Vaimollani lisättiin tyroksiiniannosta 25 mikrogrammasta 50 mikrogrammaan. Siirtymäaikana hän otti 1 1/2 tablettia 25mikron pillereitä. tänään ensimmäisen lisäyspäivän iltana verenpaine oli kauhea, 224/103. Voisiko tämä johtua tyroksiinista? Hänellä paine on koholla, mutta yläpaine sittenkin 155 n ja 160 n välillä.
Lääkkeen lisäyshän on yleensä koettu myönteisenä, mutta tällainen oheisilmiö tuntuu pelottavalta.
Lääkkeen lisäyshän on yleensä koettu myönteisenä, mutta tällainen oheisilmiö tuntuu pelottavalta.
Vastaukset 2
Vanhimmat
tottumisaikana miun mielestä voi olla mahollista mutta jos jatkuu pidempään niin sitten lääkäriin. Annos voi olla liian iso jos jatkuu pidempään tai voi olla jotain muuta. Liikatoiminnassa yksi oire on korkea verenpaine. Ei kannata vielä hirveästi murehtia siitä muuten kuin yrittää rentoutua. En ole mitannut verenpainetta tuossa tottumisvaiheessa mutta uskon että se nousee väliaikaisesti ja tulee niitä sydämentykytyksiäkin ja ne menee 2 kahteen viikkoon aina ohi miulla
Itselläni verenpaine laski entisestään tyroksiinin aloittamisen jälkeen. Elimistö reakoi hirveän yksilöllisesti. Kannattaa seurailla ja keskustella sitten lääkärin kanssa jos ei rauhoitu. Tuo on kyllä ihan liian korkea!