polvilumpion luksaatio

jopi puujalka

Kuukausi sitten polvilumpio muljahti paikaltaan, mutta meni saman tien paikoilleen. Pariin päivään ei pitänyt päällä, joten piti käyttää keppejä. Lääkari sanoi että ristisiteiden venähdys ja ei vaadi leikkausta koska eivät katkenneet.
Sen jälkeen polvi pitänyt päällä kun on varovasti kävellyt, mutta ei vieläkään suoristu kunnolla joten kävely kinkkaamista.
Onko muilla kokemuksia kuinka kauan kestää, ennen kuin palautuu entiselleen, jos palautuu...

4

580

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • patellina

      Hei!
      Juuri itsellänikin meni vasen polvilumpio paikoiltaan pari päivää sitten. Se meni siis ihan kunnolla paikoiltaan ja mun mies sai sen takas paikoilleen kun itse huusin maassa. Sama lumpio on mennyt paikoiltaan ainakin kolme kertaa aikaisemmin, joten lääkäri sanoi, että pääsen leikkaukseen.
      Mulla aikasemmilla kerroilla polvi on palautu melko nopeesti, mutta käytin kyllä keppejä pari viikkoa ja pidin kunnolla levossa (en kävellytkään, ellei ollut pakko). Tällä kertaa taas en saa polvea edes koukkuun, tuntuu kuin lumpio olis vieläkin vähän väärällä paikalla. Lääkäri ei kyllä sanonu, että röntgenkuvissa olis näkyny jotain erikoisempaa.
      Yleensä sanotaan, että jos lumpio lähtee kerran paikoiltaan, se lähtee tod. näk. useammankin kerran... Kannattaa olla varovainen ja ainakin urheillessa käyttää sellasta polvilumpiotukea. Itse olen jo luonnostani sellainen hyppijä ja pomppija, ettei ole ihmekään, että lumpiot paukkuu pois paikoiltaan... Mutta pari päivää sitten olin pelkällä rauhallisella kävelyllä tasaisessa maastossa, ja lumpio lähti....

    • ei vielä

      Kuinka kestää enneku polvi suoristuu?

    • eilen leikkauksessa

      Mulla kesti kauan. En valitettavasti tarkkaan muista kuinka kauan, mutta varo polvea OIKEASTI sillä itselläni alkoi yks useita vuosia kestävä polvihelvetti kun en varonnut polvea kunnolla ensimmäisen luksaation jälkeen. Tee OIKEESTI niitä reisilihas-harjoituksia vaikka tuntuis turhilta! (jos olit lääkärissä, niin varmaan sait semmosia?).

      Itellä siis jatkuva lumpion sijoiltaanmeno alkoi yhdestä harmittomasta luksaatiosta, eilen olin leikkauksessa kun kolme vuotta odotin ja koitin sietää helvetilllistä kipua mihin särkylääkkeet ei auttanu. Nyt on edessä pitkä, ainakin 6 kk kestävä kuntoutus. Tsemppiä!

    • Luksaatio 6 viikkoa

      Minulla meni vasen polvilumpio sijoiltaa 6 viikkoa sitten. Sijoiltaanmeno tapahtui lenkillä. Minulle tuli veripolvi ja magneettikuvissa huomattiin reisiluussa hiusmurtuma ja ruhjevammoja. Minulla on kuulemma rakenteellinen vika polvilumpiossa. Olin ensin sairaalassa hoidossa ja sen jälkeen menin yksityiselle ortopedille, koska sairaalan päivystävä lääkäri ei ollut aivan perillä asioista. Polveeni laitettiin polviortoosi ja neuvottiin käyttämään keppejä kävellessä.
      Parantumiseni on ollu tosi hidasta. Viime viikolla sain vasta aloittaa fysioterapian ja fyysiset harjoitteet. Lääkäri sanoi minulle, että todennäköisesti menee kolme kuukautta ennen kuin polvi rupeaa tuntumaan taas omalta. Polvi on vielä turvonnut, arka ja heikko. Lihakset ovat aika lailla surkastuneet reidessä ja en saa polvea kunnolla koukkuun.
      Lääkärin mukaan 80% polviluksaatiopotilaista selviää fysioterapialla ja 20% joutuu leikkaukseen. Lihaskunto on nähtävästi avain asemassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      277
      17834
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5701
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      124
      2651
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2178
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1800
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1051
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      976
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      950
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      948
    Aihe