Itä- ja Keski-Suomen KASTE- mitä yli 4 miljoonalla saatiin?

tulokset?

Itä- ja keski-Suomen KASTE- ohjelma sai 2008-2010 yli 4 miljoonaa euroa rahaa lasten ja perheiden palveluiden kehittämiseen. Keskeisten odotettujen vaikutusten piti olla:

1) Ennaltaehkäisyn ja varhaisen tuen vakiintuminen työmuodoiksi perus-, ehkäisevissä ja korjaavissa palveluissa ja erityispalveluiden vähentyminen.

-Kodin ulkopuolelle sijoitettujen määrän kääntyminen laskuun ja perhehoidossa olevien lasten suhteellisen osuuden kasvu.

-Laadukkaat ja vaikuttavat sijaishuollon palvelut, joita on arvioitu.

2) Lasten ja heidän vanhempiensa hyvinvointi, osallisuus ja integroituminen yhteiskuntaan ovat kasvaneet, syrjäytyminen on vähentynyt ja terveyserot pienentyneet. Lasten ja perheiden asema on vahvistunut alueella.

-Lasten ja perheiden osallisuutta on vahvistettu ja osallistavia välineitä on kehitetty ja pilotoitu


Olisi kiinnostavaa tietää, miten em. 4 miljoonalla eurolla rahoitetut tavoitteet ovat toteutuneet Keski- Suomen osalta.

Mistä löytäisin selvityksen? Vinkatkaa!

3

63

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jooonäinsemenee

      Hankkeet yleensä tuottavat tuloksia järjestäjilleen, palkat, seminaarimatkat ym ym. Raportteihin sitten kirjataan satuja miten vaikutukset ovat olleet pilviä hipovia.

    • mitä saatu aikaan?

      Niin, aina on jos jonkilaista hanketta meneillään, jonka nimiin vannotaan sen aikaa, kun sillä tienataan...kun sitten odotellaan rahoille vastinetta, häipyy "asiantuntijat" ties minne.

    • ei tuloksia

      Mitenkäs se lastensuojelupravda menikään? Koulutetut perhetyön- ja sosiaalityöntekijät sekä KASTE- yhteiostyö muka vähentävät huostaanottoja.. Kuopiossa on runsaasti näitä kaikkia ja huostat räjähdysmäisessä kasvussa. Heh, heh.

      '"Huostaanotot kovassa kasvussa
      Kuopio palkkaa lastenneuvoloiden avuksi perhetyöntekijöitä
      Kuopion kaupunki pyrkii kiinni huostaanottojen räjähdysmäiseen kasvuun palkkaamalla seitsemän perhetyöntekijää, jotka työskentelevät lastenneuvoloiden tukena ja jalkautuvat koteihin.

      Uusi toimintatapa on testataan kahden vuoden kokeilussa, jonka jälkeen valtuutetut miettivät sen vakinaistamismahdollisuuden.

      Huostaanotettujen määrä kasvaa Suomessa lähes viidellä prosentilla joka vuosi. Suurin osa huostaanotoista tehdään jo kiireellisinä.

      YLE-uutisten selvityksen mukaan Kuopiossa ilmoituksia tuli tammi-kesäkuun aikana yli 40 prosenttia vuoden takaista enemmän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      126
      1770
    2. 109
      1269
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1110
    4. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1009
    5. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      55
      940
    6. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      130
      930
    7. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      241
      899
    8. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      76
      786
    9. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      58
      769
    10. Pridekulkue kiellettävä?

      Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla
      Luterilaisuus
      178
      749
    Aihe