Minulla todettii sattumalta ultratessa ylempää rintakehää vuosi sitten kaksi kystaa rinnasta, vierekkäin 4mm kokoisia molemmat. Siinä niitä sitten kutsuttii katsomaan toinenki kokeneempi lääkäri, joka sit sanoi, että ovat vaan imetyksestä johtuvia kystia. Ne siis tunsin sitten kädelläki sen jälkeen, kun tiesin missä ne sijaitsee. Nykyään en niitä enää saa tunnusteltaessa käteeni, ovatko siis voineet kadota? Silti olen ihmetellyt vaikka imetyksen lopetuksesta on jo yli puoli vuotta, niin nännistä saan raaputtaa välistä kuivunutta nestettä, vaaleaa. Nyt sitten jälki käteen alkanut miettimään oisko kuitenki uusinta ultraus rintoihin paikallaan. Olen uudelleen raskaana taas. Myös kainalot minulla täynnä liikkuvia isojaki patteja, joskus vuosia sitten ne ultrattii ja kaikki rasvapattejua. Niitä tulee lisää vaan, kasvavat pikkuhiljaa. Eivät ole kipeitä.
Kuullostaako tämä nyt sellaiselle, että mun kannattaisi jotaki kautta yrittää rinnat saada tutkitettua? Vasta muutama kuukausi sitten tk lääkärille puhuin tuosta rinnoista tulevasta eritteestä ja tunnusteli silloin rinnat ja sanoi kaiken olevan kunnossa.
Huolettaa senki puolesta, kun yksi syöpä minullaki jo aikaisemmin todettu, kilpirauhasessa, joka seurannassa.
Kuullostaako tämä nyt sellaiselle, että mun kannattaisi jotaki kautta yrittää rinnat saada tutkitettua? Vasta muutama kuukausi sitten tk lääkärille puhuin tuosta rinnoista tulevasta eritteestä ja tunnusteli silloin rinnat ja sanoi kaiken olevan kunnossa.
Huolettaa senki puolesta, kun yksi syöpä minullaki jo aikaisemmin todettu, kilpirauhasessa, joka seurannassa.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ihan normaalia tuo on, kystat yleensä häviävät omia aikojaan ja imetyksen jälkeen tulee pitkään maitoa rinnoista, itselläni tuli vuosia. Raskaana olevan eikä imettävän kannata hirveästi rintojaan tutkia, on vaikka mitä patteja ja kipeitä kohtia.
Auringonvalosta saatava D-vitamiini saattaa vähentää naisten vaaraa sairastua rintasyöpään. Kanadalaistutkijoiden havainto tukee tutkimuksia, joissa ruoasta nautitun D-vitamiinin riittävyys on yhdistetty pienempään rintasyöpäriskiin.Tutkimukseen osallistui 3 100 naista, jotka sairastuivat rintasyöpään vuosina 2003–2004 sekä 3 500 tervettä verrokkia.
Kun naisia verrattiin toisiinsa sen perusteella, kuinka paljon he viettivät aikaa auringossa, runsas aurinkoaltistus liittyi selvästi pienempään rintasyöpäriskiin. Verrattuna alle 6 tuntia viikoittain auringossa viettäneisiin yli 21 tuntia aurinkoa viikoittain saaneiden sairastumisriski oli noin puolet pienempi. Yhteys havaittiin erityisesti teini-iässä ja yli 60-vuotiaana auringossa vietetyn ajan ja rintasyöpäriskin välillä. Muinakin ikäkausina auringonvalossa vietetty aika liittyi pienempään sairastumisriskiin, mutta yhteys oli selvästi heikompi. Parikymppisestä kuusikymppiseksi runsas aurinko liittyi vain 12–24 prosenttia vähäisempään riskiin. Yhteydet pysyivät ennallaan riippumatta ruokavaliosta, liikunnasta tai vaihdevuosista.
Tulokset julkaistiin American Journal of Epidemiology -lehdessä.
Lähde: Uutispalvelu Duodecim
http://personal.inet.fi/koti/remeli/D3.htm
Synnytähän ihan rauhassa. Kystä ei ole tae, etteikö siihen voisi liittyä myös rintasyöpäjuttuja.
Minulla niin kävi. Rinnoista tippui aina kermamaista eritettä. Nuorin lapsi oli silloin 4 vanha. Kävin mammossa, ja nähtiin herneen kokoinen kysta, johon ei siis kannattanut kiinnittää huomiota. Muutama vuoden kuluttua voisi ottaa mammon uudesti.
Mutta mutta, koko ajan vaivasi oikeaa kättä. Se kipuili ja kipuili. Kävin lääkäristä lääkäriin. Kaikki koplasivat rinnat ja kainalon, eikä mukamas mitään.
Vielä kuukautta ennen itse löytämääni kalkkunan munan kokoista syöpäkasvainta ei kukaan ollut tunnistanut.
Todellisuus: Syöpä oli juuri tismalleen siinä kohtaa, mikä herneen kokoinen kystä luokiteltiin kystaksi. Oliko kystan sisällä sitten syöpäsoluja, jää ikimuistoiseksi arvioinniksi. Sellaistakin kuulemma esiintyy, että tulkitaan kystaksi, ja kystan sisällä onkin syöpäsoluja. Mitään yleistä tämä ei ole, mutta näitä tapauksia silti on.
Niin että kun olet synnyttänyt, niin käy silloin tällöin mammografiassakin. Ultrakaan ei ole se välttämättä ainut paljastava tekijä. Molempia on hyvä verrata silloin tällöin.
Siinä vaiheessa kun itse sen ison syöpäkasvaimen löysyin, joka oli tismalleen siinä kohtaa, missä aiemmin tulkittiin kystaksi, siitä se oli lähtenyt kainaloon, ja etäispeäskkeitä kainalossa. Kainalosta edelleen keuhkojen ja kylkikaarien väliin, vaikka hoidot oli päällä.
Nyt se on sitten luustossa ja keuhkoissa.
Nimimerkki. Varuillaan oloa. Juuri tuosta itsekki olen lukenut, että joskus kystat onki syövän alku ja se huolettaa itseäkin. Ihmettelin jo silloin, kun asiaa ei sen enempää tutkittu, kun niitä kuitenki oli kaksi jo vieretysten. Tuntuivat juuri pienille koville herneille. Paljon jaksamista sinulle (ja muillekki) syövän vaistaisessa taistelussa.
Ehkä kaikkein merkittävin melko tuore havainto on ollut korkean D-vitamiinitason syövältä suojaava ominaisuus. Se toimii ikään kuin elimistön omana sytostaattina tuhoten alkaneita soluvirheitä, joista osasta myöhemmin kehittyisi pahanlaatuinen kasvain. Korkeiden seerumipitoisuuksien on havaittu lisäävän myös vastustuskykyä, vähentävän nivel- ja lihassärkyjä, kohentavan lihasvoimaa, nostavan mielialaa ja lisäävän yleistä energisyyden tunnetta.
http://www.poliklinikka.fi/?page=5331684&id=6520662
Viikko sitten huomasin oikeasta rinnasta (samasta missä noi 2 kystaa oli) patin n.2cm kooltaan suuntaansa ja patti ei liiku. Neuvolaan soitin, mutta epäili olevan ihan raskaudesta johtuva. Itseä vain ihmetyttää toi patti. Lääkäriin soitin, mutta ajat ois mennyt niin kauaksi, että en sitten varannut aikaa. Patti sijaitsee rinnan yläosassa ihan kuin olisi kiinni noissa rinnan alla olevissa kylkiluissa, voikohan olla mahdollista? Tietysti odotus aikana ei kauheasti kannattaisi rintoja tutkia, kun hormonit aiheuttaa monenlaista pahkaa, mutta tämä siis ihan kiinteä ja ei liiku, niin se huolestuttaa.
Menehän lääkärille.
Yksityiselle pääsee heti, mutta maksaa.
D-vitamiinilla osansa myös rintasyövässä
Auringonvalosta saatava D-vitamiini saattaa vähentää naisten vaaraa sairastua rintasyöpään. Kanadalaistutkijoiden havainto tukee tutkimuksia, joissa ruoasta nautitun D-vitamiinin riittävyys on yhdistetty pienempään rintasyöpäriskiin.
Tutkimukseen osallistui 3 100 naista, jotka sairastuivat rintasyöpään vuosina 20032004 sekä 3 500 tervettä verrokkia.
Kun naisia verrattiin toisiinsa sen perusteella, kuinka paljon he viettivät aikaa auringossa, runsas aurinkoaltistus liittyi selvästi pienempään rintasyöpäriskiin.
Verrattuna alle 6 tuntia viikoittain auringossa viettäneisiin yli 21 tuntia aurinkoa viikoittain saaneiden sairastumisriski oli noin puolet pienempi. Yhteys havaittiin erityisesti teini-iässä ja yli 60-vuotiaana auringossa vietetyn ajan ja rintasyöpäriskin välillä. Muinakin ikäkausina auringonvalossa vietetty aika liittyi pienempään sairastumisriskiin, mutta yhteys oli selvästi heikompi. Parikymppisestä kuusikymppiseksi runsas aurinko liittyi vain 1224 prosenttia vähäisempään riskiin.
Yhteydet pysyivät ennallaan riippumatta ruokavaliosta, liikunnasta tai vaihdevuosista. Tulokset julkaistiin American Journal of Epidemiology -lehdessä.
Uutispalvelu Duodecim
(American Journal of Epidemiology 2011;doi: 10.1093/aje/kwr091)
http://aje.oxfordjournals.org/content/early/2011/06/09/aje.kwr091.abstract
http://www.laaketietokeskus.fi/ajankohtaista/laakealalla/http-www.terveysportti.fi-terveysportti-uutissorvi_uusi.uutissivu-p_uutis_id-14861
Näytin rintoja neuvolan terveydenhoitajalle ja oli sitä mieltä, että olivat ns.puikulamaisia (molemmista rinnoista löytyi yksi) ja kuulema maitorauhasia. Nyt sitten punnitsen pitäiskö vielä jotaki kautta koittaa saada tutkimusta ihan ultralla..