Hei,
kysyisin teiltä, että viittaako päänsärkyni migreeniin?
Päänsärkyä on harvoin. Se voi alkaa mihin tahansa aikaan päivästä, mutta ei koskaan yöllä. Alkaa jomotuksena. Äityy usein niin pahaksi, että päätä jomottaa, oksettaa ja kaikki äänet ja valo tekee pahaa. Kipu on usein oikealla puolella ohimolla. Välillä tykyttää.
Kipu ei lievity tavallisella 400mg buranalla. Olen joutunut ottamaan usein ensin ibuprofeiinia 400mg sitten aspiriinia 500mg. Joskus jopa 1x Panacod ei auta. Ibuprofeiinia kun olen ottanut 800mg niin on jo alkanut auttamaan. Kerran päänsärky kesti monta tuntia.
Miten on?
Onko mielestänne migreeniä?
3
253
Vastaukset
- Tausk10
Migreenihän on "mielisairaus", joten jos siltä tuntuu niin voit tuota migreeniksi kutsua. Toiset puree hammasta, toiset makoilee kotona ja teetättää muilla työt.
- helppo selvittää
Varaa aika lääkärille terveyskeskukseen tms. ja kerro epäileväsi, että sinulla on migreeni. Lääkärillä on kysymyspatteri, jolla asia selviää.
Kun päänsärky antaa ensimerkkinsä, kannattaa ottaa kunnon annos särkylääkettä. Jos odottaa, että särky on oikein paha, sitä on vaikeampi hoitaa. - aegerhsd
Aspartaamihappo ja ibuksiini vaikuttavat samalla tavalla. Ei kannattaisi käyttää yhtä aikaa kysymättä lääkäriltä, mieluummin jompaa kumpaa pelkästään. Mutta panadolia ainakin voi käyttää ibuprofeenin kanssa.
Jokatapauksessa kannattaa käydä lääkärillä
Aluksi tämä testi voi auttaa: http://www.tohtori.fi/?page=5277649
Luulen että valottaa asiaa mutta kannattaa silti käydä lääkärillä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3293902Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283590Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku52302- 1121704
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181618Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241339Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j144963Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit101939Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79875- 86781