Kamera pitää outoa ääntä

Puolitoista vuotta vanha kamerani Canon EOS 450D pitää outoa ääntä.

Eilen kamera toimi vielä normaalisti mutta kun tänään laitoin sen päälle, tarkensin kohteeseen ja painoin laukaisinta, kamerasta kuului normaalin laukaisimen äänen lisäksi outo rusahdus, jota ei ole aikaisemmin koskaan kuulunut. Otin lisää kuvia ja tämä rusahdus toistui jokaisella kerralla.

Mikä voisi olla vikana? Onko kenelläkään vastaavia kokemuksia?
10588
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Onko suorakatseluasetus eri asennossa kuin aiemmin? Live view tms.

Äänestä
  • Ei ole.

    Äänestä

Oletko varma, että ääni tulee kamerasta eikä objektiivista? Kannattaa kokeilla toisella objektiivilla varmuuden vuoksi.

Äänestä
  • Kokeilin toisella objektiivilla eikä ääni muuttunut, eli se tulee kamerasta.

    Äänestä

Ja mites se tärkein, onnistuko kuvat silti ihan normaalisti ja valottuuko oikein?

Äänestä
  • Kuvat onnistuvat normaalisti ja valottuvat oikein. Ainoa muutos on se rusahdus.

    Äänestä

  • Mikäneuvoksi ? kirjoitti:

    Kuvat onnistuvat normaalisti ja valottuvat oikein. Ainoa muutos on se rusahdus.

    Ota objektiivi irti. Kamera asentoon M. Valotusajaksi vaikka 5 sekuntia. Katso siitä bajonetin aukosta sisälle valotuksen ajan, jos näkyisi jotain epämääräistä toimintaa. Yleensä ylimääräiset äänet lähtee peilikoneistosta tai sulkimesta. Älä kuitenkaan työnnä sormia tai työkaluja sinne kameran sisälle jos et tiedä niistä osista mitään.

    Äänestä

Ei epäilystä siitä että, mekaniikasta se varmaan tulee sitten.

Äänestä

Kannattaako kamera viedä huoltoon?

Äänestä
  • Jos ainoa ongelma on outo ääni, ei kannata. Kuvaa niin kauan kun kamerarunko kestää ja osta sitten uusi. Halvoille kamerarungoille ei kannata tehdä juuri muuta huoltoa kuin kennon puhdistus, ja sekin kannattaa opetella tekemään itse. Eri asia jos kyseessä olisi joku tonnin runko, kannattaa pikku huoltoreissut vielä tehdäkin. Huoltoliikkeiden tuntiveloitukset liikkuu noin 50-80 euroa tunti, ja varaosat siihen päälle. Pienikin huolto on vähintään kahden tunnin homma, pelkkä purku ja kasaus vähintään tunti. Jos huoltoliikettä ei omalla paikkakunnalla, päälle postikulut edestakaisin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mikä neuvoksi? kirjoitti:

Puolitoista vuotta vanha kamerani Canon EOS 450D pitää outoa ääntä.

Eilen kamera toimi vielä normaalisti mutta kun tänään laitoin sen päälle, tarkensin kohteeseen ja painoin laukaisinta, kamerasta kuului normaalin laukaisimen äänen lisäksi outo rusahdus, jota ei ole aikaisemmin koskaan kuulunut. Otin lisää kuvia ja tämä rusahdus toistui jokaisella kerralla.

Mikä voisi olla vikana? Onko kenelläkään vastaavia kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu