Kerotoisko joku Ahvenanmaasta

Mikämikämaa#o#

Mä en tiedä tuosta Ahvenamaasta hölkäyksen pöläystä vaikka se kuuluu Suomeen. Wikipedian mukaan ainoa virallinen kieli on ruotsi! Siis mitähän pelleilyä tuo oikeion on. Heillä ei ole edes varusmiespalveluapakkoa vaikka ovat virallisesti suomalaisia. Miksi heille on alkujaankaan annettu jotain erivapauksia. Mikä heidän virallinen rahayksikkönsä on? Eikös sen pitäis olla euro jos Suomea on tuo maapläntti? Entäs verotus? Millainen verotus siellä on? Jotain siellä on veroparatiisista asiaa.Tuossa Wikipediassa on tosi paljon asiaa, kun vain jaksaisi kaiken lukea. Jotenkin itsekkäältä maakunnalta vaikuttaa. Tuntuu että on sillä pelkkiä oikeuksia mutta ei mitään velvollisuuksia.
Joss inne vaikka venäläiset hyökkäisisivät ja haluaisivat valloittaa Ahvenanmaan, niin odottaisko ne että täältä tulee miehet pelastamaan, mutta jos tänne tulis miehittäjät, niin sieltä ei irtoais takuulla äijän äijää.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Ahvenanmaan_maakunta

18

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • devakukkude

      "Mä en tiedä tuosta Ahvenamaasta hölkäyksen pöläystä......Wikipediassa on tosi paljon asiaa, kun vain jaksaisi kaiken lukea."

      Jatka entiseen tapaan, sopii palstan tyyliin.

    • Laina*

      Ahvenanmaa tulee Suomelle kalliiksi!
      Ahvenanmaalaiset saavat kaksi kertaa sen rahamäärän kuin muut suomalaiset!

      Pistää kyllä miettimään miksi me mannersuomalaiset heitä oikein hyysäämme!

      Mihin Suomi tarvitsee Ahvenanmaata? Kuka se ministeri oikein olikaan joka oikein uhkasi, että jos Suomessa ei Ahvenanmaan mollaus lopu niin Ahvenanmaa irtautuu Suomesta?

      Terve menoa vain minun puolestani.

    • MIKSI erioikeuksia?

      Ahvenanmaa käy kalliiksi.
      Suomi avustaa Ahvenanmaata taloudellisesti. 0,45 % valtion kaikista tuloista tilitetään suoraan sinne. Osuus on suunnilleen väestöosuuden verran, joten ahvenanmaalaiset eivät maksa lainkaan keskushallinnon kuluja, päinvastoin saavat Suomen valtiolta rahaa mm. öljyvahingon sattuessa, 30 % Suomen Itämeren lohisaaliin kiintiöstä jne. Suomen valtio kustantaa ahvenanmaalaisille muita suomalaisia korkeamman elintason.

      • ruotsalaisille!

        Myisivät Ruotsille koko Ahvenanmaan. Eihän sinne, ainakaan ennen, huolittu edes mannersuomalaisia asumaan. Ei ainakaan, jos äidinkieli ei ollut Ruotsi.


    • Tase pappa

      Ahvenanmaa on kansainvälisesti määritelty, demilitarisoitu, suomen alueeksi määrätty saari. Saarella on autonominen oikeus.

      Ahvenanmaa on maallemme riippakivi, josta emme pääse irti, vaikka haluaisimmekin. Sen määrää isojen valtiotten ja YK.n sopimukset.

      Juuri mitään velvollisuuksia sillä ei olekaan. Jos jotakin velvollisuuksia olisikin, niin ne unohdetaan automaattisesti.

      Jos sen saariston alueet saisi aseistaa, olisi kansainvälinen merenkulku mahdotonta, jonkun kriisin sattuessa.
      Jos näin ei olisi menetelty, olisi Venäjä sen jo miehittänyt ja militarisoinut ajat sitte.
      On se aseistettuna niin tehokas puolustuksellinen tulppa merenkululle.

      Kun menet Maarianhaminaan, niin kysäisepä paikallisilta, "missä on heidän Sankarihautansa", tai kysypä, "missä on Rautatieasema".
      Melko varmasti alkaa Suomen Kielen ymmärtäminen, vaikka muutoin ei ymmärretä sanaakaan Emämaan kieltä.
      Kysyessäsi, ole valmiina äkkilähtöön, tai kunnon tappeluun. On kokemusta -meinaan.

      • Heevetti sun kanssas ja sanailusi kanssa :):)

        Olisinpa osannut kirjoittaa noin nasevasti...Rautatieasema, Sankarihaudat.. heh heh!

        H.


      • " Emämaan kieltä "

        No joo, kyllähän vitsin murjaisit, varmasti osaavat ruotsin kielen, joka on 95%:ti heidän " Emämaan kieltä " ja kun "Kokonainen sukupolvi muutti Ahvenanmaalta Ruotsiin maanviljelyksen koneistuttua." Samoin kävi pohjanmaan rannikon ruotsin kielen taitajien kanssa. Joten päivitäpä tietosi jo 2011.


      • Nehän ...
        hunksz kirjoitti:

        Heevetti sun kanssas ja sanailusi kanssa :):)

        Olisinpa osannut kirjoittaa noin nasevasti...Rautatieasema, Sankarihaudat.. heh heh!

        H.

        "Sankarihaudat" on helppoa löytää kun katselee aavalle merelle. Sen voi Tase pappa
        seuraavalla kertaa Ruotsin laivasta katsella.

        Tässä kai on todiste siitä, vai olisiko sitä peri suomalaista uhoa vaan tuossa marssilaulussa ?

        http://www.youtube.com/watch?v=2-qNl_trDTk


      • Nehän ... kirjoitti:

        "Sankarihaudat" on helppoa löytää kun katselee aavalle merelle. Sen voi Tase pappa
        seuraavalla kertaa Ruotsin laivasta katsella.

        Tässä kai on todiste siitä, vai olisiko sitä peri suomalaista uhoa vaan tuossa marssilaulussa ?

        http://www.youtube.com/watch?v=2-qNl_trDTk

        Vaan on se niin että tuolloin puolustettiin Venäjää.
        Varmaan sankarillisestikin mutta kauheasti en innostuisi.
        H.


      • HYVÄ, Tase-pappa!
        hunksz kirjoitti:

        Heevetti sun kanssas ja sanailusi kanssa :):)

        Olisinpa osannut kirjoittaa noin nasevasti...Rautatieasema, Sankarihaudat.. heh heh!

        H.

        Eilen kerroit myöskin siitä nuuskatehtaan siirrosta Paraisilta Ahvenanmaalle, mitä RKP-ministeri Thors vastusti, mutta joutui antamaan periksi.
        Sensuuri Suomi 24:llä on sen faktan poistanut!


      • Nehän ..
        HYVÄ, Tase-pappa! kirjoitti:

        Eilen kerroit myöskin siitä nuuskatehtaan siirrosta Paraisilta Ahvenanmaalle, mitä RKP-ministeri Thors vastusti, mutta joutui antamaan periksi.
        Sensuuri Suomi 24:llä on sen faktan poistanut!

        "Eilen kerroit myöskin siitä nuuskatehtaan siirrosta Paraisilta Ahvenanmaalle, "

        Jos oli minulle tämä viesti kuten näyttää olevan linkityksen mukaisesti. Niin en ollut edes tietokoneella puhumattakaan että olisin ollut netissä. Mut, kerrankos täällä saa vääriä vastauksia ?

        Ärkoopeestä ja heidän nuuska-tehtaistaan en tiedä mitään, enkä heitä fanita mitenkään !


    • Venäläisten syy

      Venäläisten syy nämä teidän rutinat Ahvenanmaasta !

      Tosi kummaa. kun nyt suomalaiset valittavat tuosta maakunnasta, 90 vuotta sitten asiat oli aivan toisin kun sen ilomielin halusivat omaksi?.

      "Taistelulla tarkoitettiin väestön pyrkimystä liittää Ahvenanmaa jälleen Ruotsiin ja katkaista reilun sadan vuoden kohtalonyhteys Suomeen. Ahvenanmaan demilitarisoinnista oli sovittu Pariisin rauhankonferenssissa 1856. Perusteluna oli saariryhmän strateginen sijainti Itämeressä lähellä Ruotsin pääkaupunkiin Tukholmaan johtavaa väylää. Ahvenanmaalaisten vaatimus Ruotsiin liittymisestä torjuttiin, kun Suomi 1917 itsenäistyi. Uudella tasavallalla ei ollut minkäänlaisia aikomuksia luopua sotilasstrategisesti tärkeästä saariryhmästä.

      Suomi sai 1921 Kansainliiton päätöksellä pitää Ahvenanmaan, mutta maakunta sai itsehallinnon ja sille taattiin ruotsin kielen, kulttuurin ja paikallisten tapojen säilyminen. Ruotsi, joka jakoi tappion Ahvenanmaan kanssa, paransi kuitenkin turvallisuuspoliittista asemaansa Itämerellä, kun Ahvenanmaan demilitarisointi ja neutraali asema vahvistettiin.

      JATKUU TUOSSA LINKISSÄ

      http://www.finland.no/Public/default.aspx?contentid=126947&nodeid=39579&contentlan=1&culture=fi-FI

      LISÄÄ AHVENANMAASTA LÖYDÄT GOOGLELLA.


      • Venäläisten syy
        hunksz kirjoitti:

        Tässä vähän lisää linkitystä:

        http://personal.inet.fi/koti/juhani.putkinen/Operaatio_Kilpapurjehdus.htm

        H.

        Mielenkiintoinen kilpapurjehdus Neuvostoliittoa vastaan. Tänään vaan taitaisi Suomi voittaa kisan kun Neuvostoliitto hajos omaan erinomaisuutensa. Siellähän aikoinaan 11 vahti yhtä duunaria, pianhan tuo sama meno on EU:ssa, ja sitten voi sanoa jo halleluja EU:llekin.


    • henrjii
      • Muista sitten olla laivalla "Ruijasti" et nuijasti...
        Hyvää matkaa.
        H.


      • henrjii
        hunksz kirjoitti:

        Muista sitten olla laivalla "Ruijasti" et nuijasti...
        Hyvää matkaa.
        H.

        Redan bara äta hälleflundra och jag njöt av malt, äss, mallasta


      • henrjii kirjoitti:

        Redan bara äta hälleflundra och jag njöt av malt, äss, mallasta

        Hälleflundra är nyttigt.
        Det ger dig en platt mage.
        H.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      265
      17199
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5536
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2595
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      16
      2087
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1778
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1013
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      961
    8. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      909
    9. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      904
    Aihe