Kyllä työnteko kannattaa: Case Espoo

makepa

Netistä poimittua:

Sairaanhoitaja-poliisi pariskunta Jussi ja Saara asuvat Leppävaarassa vuokralla kolmiossa kahden päivähoitoikäisen lapsen kanssa. Kummankin kk-palkka 2500€/kk, josta jää käteen 1900€/kk (verolaskurilla, lapset ja työmatkat huomioitu). Perheen nettotulot siis 3800€/kk plus lapsilisät 200€/kk. Vuokraa kolmiostaan Saara ja Jussi maksavat 1300€/kk. Jo näillä tuloilla Jussi & Saara joutuvat maksamaan korkeimman päivähoitomaksun 483€/kk. Työmatkoihin heillä menee yhteensä 200€/kk.
Jussille ja Saaralla jää siis kuukaudessa 2000€ elämiseen / säästöön.

Myös kahden lapsen isä ja äiti, Yussuf ja Zahra, asuvat Leppävaarassa kolmiossa jonka vuokra on 1300€/kk. Valitettavasti Yussuf ja Zahra eivät ole löytäneet heille sopivia töitä. Espoon kaupungin toimeentulotuki laskurilla http://www.espoo.fi/default.asp?path=1;28;11866;11404;136059;136060;11421;95939
laskettuna Zahra ja Yussuf saavat verottomana 2623€/kk. (lapsilisät mukana, menoina 1300€ vuokra 100€ terveydenhoitoon kuukaudessa ) Tämän lisäksi on mahdollisuus saada harkinnavaraista sosiaalitukea kodin välttämättömiin hankintoihin sekä myös toimeentulotukeen lisäosa. Suustaan sukkelat Zahra & Yussuf ovat onnistuneet saamaan näitä muita mahdollisia tukia 377€/kk. Heidän perheen tulot ovat siis 3000€/kk. Jotta Yussufille ja Zahralla olisi tarpeeksi aikaa hengailla Sellossa ovat heidänkin lapsensa päivähoidossa. Tästä he maksavat 0€/kk, koska he ovat oikeutettuja ilmaiseen päivähoitoon alhaisen tulotason takia. Työmatkoihin heiltä ei mene euroakaan. Ainoa säännöllinen meno heillä on 1300€/kk vuokra.
Täten Yussufille ja Zahralla jää kuussa elämiseen / säästöön 1700€.

Yussufilla ja Zahralla jää 300€ vähemmän elämiseen / säästöön kuin Jussilla ja Saaralla. Kuka julkeaa väittää etteikö työnteko kannattaisi Suomessa?

8

252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • F&S

      Silloin kun lapset ovat pieniä Y & Z ovat vahvoilla työssäkäyviin nähden. Mutta kun lapset ovat täysi-ikäisiä, Y & Z eivät tuloillaan paljoa hurraa verrattuna tapauksen työssäkäyviin vanhempiiin.

    • nvcvccs

      Virheitä.

      mm. lapsilisä on ensimmäisestä 100e ja olikohan toisesta 110e vai enemmän. Hoitomaksuista saa myös sisaraslennusta. Summa ei ole huima, mutta kuitenkin oleellinen asia jos tällaisia totuuksia murjotaan ja kaunistellaan kymppi sieltä ja toinen täältä.

    • Kannattaisko jäädä..

      Sinällään aivan totta, mutta Yussuf ja Zahra ovat useinmiten nimeltään Matti ja Maija Meikäläinen.
      Jonkinlainen vinha ero tulee kuitenkin siinä, että toimeentulotuella elävät Matti ja Maija (sen kummemmin kuin Yussuf ja Zahra) eivät pitkään asu toimeentulotuella nelihenkisenä perheenä missään päin suomea 1300 eur/kk maksavassa vuokra-asunnossa.
      Sen sijaan Jussi ja Saara voivat näinkin hassun ratkaisun tehdä.

      Kukin miettiköön tykönään miten asiansa hoitaa.
      Näitä juttuja on kovin helppo manipuloida. Mielikuvituslaskelman saa helposti näyttämään miltä tahansa.

    • vääristelty esimerkk

      Monessa kaupungissa harkinnanvaraista toimeentulotukea ei ole olemassa kuin paperilla.
      Espoosta en tiedä, mutta ihan vaan haluan muistuttaa että tommosta scheissea on turha kirjoitella.

      Sitä paitsi, mitä järkeä on laittaa esimerkki jossa asutaan asunnossa josta maksaa 1300 euroa vuokraa.
      Ensinnäkin, sossu hyväksyy asumismenoiksi 4 hengelle max. 1017 euroa Espoossa. Jos menee yli, niin ensinnäkin se vähennetään tuista, toisekseen sossu painostaa muuttamaan.

      Jos jos Matti ja Maija esim. ostavat tuon saman kokoisen asunnon eli kolmion, niitä on Espoossa reippaasti alta 200 tuhannenkin myynnissä.

      Esimerkin Matilla ja Maijalla on kunnon ammatit eli lainakelpoisia varmaan ovat.
      Eli omia säästöjä 30 tonnia kasaan (työssäkäyvältä varmaan onnistuu) ja 270 000 lainaa, niin tosiaan, lainan lyhennykset ovat n. 1000 euroa kuussa ja alkaa löytymään Espoostakin jo paritaloa / omakotitaloa.

      Mutta jos tosiaan ostaa tuon saman kokoisen asunnon eli kolmion kerrostalosta, niitä on Espoossa reippaasti alta 200 tuhannenkin myynnissä.
      Lainanlyhennykset jääkin sitten olettaen tuo 30 tuhannen oma pääoma sinne 500:n kuussa. Yhtiövastiketta vielä pari sataa ja yllättäen asumismenot ovatkin enää 700, melkein puolet entisestä.

      Itse en tosiaan voi ymmärtää sitä jos esim. virassa olevat poliisi ja sairaanhoitaja päättävät mieluummin maksaa vuokraa kuin ostaa oman. Nykysuomessa se on sulaa hulluutta.

    • virtuaalimaailma II

      "Itse en tosiaan voi ymmärtää sitä jos esim. virassa olevat poliisi ja sairaanhoitaja päättävät mieluummin maksaa vuokraa kuin ostaa oman. Nykysuomessa se on sulaa hulluutta."

      Ei ne oikeasti asukaan kuin näissä nettiesimerkeissä, joissa vakuutellaan sekä itselle että muille työnteon kannattamattomuutta Suomessa.

    • 15-20

      Pari oleellista virhettä. Ensinnäkin somalien moniavioisuuden takia Yussuf ja Zahra eivät ole aviossa eikä Zahran lapsien isää tiedetä ja näin ollen Zahra saa kunnan maksamat elatusmaksut lapsistaan sekä yksinhuoltajakorotukset tukiinsa. Toiseksi Zahralla on 3-5 lasta.

      Nimim. Asumassani taloyhtiössä asuu paljon Yussufeja ja Zahroja.

      • Matti ja Zahra

        "Nimim. Asumassani taloyhtiössä asuu paljon Yussufeja ja Zahroja"

        Onnea sinulle, kun olet päässyt asumaan monikulttuuriseen yhteisöön.
        He varmaankin mielellään kertovat saamistaan yhteiskunnan tuista ja korvauksista sinullekin muutaman vinkin.
        Matti ja Maija nimisiä henkilöitä asuu paljon meidän lähistöllä ;).
        Tulevaisuudessa varmaankin Matti ja Sahra tai/ ja Yussuf ja Maija muuttavat yhdessä uuteen, yhteiseen 1300euron vuokra-asuntoon omine ja yhteisine lapsineen.


      • kurvit kohillaan
        Matti ja Zahra kirjoitti:

        "Nimim. Asumassani taloyhtiössä asuu paljon Yussufeja ja Zahroja"

        Onnea sinulle, kun olet päässyt asumaan monikulttuuriseen yhteisöön.
        He varmaankin mielellään kertovat saamistaan yhteiskunnan tuista ja korvauksista sinullekin muutaman vinkin.
        Matti ja Maija nimisiä henkilöitä asuu paljon meidän lähistöllä ;).
        Tulevaisuudessa varmaankin Matti ja Sahra tai/ ja Yussuf ja Maija muuttavat yhdessä uuteen, yhteiseen 1300euron vuokra-asuntoon omine ja yhteisine lapsineen.

        Zahra kyllä kelpaisi mulle. Mikä siinä onkin että nuo tummat neitoset on niin käsittämättömän sexyjä painosta ja pituudesta riippumatta...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      27
      19827
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      76
      6820
    3. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      28
      6486
    4. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      99
      6235
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      43
      6099
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      104
      5987
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      63
      5405
    8. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      46
      5136
    9. Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?

      Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on
      Suomalaiset julkkikset
      60
      4460
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      50
      4070
    Aihe