselleen?! Onko joku karvagigolo kenties päässyt höynäyttämään suomityttöä tarinoilla hulppeasta 007-elämästään? Kuka helvetti pitää kännykkää ja ikivanhaa korppua lompakossaan, josta mokomasta vielä lupaa 400 Euron löytöpalkkion? Eihän sille epäkäytännölliselle lätkälle mahdu edes yhtä mp3 muotoista biisiä. Voisin kuvitella että henkilö jolla on varaa maksaa tuo löytöpalkkio, ei kyllä korppu-aikakaudella enää elä.
PS: Onko Mr Topsecret lainaillut kovastikin fyffeä ja puhelinta? - harasoo
imekää akselii haminan run*ut! ootte kivikaudelta kaikki.ehkä se naapurimaan vetovoima vaikuttaa. 50v jäljessä. korppuja, lerppuja, tikkuja miehet kaikki.....
- kovalevyke jas
n ollut hauskaa huomata, että vauvanhoitosuosituksissa on siirrytty vähitellen aina vain luomumpaan ja monimuotoisempaan suuntaan. Synnytyssairaalassa vauva nostetaan lähes heti ulos päästyään rinnalle paidan sisälle, ja se saa viettää vierihoidossa ensimmäiset päivänsä.
Meillä uusi tulokas vietti sairaalassaoloajan, kolme päivää, lähes kokonaan paitani sisällä pelkkä vaippa päällään. Yötkin hän nukkui vieressä samalla tavalla. Tompan paidan sisälläkin hän vietti osan ajasta, mutta jo parin ekan päivän aikana hän huomasi, että sieltä ei maitoa saa, jolloin isän läheisyys lakkasi toimimasta rauhoittelukeinona. Ainoa haitta tässä järjestelyssä oli, etten päässyt kääntämään kylkeä pyytämättä Tomppaa apuun, mikä kieltämättä haittasi nukkumismukavuutta.
Kotiin lähtiessä oli edessä totuttelu vaatteiden käyttöön ja perhepetiin. Eka vuorokausi kotona menikin levottomammin, kun vauva selvästi vierasti nukkumista äidin ihosta erillään ja vaati maitoannoksia tiheään varmistaakseen, etteivät vanhemmat ole karkaamassa mihinkään. Sen jälkeen perhepeti, oma paikka välissämme parisängyssä, on toiminut hyvin. Vauva on nukkunut yöllä syöttöjen välillä muutaman tunnin yhtäjaksoisia pätkiä, viimeksi ylelliset viisi tuntia.
Neuvolasta kotikäynnille tullut terveydenhoitaja toi mukanaan neuvolan uudet nukkumissuositukset, jossa suositellaan juuri perhepetiä nukkumispaikkana. Hienoa, että neuvolassakin on huomattu, mikä monen vauvan kohdalla toimii! Toki siellä annetaan ohjeet myös siltä varalta, ettei vauvan vieressä nukkuminen onnistu. MLL:n opas sen sijaan jatkaa konservatiivisella linjalla, mutta sieltäkin on poistettu varsinainen vieressänukuttamiskielto.
Päivällä kuljettelemme vauvaa mukana siihen huoneeseen, missä milloinkin olemme, yleensä hän on peiton päällä lattialla. Ekan lapsen kanssa en vielä ollut sisäistänyt, että vauva odottaa saavansa olla toisten perheenjäsenten mukana, eikä jossain erillään, ja ihmettelin, mistä parkuminen johtui. Tämä uusi tulokas on ollut tosi rauhallinen saadessaan olla siellä, missä muutkin. Hän on vielä niin pieni, että päivästäkin suuri osa kuluu vielä nukkuessa. Kummasti hän kuitenkin huomaa, jos perheenjäsenet ovat liian kauan pois toisessa huoneessa.
Olemme myös huomanneet muistavamme yllättävän paljon hoitoniksejä edellisestä vauva-ajasta. Potalle opettelevan lapsen kanssa tuli totuttua siihen, että aina vaipanvaihdon yhteydessä lapsi pannaan potalle tai pissatetaan pytyn päällä, ja näin vaipanvaihtoväli hiukan harvenee. Nyt Tomppa innostui kokeilemaan samaa jo vastasyntyneen kanssa, ja ainakin vielä se on toiminut hyvin. Istumme saunajakkaralle, vauva on polvien päällä selällään, ja sitten se saa tähtäillä tuotoksensa lattialla olevaan pesuvatiin. Melkein joka vaipanvaihdolla saamme hyvin maitokakka- ja pissasaaliin, ja kestovaippapyykki toivottavasti hiukan vähenee.
Pesemistä on riittänyt, sillä uusi vauveli on kulkenut isoveljensä viitoittamaa tietä: käytännössä jokainen vaippa on kakkavaippa. Ekan kotivuorokauden aikana niitä tuli seitsemän, sen jälkeen en ole enää laskenut…
- Munmaama
Joo, asiaa, käytännössä myös tässä päässä jokainen viesti on kakkavaippa, enkä koskaan väsy vannomaan alan viimeisimpien tallennusvälineiden nimeen koko ottoripipulani antamalla, useiden grammojen keskinapaishoivalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti28117958Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245730- 1332662
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172197Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3371805Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111063- 59976
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto33961Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45958