Tuttavalleni on määrätty alkoholin vieroitukseen lääke Revia (vaihdettu apteekissa vastaavaan lääkkeeseen, muistaakseni joku Naltrexon). Parin viikon ryyppyputki takana, nyt ensimmäistä päivää täysin juomatta, sitä ennen pari päivää pelkkää tissuttelua... Uskaltaako tuon lääkkeen ottaa heti (uuden putken ehkäisemiseksi) vai pitäisikö odottaa että kaikki promillet ovat varmasti laskeneet ja pahin krapula ohi? Ja jos jollain on kokemuksia ko. lääkkeestä niin mitä mahdollisia haittavaikutuksia saattaa olla odotettavissa ja mitä muita lääkkeitä pitäisi "hoidon" aikana välttää?
Uskaltaako ottaa?
3
88
Vastaukset
- päihde sh
PITÄÄ odottaa pari päivää ennen lääkkeen aloittamista. Mielummmin niin, että haet itsellesi omat lääkkeet Voisit paremmin hyötyä ihan toisesta lääkkeestä (Antabus). Lue lisää netistä ja varaa aika lääkärille pian.
- alkoholisti itsekin
Lähinnä kyllä kerroin tuttavani juopottelusta ja kyselin neuvoa hänen puolestaan enkä ajatellut itse tuota pilleriä napata! Antabukset olen aikoinaan kokeillut eikä paljon apua ollut... Mutta kuten jo mainitsinkin niin en itselleni tullut apua hakemaankaan.
- heh...
Otas vajaapäinen juopporetku taas viinaa, tai käy pilleripurkilla, niin rauhotut vähäksi aikaa.
Ja käy lääkärillä tutkituttamassa viinalla lahonnut pääsi, vaikka diagnoosi onkin selvä:
http://piv.pivpiv.dk/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996084
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804792Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv983055Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p282863Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262125Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191516Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351067Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?861039Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚126981- 48774