Tänään uutisoitu potilastietojen höllästä vartioinnista, eli saako kuka tahansa sairasdiagnoosit käyttöönsä omaa tarvettaan varten?? Esimerkkinä Kansaneläkelaitos on paikka, jossa on sairaskertomuksemme jo pelkästään lääkkeiden korvausvaateiden takia, näin ollen henkilöstöllä on oltava pääsy arkaluontoisiin asiapapereihin. Pienet paikkakunnat, jossa palvellaan ihmisiä ja samalla tunnetaan toinen toisemme henkilönä, siis kuinka visuaalista on se vaitiolo, vai tuleeko joskus lipsautettua, että tuo tuossa on???? Suuret paikkakunnat ovat eri asemassa, asialla ei siis ole samaa vaikutusta, ainoastaan ne jotka työtä hakevat, se merkitsee hyvinkin paljon se ennakkotieto??!
Maan tapako?
4
126
Vastaukset
- Käräyttäkää
Omantunnon kysymys Lieksan kaupungin virkamiehet ja -naiset? Oletteko levitelleet asioita kahvihuoneessa?
- NäiN On!!
Kyllä ne potilastiedot ovat salasanojen takana ja niitä salasanoja jaetaan vain tietyille työntkijöille, joiden on tarvis päästä käsiksi kyseisiin rekistereihin. Salasanojen säilytys tai kertominen toiselle työntekijälle, jolla ei valtuuksia rekistereihin ole, niin tässä se syy useimmiten on. Vuoto pääsee jotakin/jonkin henkilön kautta eteenpäin!
- suututtaa julkisuus
Ovatko työttömän asiat salaisia?
Miksi työtön on julkinen?
Nämä työttömien terveystarkastustiedot ovat julkisia tietoja puuttuu vain nimen antaminen. Lukekaa tämä pitkäaikaistyöttömien terveystarkastuksia. esim menette GOOGLE hakuun sieltä löytyy loppuraportti noin 61 sivuinen joka on julkisesti luettavana netissä, minäkin olen lukenut mitä Lieksan työttömät ovat kuntouttavasta Lieksa työtoiminnasta ja kaavake työttömien terveystarkastuksesta, joka pitää täyttää, siellä jopa kysellään työttömien naisten persiintutkimustietoa ihan julkista, ja niistä annetaan medialle tietoa sanomalehdet karjalainen jne.Työtön on häpeäpaaluussa näin pienellä paikkakunnalla tiedetään toisten asiat ja työvoimaviranomainen saa tietoa työttömien terveydestä.Periaatteessa kaikki tiedot on julkista esim. kela tarkistaa pankkitilit ja muutenkin työtöntä seurataan joka paikass. monien papereiden täytössä. Esim Kela kun työmarkkinatuki on maksussa siinä näkee sosiaaliturvatunnukset joka voin johtaa väärin käyttöön, jos kirje tulee varastetuksi ja kotona on huonosti hävitetty.Olen sitä mieltä että terveyskeskuksessa käynnit ei kuulu muille. - hyväitsetunto
Lattiatason Suomalainen on kunnian, tai toisin sanoen maineensa vanki, tämä oletusarvo on synnytetty meihin jo lapsena. Tätä arvoa käytetään hyväksi, eli vallan välineenä silloin kun joku, joka haluaa tahtonsa läpi hinnalla millä hyvänsä, sekä valtaa käyttäjällä on mahdollisuus päästä meidän lähes kaikkiin arkaluontoisiin asioihimme. Ainoa tapa on eliminoida uhkatekijät tästä suunnasta alentamalla omaa ”kunnia, maine” toleranssiaan niin alas, ettei sillä maineella ole enää merkitystä. Itse kukin tiedämme olemmeko sitä, tätä, vai tuota ja se on kaikista tärkein asia, sekä hyvä itsetunto, jota pitää vahvana omassa pääkopassaan. Huom.! Tämä artikkeli koskee etupäässä niitä ihmisasia suhteita, joissa keskenään toimivat ihmiset tuntevat toisensa hyvin!?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 17012945
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1545458Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454810Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1493689Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392798Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1211969Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1121715Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3661638Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1081538Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361481