noniin, ensimmäistä asuntoa osatamassa, mitä todistuksia ym kannattaa kysyä kun asuntoa mennään katsomaan? ja mitä kaikkea kannattaa ottaa huomioon?
Tarkoitus olisi nyt kierrellä asuntoja itsekseen ja kun mahdollisesti mieleinen löytyy niin ottaa ammattitaitoinen remontti mies(vai minkä alan ihminen olisi paras?) tms mukaan uudestaan asuntoa katsomaan.. voinko käyttää asunnossa omaa arviottajaa??
Joissain asunnoissa ilmoitetaan että ostaja maksaa 1,6% varainsiirtoveron, ja jossain sitten ilmoitetaan että ensiasunnon ostaja 0%, mutta jos tätä ei ole ilmoitettu joudunko siis maksamaan tuon 1,6% vaikka olen ensiasunnon ostaja?
asunnon osto
7
355
Vastaukset
- Kett.
En osaa sanoa muuta kuin tuohon varainsiirtoveroon. Jos ilmoituksessa lukee, että ostaja maksaa 1,6% varainsiirtoveroa, niin sinun ei siltikään sitä ensiasunnonostajana tarvitse maksaa.
- ostamaan vain
kannattaa silti miettiä käyttääkö vapauden nyt vai sitten kun ostaa tosi kalliin asunnon jota harvoin ensiasunto on. Kunvain muistaa että vapaus päättyy kun täyttää 40 vuotta eikä ole koskaan omistanut yli 50% asunnosta. Yleensä välittäjällä on kaikki paperit mitä tarvitaan ja jos ostat suoraan niin myyjän homma ne hommata. Tuota arviottajaa en ymmärrä...mitä sillä tekee ja jokainen ostaa asunnon josta pitää....
- 20-3
ostamaan vain kirjoitti:
kannattaa silti miettiä käyttääkö vapauden nyt vai sitten kun ostaa tosi kalliin asunnon jota harvoin ensiasunto on. Kunvain muistaa että vapaus päättyy kun täyttää 40 vuotta eikä ole koskaan omistanut yli 50% asunnosta. Yleensä välittäjällä on kaikki paperit mitä tarvitaan ja jos ostat suoraan niin myyjän homma ne hommata. Tuota arviottajaa en ymmärrä...mitä sillä tekee ja jokainen ostaa asunnon josta pitää....
"Tuota arviottajaa en ymmärrä...mitä sillä tekee ja jokainen ostaa asunnon josta pitää.... "
Joo, ja sitten kun esim parin-kolmen vuoden päästä tulee aika vaihtaa kämppää, niin ihan kiva olis saada ainakin omat pois ja mieluummin vähän voittoa. Jos yksi typerys maksaa kämpästä ylihinnan, niin ei se ole automaattista että löytyy se toinenkin typerys. Hintapyynnit on nykyisin ihan mitä sattuu hatusta vedeltyjä. Ei mitään linjaa. Ainaki itse haluan nähdä toteutuneita hintoja ennen kun teen ostopäätöstä.
- mmaar
joo näin olin ymmärtänytkin tuo varainsiirtoveron, piti vain vielä varmistaa että onko jotain poikkeuksia. =) arviottaja siksi että en maksaisi liikaa asunnosta ja että saisin ammattilaisen mielipiteen asunnon hinnasta ym.
Jos nyt ostaisin asunnon en oli kuin reilu 40 v niin asunto olisi oma.
Nykyisellä vuokralla asumistulot pienenisivät oman asunnon myötä =) - mmaar
niin ja onko teillä kokemuksia öljylämmityksestä? minkälaiset kk kustannukset jne? ilmeisesti on aika hintavaa jos talon yhtiössä vaihdetaan öljylämmityksestä kaukolämpöön?
- Hoitovastike
Eikä se kustannus näy suoraan hoitovastikkeen määrässä? Eli jos hoitovastikkeen määrä ei ole tavanomaista suurempi ei tätä ole mitään syytä karttaa.
- Näillä alkuun!
Pyydä nyt ainakin alkuunsa:
- lääkärintodistus
- joulutodistus
- esteettömyystodistus
- virkatodistus ja
- virtsanäyte.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110954
- 525230
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452443- 302143
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131711Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421554Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301241Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351176Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892