liikennepuisto

98765

Tietääkö joku kertoa liikennepuiston aukioloajat?

12

1535

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • real answer

      15.7.2012 klo 15.00

    • 56789

      Kai tuo vielä pari kuukautta on auki.
      Ole hyvä.

    • 0987

      KVG tai Lpr:n kaupungin sivuilta

    • Polkuautoilija

      Liikennekaupunki on kaikille maksuton ja avoinna 6.6.2011 - 26.8.2011 maanantaista perjantaihin klo 9.00 - 18.00 sekä 2.7.2011 - 30.7.2011 myös lauantaisin klo 11.00 - 16.30. Tiistaipäivät on ensisijaisesti varattu lasten päiväkotien ja perhepäivähoidon käyttöön.

    • -----

      Meinaatko suorittaa inssin siellä?

      • Anonyymi

        Kaikkihan siellä on inssinsä suorittanu, ku katoo vetelä karjalaisten ajo suoritteita.


    • äippä_81

      Liikennekaupunki on aivan loistava paikka lapsille ja vielä ilmainen. Välillä tosin voi joutua jonottamaan omaa ajovuoroaan tovin. Meidän lapset odottavat aina innolla liikennekaupunkiin pääsyä. Mukava nuorimies neuvoo siellä ja jakaa polkuautoja sekä ajovuoroja.

    • Poliisia kaivataan

      Aikoinaan liikennekaupungissa oli liikennettä valvomassa "poliisi", joka opasti ja ohjasi lapsia liikennesääntöjen noudattamisessa. Ja häntä kunnioitettiin! Nykyisin tuo ohjaus on vanhempien vastuulla, mutta valitettavasti kaikki vanhemmat eivät opasta lapsiaan liikennesääntöjen oppimiseksi vaan meno on kuin villissä lännessä! Läheltä piti -tilanteita ollut useita!

      • -yötyöläinen-

        Minäkin muistan hämärästi poliisin olleen aikoinaan opastamassa lapsia liikennekaupunkissa. Uskoisin että nykyiset liikennepuiston valvojat ovat kyllä varmaan tehneet parhaansa saadakseen kurittomat kakarat aisoihin. Kaikille lapsukaisille ei ilmeisesti vaan ole kotona käytöstapoja, toisten huomioonottamista ja aikuisten kunnioittamista opetettu. Puistossa näyttäisi lisäksi käyvän aika paljon lapsia ilman vanhempia, mikä on varmasti myös vaikuttanut osaltaan lasten käytökseen. Kaveriporukan kanssa liikuttaessa se tyhmyys näyttäisi helposti tiivistyvän. Itse olen muutaman kerran puistossa ollessani nähnyt valvojan puuttuvan poikien törmäilyyn ja silloin ainankin viesti meni perille. Poliisien resursseja karsitaan jatkuvasti, joten voi ettei poliisia liikennekaupunkissa tulla näkemään.


    • Ikki Ihri

      Kaupungilla ei ole varaa ostaa muutamaa maalilitraa liikennepuiston haalistuneiden kaistamerkintöjen uudistamiseen. Tuntuu siltä, että tuskinpa ketään edes kiinnostaa paneutua koko asiaan.

    • Että näin

      Lainaus YLE:n uutisoinnista.

      http://yle.fi/alueet/teksti/etela-karjala/2011/01/lappeenranta_laittaa_leikkipuistoja_kuntoon_2318279.html

      "Lappeenrannan kaupunki aikoo tänä vuonna kunnostaa useita lasten leikkipuistoja. Kunnostuskohteet valittiin ympäri kaupunkia asukaspalautteen perusteella.

      Kokonaan uudet leikkipaikat rakennetaan Ruoholammelle sekä Rauhan Papusenrannan Naatuksenpuistoon.

      Lisäksi kaupunki peruskorjaa 11 muuta leikkipuistoa ympäri kaupunkia. Peruskorjauksen saa muun muassa Keskuspuiston, Vainikkalan ja Lampikankaan leikkipuistot. Myös lasten liikennekaupunki on korjauslistalla.

      Leikkipuistojen rakentamiseen ja peruskorjaamiseen on varattu yhteensä 110 000 euroa."


      On se tosiaan kumma ettei tuosta summasta riittänyt rahaa muutamaan maalipurkkiin. Tulikos ne uudet keinut liikennekaupunkiin jo viime vuonna?

    • Anonyymi

      En tykkää, ekaks säin ajaa niillä mutta sitten en enään saanut kun saitte tietää että olen 12.v????..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4108
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe