Lampun rakenne on seuraava:
-Puinen runko ja lampunpitimen kehto
-Liitäntäjohto tavallista kaksinapaista muovieristettyä valkoista liitäntäkaapelia
-Muovinen välikytkin (ei eristysmerkintöjä)
-Standardi lampunpidin E27 (ei eristysmerkintöjä)
Onko niin, että ei ole turvallista suoraan vaihtaa tällaiseen suojamaadoitettua pistotulppaa? Jos ei, mitä muutostöitä tarvitaan? Riittääkö välikytkimen ja lampunpitimen vaihto?
-Puinen runko ja lampunpitimen kehto
-Liitäntäjohto tavallista kaksinapaista muovieristettyä valkoista liitäntäkaapelia
-Muovinen välikytkin (ei eristysmerkintöjä)
-Standardi lampunpidin E27 (ei eristysmerkintöjä)
Onko niin, että ei ole turvallista suoraan vaihtaa tällaiseen suojamaadoitettua pistotulppaa? Jos ei, mitä muutostöitä tarvitaan? Riittääkö välikytkimen ja lampunpitimen vaihto?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Suko-pistotulpan vaihto tavallisen tilalle ei ole sallittua siitä syystä, että nollaluokan laitetta saatettaisiin käyttää vaarallisissa käyttöolosuhteissa (esim. saunassa, pesuhuoneissa ja ulkona). Jos laitetta on tarkoitus käyttää esim. asuinhuoneessa, jossa on eristetty lattia (esim. muovimatto) eikä sitä käsiteltäessä ole tarpeen esim. koskea putkistoihin (lämpöpattereihin) tai maadoitettuihin sähkölaitteisiin, tiedän monen vaihtaneen pistotulpan suko-tulppaan. Kuvauksesi mukaisessa eristysaineesta tehdyssä valaisimessa tuskin on tulpanvaihdon vuoksi sähköiskun vaaraa paitsi silloin, jos lamppua vaihdettaessa ei valaisinta ensin irroteta pistorasiasta. Tämä koskee toki maadoitettujakin valaisimia. Jos vaihdat tulpan, pidä huoli siitä, että laitetta käytetään vain oikeissa olosuhteissa.
Et saa vaihtaa maadoitettua pistotulppaa, koska silloin voidaan luulla että valaisin on maadoitettu, mutta se ei ole.
Miksi olet vaihtamassa pistoketta?
Parasta olisi antaa olla siinä 0-luokan pistoke. Jos se nyt on "pakko" vaihtaa niin laita mielummin vaikka sellainen litteä pistotulppa, joka menee myös suko-rasiaan.
>Miksi olet vaihtamassa pistoketta?
Talosta löytyy vain maadoitettuja rasioita.
Niin miten sähkölaitteen suojaeristys määritellään? Lamppu on 80-luvun alussa itse rakennettu standardi osista. Tarkoitus on muuttaa tai rakentaa lamppu uudestaan suojaeristetyksi. Miten tämä tehdään?
Tukesin sivullakaan ei sanota muuta kuin "Tavallisen valaisimen rakenteen muuttamisen suojamaadoitetuksi tai suojaeristetyksi voi tehdä vain muutostyöhön hyvin perehtynyt henkilö."
Jos laite on suojaeristetty, niin silloin siinä voi käyttää myös maadoitettua pistotulppaa.
>litteä pistotulppa
Mistä tommosia saa ilman valmista johtoa?
Suojaeristetty tarkoittaa sitä, että laitteen kuori ei ole johtavaa materiaalia, joten sitä ei tarvitse maadoittaa ja sitä voi käyttää siellä missä maadoitettujakin laitteita. Tunnuksena suojaeristetylle laitteelle on leima jossa on kaksi laatikkoa sisäkkäin.
Minullakin on nippuittain vanhoista sähkölaitteista otettuja johdollisia litteitä pistotulppia ja kaupasta saa lisää. Vai onko koko johdon vaihtaminen mahdotonta?
Suojaeristetty tarkoittaa sitä että laitteessa ei ole mitään osaa joka voisi tulla jännitteisekis ja että sitä voisi sen jälkeen koskettaa. Eli jos valaisimesta ei löydy yhtään metallista osaa johon yltää sormella, niin se on käytännössä suojaeristetty.
Valaisin on omatekele, joten taitaa olla ihan sama mitä sen kanssa touhuaa, kun tekijä siitä on kuitenkin viimekädessä vastuussa.