Loistava strategia. Paskaako sitä on pakko ruveta itse luureja värkkäämään, on paljon helpompaa vain kerätä rahat pois kuleksimasta.
http://www.tietoviikko.fi/msareena/msuutiset/kaikkiareenauutiset/windows phone onkin microsoftin bsuunnitelma/a653652
http://www.tietoviikko.fi/msareena/msuutiset/kaikkiareenauutiset/windows phone onkin microsoftin bsuunnitelma/a653652
Vastaukset 10
Vanhimmat
Eikä se muukaan bisnes aivan kuralla ole http://zd.net/oapHjr
Turha yrittääkään sellaista mitä ei osaa. Kieroilussa on kuitekin sellainen vaara että se loppuu lyhyeen kun muutkin vahvistuu. Nyt on vasta Nokia saatu nurin.
Microsoftin kannalta tuossa Android-kuppaamisessa on vaarana se että jos ne kiistanalaiset patenttikoodit tulevaisuudessa kierretään jollain tavoin (tai niitä ei käytetä laisinkaan) ja rahahanat kuivuvat niiltä osin. Jos taas kyseessä on jotain niin triviaaleja patentteja ettei niitä ole käytännössä mahdollista kiertää (USA:ssa tämäkin on mahdollista) niin se onkin sitten eri juttu...
http://www.tietoviikko.fi/msareena/msuutiset/kaikkiareenauutiset/ballmer tunnusti windows phone 7 ei ole menestynyt/a653578
tiollaista nimitetään? LOISEKSI!!!
Kilpailijat eivät vaan pysty tekemään kännyköitä ilma MS:n keksintöjä.
Sitäpaitsi raha ei haise.
Keksintöjen keksijöitä nimitetään kylläkin keksijöiksi, loiseksi voisi nimittää niitä jotka koettavat pistää noita keksintöjä omiin nimiinsä ja hyötyä niistä rahallisesti.
Ei kännyköitä ole mitään järkeä tuottaa kun Microsoft trollaa patenteillaan ja vie rahat välistä. Siinä ei jää kännykkätuottajalle kun luu käteen vaikka kännykässä on AVOIMEN LÄHDEKOODIN ILMAINEN ANDROID joka EI RIKO kenenkään patentteja.
Kännykkävalmistajia tuskin kiinnostaa kauaa maksella Microsoftille sen patenteista mitään. Vaihtoehtona on sitten se, että suuret kännykkävalmistajat lopettavat tuotannon kokonaan. Kuka teille vitun windows-idiooteille sitten tekee kännyköitä? Nokia vai?
Jos minulla olisi kännykkätehdas joka joutuisi Microsoftin ahdistelemaksi niin laittaisin puljun kiinni ja häviäisin rahojen kanssa jonnekin veroparatiisiin eläkkeelle. Ei kannata taistella taistelua jonka kuitenkin lopuksi häviää Microsoftin lakimiesarmeijalle. Samasta syystä en perusta ikinä minkäänlaista yritystä. Joku väittää kuitenkin, että rikon patentteja. Mitään en suostu kenellekään maksamaan. Näin ollen kiitos elän yhteiskunnan toimeentulotuella oikein mielelläni. Te maksatte sen.
Todellakin. Sanoin jo vuosia sitten että avoimen-hömpötyksen leirissä ei ole muuta keinoa edetä promille kerhosta , kuin varastaminen. Itse ei osata kehittää muuta kuin spagetti-koodia jossa pino sortuu ja liukuhihnat luistaa sudoa hakattava päättelle pullonpohjalasit huurussa. Vain Windowsin lähdekoodin vuotaminen nettiin antoi peräkammarin aikamiespojille mahdollisuuden kopioida ja levittää sitä Andoroidina Upujupuntuna ym. vastoin lakia.
Ubuntu on täysin laillinen kaikilta osin. Sen koodin on kirjoittanut kokonaan Ubuntu-säätiö ja kaupallisesta käytöstä vastaa Canonical, joka tekee Ubuntun kaupalliset sovellukset.
Android itsessään ei riko mitään kenenkään patenttia. Laitevalmistajien omat lisäykset ovat asia erikseen.
Avoimen lähdekoodin promillekerho ei edes yritä kasvaa ulos siitä promillekerhosta. Meille riittää nykyinen promillekerho joka osaltaan on syy siihen miksi Linux on turvallinen. Meillä linux-yhteisössä ei ole kiinnostusta kasvaa kaupallisesti eikä määrällisestikään. Aiomme käyttää kaikessa rauhassa jatkossakin ihan ilmaiseksi sitäkin koodia joka on varastettu. Emme joka tapauksessa osta mitään Microsoftilta. Jättäkää linux-käyttäjät vain yksinkertaisesti rauhaan.