Muuttaminen toiselle paikkakunnalle

Moikka. Olen harkinnut muuttoa toiselle paikkakunnalle. Mitä pitäisi tehdä ? Haluaisin olla vanhalla paikkakunnalla kirjoilla, mutta asua toisella paikkakunnalla. Onnistuuko se mitenkään ?

Jos ei niin mitä pitää tehdä muuta kuin muuttoilmoitus ?
2680
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Eli tarkoitan siis sitä, että pankki jutut (tilit) ja yms. asiat pysyisi vanhassa asuinpaikkakunnalla, mutta asuisin vaan uudessa kaupungissa

Äänestä

Miksei onnistuisi. Muistaakseni muuttoilmoituksessa on sellainen vaihtoehto, että voi kirjata yhden osoitteen vakituiseksi ja toisen tilapäiseksi. Pankkiasiathan hoituvat millä tahansa paikkakunnalla, kunha ao pankilla vaan on konttori siellä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Uusi elämä kirjoitti:

Moikka. Olen harkinnut muuttoa toiselle paikkakunnalle. Mitä pitäisi tehdä ? Haluaisin olla vanhalla paikkakunnalla kirjoilla, mutta asua toisella paikkakunnalla. Onnistuuko se mitenkään ?

Jos ei niin mitä pitää tehdä muuta kuin muuttoilmoitus ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu