Voisiko joku kertoa millainen paikka on Korfun Moraitika tai Korfu ylipäänsä?? Olisi kiva kuulla joltain siellä käyneeltä millaiset rannat ja millaiset ostosmahdollisuudet??
Korfu,Moraitika??
Ronja
44037
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Olimme 2 vuotta sitten saarella Gouvia? oli kai kaupunki joka pikkumatkan päässä Kerkyrasta saaren pääkaupungista pohjoiseen.
Paras ranta oli ehdottomasti Glyfadassa (upea valkohiekkainen ranta) jonne menimme saaren poikki taxilla
Hienoja rantoja varsinkin jos kaipaat aaltoja on pohjoisessa.
Itse pääkaupunki on hieno paikka kapeine kujineen ja siellä on satoja putiikkeja joissa tarpeeksi krääsää joka makuun. Keskustan puistoaukio kahviloineen on myös hieno paikka.
Oltiin viime heinäkuussa korfun moraitikalla, saari on täynnä upeita nähtävyyksiä. Mutta itse moraitika todella hiljainen "tuppukylä" ranta oli suht siisti, paikoin kyllä iljettäviä levä rykelmiä! rannalla oli mukavia ravintoloita! Jos shoppailusta pitää niin liikkeitä aika niukasti, kannattaa sillon mennä saaren pääkaupunkiin... rauhaa rakastaville moraitika on oiva paikka!
Moraitika on melko pieni paikka. Suunnilleen kaikki ostospaikat ja ravintolat ovat kylän pääkadun varrella. Sivukatujakin on, minimarketit sun muu turistikama löytyy.
Ravintoloita on useita, valinnanvaraa on ja palvelu kaikinpuolin ystävällistä.
Suurempi paikka on Korfun kaupunki (paikalliset sanovat Kerkyra). Sinne pääsee hyvin bussilla.
Siellä kiertelee hyvin parinakin päivänä.
Moraitikan ja Korfun kaupungin välillä on Akilleen palatsi, kannattaa mennä aikaisin niin ei jää turistilauman jalkoihin.
Moraitika on ihan hyvä ja rauhallinen paikka huilata yöt. Päivät menee kuitenkin kierrellessä pääkaupungissa. Bussimatka viime syksynä maksoi muistaakseni 1.5E/henkilö Moraitikasta Kerkyraan. Sama matka taksilla maksaa jotain 20E. Taksimatka on vauhdikas kokemus siellä...Taksikuskin mukaan ohitus keltaisella viivalla on "No problem for me", kun ajotyyliä kommentoin. Moraitika on pieni ja rauhallinen kylä. Kannattaa poiketa muuallekin kuin pelkästään pääkadun turistipaikkoihin. Vuorenrinteellä on monia hyviä ruokapaikkoja.