Siis jos pidättäydymme seksistä kunnes neiti on 16 v niin onko laillista?
15 v ja 37 v seurustelu laissa kiellettyä?
25
411
Vastaukset
- moraalihomot vittuun
on
- Hullujen huoneelle
Periaatteessa Suomen laki ei kiellä seurustelua, mutta seksi on kielletty.
Käytännössä jos ja kun joku saa tietoonsa että 15v seurustelee häntä yli 3 vuotta vanhemman kanssa, niin siitä lähtee ilmoitus sossulle joka ottaa "lapsen" huostaan jollei hän suostu katkaisemaan seurustelusuhdetta.
Onpa jopa lähetetty M1-lähetteellä pakkohoitoon mielisairaalaan, jollei nuori suostu parisuhdettaan lopettamaan, vaikka kyseessä on ollu vain n. 5 vuoden ikäero.
Tämä siksi että Suomen laki katsoo ettei 15vuotias muka pysty päättämään omasta parisuhteestaan, vaikka muissa Eu-maissa tämä onkin sallittua saman ikäisille. Suomessa kuitenkin 15-vuotias on jo itse rikosoikeudellisessa vastuussa teoistaan eli Suomen laki katsoo että vaikei omasta seksuaalisuudestaan olekaan oikeutta päättää, niin omista rikollisista teoistaan kyllä joutuu vastuuseen.
15-vuotias on riittävän kypsä solmimaan itsenäisesti työsopimuksen ja tekemään siis työtä josta ansaitseman palkkansa saa käyttää itse hyväksi katsomalla tavallaan.
Ainoastaan seksi on siis niin hirvittävän vaativa homma ettei siihen vielä Suomen lain mukaan 15-vuotiaan SUOMALAISEN kyky riitä?- 65jhtrgf
Menneiden aikojen äärikristillis-konservatiivinen kukkahattuyhteiskunta jyrää edelleen.
- Ehdota parempaa
65jhtrgf kirjoitti:
Menneiden aikojen äärikristillis-konservatiivinen kukkahattuyhteiskunta jyrää edelleen.
Johonkin ne rajat on kuitenkin vedettävä ja nyt ne ovat näin. Mikä olisi sitten parempi ratkaisu?
- Suomi VÄÄRÄSSÄ
Ehdota parempaa kirjoitti:
Johonkin ne rajat on kuitenkin vedettävä ja nyt ne ovat näin. Mikä olisi sitten parempi ratkaisu?
Mikä tahansa on parempi ratkaisu kun laittaa lapsia mielisairaalaan vain siksi että he sattuvat rakastumaan jonkun virkamiehen mielestä "väärän" ikäiseen ihmiseen!
Suurimmassa osassa EU-maita on päädytty Suomea ALEMPAAN suojaikärajaan.
Väitätkö että ne kaikki muut ovat muka väärässä ja vain Suomi oikeassa?
Kumma että muiden EU-maiden teinit ovat riittävän kypsiä jo 12-15 vuotiaina päättämään itse omasta seksielämästään, mutta suomalaisteinit ovat niin jälkeen jääneitä ettei heille tätä samaa oikeutta voida suoda?!
Suojaikäraja tarkoittaa ainoastaan sitä ettei alle 16-vuotias saa ITSE päättää kenen kanssa seurustelee ja rakastelee, vaan viranomaiset haluavat päättää sen heidän puolestaan.
Saksassa, Italiassa, Virossa, Latviassa, Liettuassa, Kreikassa, Unkarissa, Moldovassa, Serbiassa jne. suojaikäraja on tuon 14 vuotta!
Espanjassa vain 13 ja Hollannissa 12v eli kaikissa noissa EU-maissa olisi täysin laillista ja normaalia että 15-vuotias itse päättää keneen rakastuu ja kenen kanssa rakastelee!
Jopa naapurin hyysärimaassa Ruotsissa suojaikäraja on alempi, 15-vuotta kuten myös Ranskassa, Tanskassa, Islannissa, Puolassa, Romaniassa, Slovakiassa, ym... monissa muissa ns. sivistysmaissa.
Suojaikäraja ei ole siis Suomessa kansainvälisesti vertaillen mitenkään matala, vaan päin vastoin korkeampi kuin muissa EU-maissa!
Kun nykyinen rikoslain 20 luku 1990-luvun lopussa säädettiin, suojaikäraja ehdotettiin alennettavaksi 15 vuoteen. Tuolloin viitattiin tutkimustuloksiin sukukypsyyden aikaisemmasta saavuttamisesta ja siihen, että useissa Suomeen verrattavissa maissa suojaikäraja on alempi. Eli asiantuntijatkin ehdottivat Suomeenkin tuota 15-vuotta, mutta Eduskunnan lakivaliokunta ei suostunut siihen.
Mikä vika suomalaisteineissä on verrattuna muiden EU-maiden teineihin? - Anonyymi
et voi olla tosissas? mä en ikinämaailmassa olis ollu 12v valmiina harrastamaan seksiä ja etenkään jonkun vanhemman kanssa. ällöttävää
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
et voi olla tosissas? mä en ikinämaailmassa olis ollu 12v valmiina harrastamaan seksiä ja etenkään jonkun vanhemman kanssa. ällöttävää
Tervetuloa seitsemän vuotta vanhaan säikeeseen nollavastauksellasi, joka ei sisältänyt mitään muuta kuin argumentaatiovirheen: yksittäistapauksesta yleistämisen.
- Sarkasmi..
Mopolla ajaminen on niin paljon helpompaa turvallisempaa, että se on sallittu 15-vuotilailta.
- 54erfd
Jeps, "seurusteleminen" ei ole kiellettyä. Ongelma on se, että laki ei tunne mitään "seurustelua". Laissa kielletyt asiat ovat seksuaaliset teot, jotka voivat vahingoittaa tämän nuoremman osapuolen kehitystä.
Mitä ne sitten ovat, jää oikeuden harkittavaksi.
Jos seurustelette vain pitämällä kädestä kiinni ja juttelemalla mukavia, tuskin katsotaan mitään rikollista tapahtuneeksi.
Onneksi tosiasias on se, että jos tyttö on suostuvainen muuhunkin, eikä itse halua ajaa sinulle ongelmia, täytyy jonkun muun todistaa jotain laitonta tapahtuneeksi. Älkää siis jääkö kiinni "housut kintuissa". - niin se o
Kyllä 15 vee saa 18 veen kanssa seukata ilman ongelmia jos on normaali ja terve. Mutta lapsen seksuaalista hyväksikäyttöä voi tosiaan olla muukin kuin seksi. Esim. pelkkä lapsen katseleminen jos vaan tarkoitus on kiihoittua ja lapsi kokee katselun ikävänä ja näkee sitten vaikka pahaa unta.
- henkinen kasvu
Mä en ymmärrä mikä viestiketjun aloittajalla ja parilla vastaajalla on ongelmana.. Tai siis ymmärrän. Kukaan tuskin vaittää että seksi on niin hankalaa, mutta vaikka se 15v tyttö olisikin kuinka halukas, kyseessä on kuitenkin keskenkasvuinen teini, joka todellakin vain kuvittelee tietävänsä kaiksesta kaiken, ja voivansa tehdä mitä hyvänsä.. Valitettavasti vain tiedän monta tapausta jossa aikainen seksi on todellakin häirinnyt henkistä kehitystä, sitä lailla pyritään suojaamaan. tollot. Onhan se varmaan miehelle mukavaa kun nuori tyttö on halukas jne, valitettavan usein vain kyse on vääristyneestä miellyttämishalusta.
- .....
Esim. itsesi ?
- Älä kerro kellekään!
"tosiasias on se, että jos tyttö on suostuvainen muuhunkin, eikä itse halua ajaa sinulle ongelmia, täytyy jonkun muun todistaa jotain laitonta tapahtuneeksi."
Käytännössä vaikka "uhri" kertoisi ettei ole joutunut seksuaalisen hyväksikäytön uhriksi, mutta esim. hänen vanhempansa tai kaverinsa niin väittävät, niin syytetty saa tuomion teosta. Vrt. Berlusconin seksin osto 17 vuotiaalta. Vaikka kumpikin kielsivät mitään seksin ostoa tapahtuneen, niin silti juttu meni oikeuteen ja tuomio tulee lähes 100% varmuudella.
Tiedän tapauksia joissa nuoren vanhemmat halusivat seksuaalirikollisen leiman lapsensa kanssa seurustelleelle ja tahallisesti valehtelivat todistuksensa. Samoin teinien ex-kaverit ovat tietoisesti valehdelleet, kiusallaan, kostoksi ja kateuttaan. - Simo.
"15 v ja 37 v seurustelu" No itse näin 32 v miehenä kyllä pidän tuollaista sairaana. Ei tuo ole mitenkään normaalia 37 v miehen käytöstä sanokoot tämän palstan muutamat kaverit mitä tahansa. Se, että pitää tuollaista ikäeroa sairaana ei ole mitään moralisointia vaan terveen järjen sanelemaa faktaa. 22 v ikäero on aika älytön ja kyllä mun järkeen ei mene mitä hemmettiä 37 v mies oikeen ajattelee kun edes miettii seurustelua 15 v tytön kanssa. 15 v on kuitenkin lapsi vielä ja lapsi se on niin kauan kun se täyttää 18 v sanokoot muut mitä tahansa jostain 16 v suojaikärajoista. Joku perhanan roti nyt näihin juttuihin.
Itse en voisi kuvitella seurustelevani edes viisi vuotta itseäni nuoremman naisen kanssa. Minkälaiset vanhemmat edes hyväksyy tälläisen jutun, että heidän 15 tai 16 v tyttärensä seurustelee yli puolet itseään vanhemman miehen kanssa kysyn vaan? Ja sanon suoraan, että kukaan lapsestaan välittävä vanhempi ei tuollaista hyväksy se on saletti se. Itse en ole mikään vanhoollinen olen valmis hyväksymään samaa sukupuolta olevien avioliitot siinä missä heteroidenkin, mutta tälläistä älyttömyyttä kuin, että 37v mies haluaa seurustella 15 tai 16 v tytön kanssa en vaan voi hyväksyä. Tuo suojaikäraja pitäisi nostaa 18 vuoteen nykyisestä. - Iätön rakkaus
"Lost" ja "Green Mile"-näyttelijä Actor Doug Hutchison, 51, announced that he has married his 16-year-old girlfriend, Courtney Alexis Stodden.
http://images.eonline.com/eol_images/Entire_Site/2011520//425.Hutchison.Stodden.tg.062011.jpg
51v vanha ukkeli nai 16v blondin, eikä kukaan poraa että se olis mikään pedoviili?
Suomessa ollaan ihan ylihysteerisiä!
Green Mile Actor, 51, Marries 16-Year-Old Aspiring Pop Singer; Says
"We're very much in love and want to get the message out there that true love can be ageless."- Viili kuin viili
Tarkoitat kai ephebofiilia etkä pedofiilia.
http://en.wikipedia.org/wiki/Ephebophilia - Termit tutuksi
Viili kuin viili kirjoitti:
Tarkoitat kai ephebofiilia etkä pedofiilia.
http://en.wikipedia.org/wiki/EphebophiliaEi vaan tarkoitan ihan normaalia ihmistä joka kiinnostuu sukukypsästä vastakaisesta sukupuolesta, niinkuin luonto on tarkoittanut.
Väitättekö että jokainen muukin uros luonnossa on joku "sairas ebofiili" kun se yhtyy lisääntymiskykyiseen yksilöön?
Murrosiän ylittäneestä teinistä seksuaalisesti kiinnostuminen ei ole mikään sairaus, vaan täysin luonnollinen ja normaali ilmiö.
Itseasiassa epänormaalia ja poikkeavaa olisi jollei kiinnostuisi seksuaalisesti sellaisesta, koska se tarkottaisi että on joko impotentti tai a-seksuaali tai on jotain muuta vikaa.
Aito pedofiilia eli lisääntymiskyvyttömästä pikkulapsesta kiihottuminen sen sijaan on poikkeavaa, koska luonto pitää huolen ettei sellaiseen pitäisi edes tuntea seksuaalista vetoa. - It is sick!
Termit tutuksi kirjoitti:
Ei vaan tarkoitan ihan normaalia ihmistä joka kiinnostuu sukukypsästä vastakaisesta sukupuolesta, niinkuin luonto on tarkoittanut.
Väitättekö että jokainen muukin uros luonnossa on joku "sairas ebofiili" kun se yhtyy lisääntymiskykyiseen yksilöön?
Murrosiän ylittäneestä teinistä seksuaalisesti kiinnostuminen ei ole mikään sairaus, vaan täysin luonnollinen ja normaali ilmiö.
Itseasiassa epänormaalia ja poikkeavaa olisi jollei kiinnostuisi seksuaalisesti sellaisesta, koska se tarkottaisi että on joko impotentti tai a-seksuaali tai on jotain muuta vikaa.
Aito pedofiilia eli lisääntymiskyvyttömästä pikkulapsesta kiihottuminen sen sijaan on poikkeavaa, koska luonto pitää huolen ettei sellaiseen pitäisi edes tuntea seksuaalista vetoa.Naisia riittää, ihan niitä kypsiäkin ja ikänsä puolesta "käyttökelpoisia" niin on aika sairasta metsästää vielä vanhempiensa holhouksessa olevia keskenkasvuisia koululaisia!
Kyseessä tyyppi jossa ei tarpeeksi miestä saada aikuista naista. Lasta on helppo höynäyttää ja tuollaine tuntee sitten itsensä jotenkin urokseksi. Ilmeisesti jokin vätys joka ei kiinnosta oikeita naisia ja sekin 15 vuotias sitten tulisi katumaan joskus hairahdustaan kunhan älliä tulisi kaaliin ja kokemusta elämän myötä.
Ihmistä on turha verrata eläimiin kun niillä ei ole lakipykäliä eikä ihmisten sääntöjä, ei ihminenkään elä kuin eläin niiden säännöillä. On se kumma kun pedofiilit aina vetoaa siihen miten marakatit tai muut elukat nai toisiaan ja yrittää oikeuttaa itsensä kieroutuneet vietit viidakon elämän pohjalta.
Miehille jotka ei saa naista muuten, on huoria ja pumpattavia kuminukkeja tai ensiapuna oma käsi! Vanhan äijän kiihottuminen raakileen teinin kanssa on sairasta, katsoi sitä miltä kulmalta tahansa. - Luonnon Lait
It is sick! kirjoitti:
Naisia riittää, ihan niitä kypsiäkin ja ikänsä puolesta "käyttökelpoisia" niin on aika sairasta metsästää vielä vanhempiensa holhouksessa olevia keskenkasvuisia koululaisia!
Kyseessä tyyppi jossa ei tarpeeksi miestä saada aikuista naista. Lasta on helppo höynäyttää ja tuollaine tuntee sitten itsensä jotenkin urokseksi. Ilmeisesti jokin vätys joka ei kiinnosta oikeita naisia ja sekin 15 vuotias sitten tulisi katumaan joskus hairahdustaan kunhan älliä tulisi kaaliin ja kokemusta elämän myötä.
Ihmistä on turha verrata eläimiin kun niillä ei ole lakipykäliä eikä ihmisten sääntöjä, ei ihminenkään elä kuin eläin niiden säännöillä. On se kumma kun pedofiilit aina vetoaa siihen miten marakatit tai muut elukat nai toisiaan ja yrittää oikeuttaa itsensä kieroutuneet vietit viidakon elämän pohjalta.
Miehille jotka ei saa naista muuten, on huoria ja pumpattavia kuminukkeja tai ensiapuna oma käsi! Vanhan äijän kiihottuminen raakileen teinin kanssa on sairasta, katsoi sitä miltä kulmalta tahansa.Ei tietenkään ole mikään PAKKO mennä pane-maan alaikäistä.
Mutta se että tietoisesti valitsee olla menemättä, ei tarkoita sitä etteikö olisi luonnollista tuntea seksuaalista vetoa.
Ja vaikka joku asia on normaalia, niin se saattaa olla kiellettyä laissa.
Esim. joissain maissa on kiellettyä ja rangaistavaa piereskellä, mutta siitä huolimatta ihmiset piereskelevät koska se on luonnollista ja normaalia.
En siis todellakaan yllytä ketään harrastamaan seksiä nuoren kanssa.
Älä siis noudata luontaista viehtymystäsi nuoreen lisääntymiskykyiseen yksilöön, vaikka se onkin luonnollista.
- Haluun tietää
onko se laitonta et mä oon ite 15 v ja seurustelen 24 v:n kanssa, ei me mtn seksii harrasteta... puhumista, kädestä pitämistä ja pientä pusu ja hali juttua vaan?????
- ToyBoy muillekin?
Ei se ole laitonta, koska löysihän eräs keski-ikäinen pressaehdokkaammekin ihanan teinin ulkomailta ja rakastui tähän tulisesti:
"Haavisto oli lähes 40-vuotias kun hän ulkomailla ollessaan tapasi baarissa eksoottisen teininuorukaisen."
Koska kun valkoihoinen keski-ikäinen erittäin varakas (tulot yli 100.000 e/vuosi) suomalaisHOMOmies menee johonkin kehitysmaaBAARIIN ja iskee sieltä köyhän TEINIn, joka on aivan eri kulttuurista, niin sehän on TASAVERTAINEN suhde?
Eli jatkakaa ihmeessä ja muista pyytää seuralaisesi äänestämään Haavistoa.
Äänestän Haavistoa koska uskon hänen tuovan isot ikäerot sallituksi myös meille taviksille.
Yli 20-vee ikäero on just hyvä! Olkaa suvaitsevaisia! Rakkaus ei katso ikää!
Antakaa meidän rauhassa rakastaa ja rakastella!
Uskon että Haaviston ja hänen kumppaninsa valinta Suomen presidenttipariksi, lisää suvaitsevaisuutta kaikkia niitä kohtaan jotka haluavat nuoren kumppanin.
Ei se ole mitään pedofiiliaa eikä mitään muutakaan fiiliaa että haluaa nuoren, komean ja hyväkroppaisen puolison, eikä vanhaa kaljamahaista tai rupsahtanutta ja katkeroitunutta puolisoa.
Toivottavasti Haaviston esimerkki antaa kaikille uskallusta olla teinin kanssa! - .....
On. Ja nythän voitte nussiakkin laillisesti.
- Varmaan provo!
Mitenkään normaalia ei ole että liki nelikymppinen äijä haluaa höylätä kehittymätäontä lasta! 15 vuotias tyttö ei ole vielä nainen vähään aikaan, ei kropaltaan eikä älyltään eikä tämän ymmärtämiseen tarvita kukkahattuja.
Jos tuon ikäinen likka haluaisi seurustella samanikäisen tai paria vuotta vanhemman kanssa, sen ymmärtäisi mutta tyypin joka on melkein 40v, sen on pakko olla pedofiili. Kukaan normaaliälyinen mies ei kuumenisi lapsesta! Mene hoitoon ajoissa!
Minkähänlaisesta perheestä tyttö sitten lie lähtöisin, että siellä ei vahdita millaiseen seuraan joutuu???? Jos olisi minun tyttöni, sulle aloittaja tulisi äkkilähtö etkä arvaa millä tavalla....!- mnybtevrd
Pääsit sitten käyttämään muotisanaa vaikka et tiedä sen merkitystä. Onko nyt parempi olo? Koita silti niellä kiukkusi vaikka sinusta eivät enää (jos koskaan) nuoret ja hyvässä kunnossa olevat vastakkaisen sukupuolen edustajat kiinnostukaan.
- He's a tiger in bed?
No jos se syy olisi vaikka tää sama mikä tällä 16-vee typyllä?
He's a tiger': 16-vuotias vaimo paljastaa hänen 51-vuotiaasta aviomiehestään
'He's a tiger,' Stodden told about Hutchison's bedroom performance after her husband said he wished he had been a virgin on their wedding night
http://www.dailymail.co.uk/tvshowbiz/article-2017105/Courtney-Stodden-16-reveals-Doug-Hutchison-51-tiger-bed.html
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26517118Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235517- 1152592
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152076Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361775Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111007- 59959
Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45899Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32897