Mitenkä saan firefoxista kytkettyä mainokset pois. Suomi24 palstalla joka sivulla ponnahtava mainos. Asetuksissa on päällä estä ponnahdusikkunat. Hermot tässä menee.
Ponnahdusikkunan esto
4
1506
Vastaukset
- nyynny
Mene "Työkalut" --> "Lisäosat" -->" Lataa lisäosia" ja kirjoita hakukenttään "Adblock Plus" ja lataat kyseisen lisäosan selaimeesi. Onhan käytössäsi siis Firefox 5.0? Versionumerosi näet kohdata "Ohje" --> "Tietoja Firefoxista"
Asennuksen jälkeen Adblock Plus pyytää sinua lisäämään haluamasi suodatintilauksen ja suosittelee muistaakseni Easylist-nimistä tilausta. Itselläni on se vain käytössä ja hyvin sujuu.
Suosittelen vielä ton Adblock Plussan kylkeen "Adblock Plus Pop-up Addon" nimistä lisäosaa, jolla pystyy estämään kaikki ponnahdusikkunat vielä paremmin. Yksistään Adblock Plus myös estää suurimman osan, mutta sen toiminta tehostuu tuolla vielä enemmän.- NoScript
Kannatta ottaa myöskin käytöön Foxin lisäosa NoScript ja aktivoida se hiiren oikealla klikaamalla tulevalla vaalikolla, aina sivukohtaisesti jos välttämätöntä.
- helppari 09
FF:ssa
Työkalut.
Asetukset
Sisältö
--täppi Estä ponnahdusikkunat
Sama toiminto löytyy Win
W7
Ohjauspaneeli
Verkko ja Internet
Internet asetukset
Tietosuoja (välilehti)
-täppi Ota ponnahduikkunoiden esto käyttöön - toimii1
Hei helppari 09, aloittajahan kirjoitti ettei tuo estäminen toimi. Perusasetusten esto ei estä kaikkia ponnahdusikkunoita. Tuon "Adblock Plus" lisäosan latasin ja se toimii!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1994303"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?992853Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m202816Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p892626Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am15223376 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark502257Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.332087- 192051
Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1371941- 851939